Burmistrz znów pomógł szpitalowi

Zdjęcia i foto: Burmistrz znów pomógł szpitalowi Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Burmistrz Piotr Osiecki zdecydował o umorzeniu podatku od nieruchomości dla Szpitala Powiatowego w Sochaczewie za pierwszy kwartał 2013 roku w wysokości 84 376 zł oraz odroczył płatność raty za II kwartał. 

- To nie była dla mnie łatwa decyzja. Jako burmistrz powinienem dbać przede wszystkim o własne placówki niosące pomoc mieszkańcom. Miasto prowadzi przecież Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dzienny Dom Pomocy Społecznej, wspiera rodziny, osoby niezaradne życiowo, płaci dodatki mieszkaniowe, organizuje na dużą skalę akcje darmowych badań profilaktycznych czy szczepień. Ale sytuacja Szpitala Powiatowego jest rzeczywiście bardzo trudna.

Po raz pierwszy od pięciu lat szpital przynosi straty. Jako były wicestarosta i przewodniczący Społecznej Rady przy szpitalu dobrze wiem, bo sam uczestniczyłem w tym procesie, jak trudnym zadaniem było wyprowadzenie szpitala ze spirali zadłużenia. Dziś znów pojawił się ten problem. Dlatego zdecydowałem się na kolejne umorzenie. Ale miasto nie może być samo w pomocy dla szpitala. Teraz oczekuję od organu założycielskiego czyli Starostwa Powiatowego zdecydowanych działań. Bo przekazanie tej jednostce pieniędzy ze sprzedaży jej mienia, bo tak należy traktować sprzedaż działki leżącej na terenie szpitala, a przeznaczonej pod stację dializ, było tylko wypełnieniem formalności. Oczekuję od  pana starosty co najmniej przekazania na konto szpitala pieniędzy, jakie powiat ma zarezerwowane w budżecie, tytułem poręczenia spłaty kredytu zaciągniętego przez tę jednostkę.

W poprzedniej kadencji wykształciła się dobra praktyka, przekazywania tych pieniędzy na koniec roku, a to suma prawie 300 tysięcy złotych. Rok i dwa lata temu niestety, te pieniądze nie trafiły na konto jednostki. W tym muszą, jeśli nie chcemy dopuścić do dalszego pogarszania się sytuacji  i groźby jego prywatyzacji szpitala uważa Piotr Osiecki.
- Bardzo dziękuję burmistrzowi za tę decyzję. Zwłaszcza w dzisiejszych, kryzysowych czasach, gdy wszystkie samorządy zmagają się z brakiem środków, to wyjątkowo szlachetna postawa. Sytuacja szpitala rzeczywiście jest ciężka. A czeka nas wiele zadań inwestycyjnych. I właśnie na inwestycje przeznaczymy pieniądze, które zyskamy dzięki decyzji burmistrza Osieckiego. Wkrótce zabieramy się za remont centralnej sterylizacji, będziemy przenosić i remontować pracownię endoskopii. Z te pieniądze będziemy mogli kupić np. porządny aparat do USG albo stół operacyjny. Jeszcze raz dziękuję mówi dyrektor szpitala Piotr Szenk.

Warto dodać, że w latach 2011-2012 burmistrz Osiecki dokonał umorzeń na rzecz Szpitala Powiatowego na sumę ponad 400 tysięcy złotych. W sumie więc miasto wsparło szpital w tej kadencji, w zaledwie 2,5 roku, kwotą około pół miliona złotych. To sytuacja nie notowana do tej pory w historii sochaczewskiego samorządu. 

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Urząd Miasta w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy