Zaloguj się do konta

Bzura’2011 w Łomiankach

Redakcja
2011-08-28
Imprezy cykliczne
Pewnie nie pisalibyśmy o tej imprezie, jako o zbyt odległej geograficznie od sochaczewskiego powiatu, gdyby nie fakt, że to niejako nasza impreza, przez lata odbywająca się na nabzurzańskich polach w Brochowie, którą jeśli nie straciliśmy na zawsze, to na pewno na jakiś czas. Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą odbędzie się w tym roku w Łomiankach.


Problemowi utraty przez ziemię sochaczewską zyskującej na sławie, organizowanej każdego września przez osiem lat z rzędu rekonstrukcji Bzura’39 przyglądaliśmy się już w zeszłym roku. To wówczas władze gminy Brochów podjęły decyzję o rozrzedzeniu częstotliwości imprezy do: raz na pięć lat. Powodowały się kwestiami finansowymi (kłopoty z pozyskiwaniem funduszy od sponsorów) i mniej namacalnym odczuciem niektórych obserwatorów, że rekonstrukcji jest zbyt wiele.

Zarząd Fundacji Polonia Militaris, będącej inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia, nie krył zdziwienia i żalu. Jej przedstawiciel Paweł Rożdżestwieński już wówczas zapowiadał, że rekonstrukcję i tak organizować będą corocznie, gdzie indziej, i wątpi, by po pięciu latach zaangażowania w promocję nowej lokalizacji, chcieli wracać do Brochowa. To przykre, ale wszystko wskazuje na to, że Łomianki fatycznie mogą nam na zawsze zabrać Bzurę.

Ale skupmy się na pozytywach, na tym wszystkim, co powinno zachęcić sochaczewian do odwiedzenia Łomianek 10 września.

- Spełnia się moje największe marzenie, które snułem od 10 lat. Nareszcie zorganizujemy szarżę 14 Pułku Ułanów Jałowieckich w miejscu jej rzeczywistego, historycznego przebiegu. Zapraszam wszystkich do Łomianek – mówi Paweł Rożdżestwieński.

Bitwa pod Łomiankami stanowi ostatni, krwawy element wielkiej Bitwy nad Bzurą 1939 (największego starcia kampania wrześniowej). Rozegrała się 22 września między ostatnimi, ocalałymi żołnierzami Armii Poznań i Pomorze (było ich zaledwie 5 tysięcy), którymi dowodził generał Mikołaj Bołtuć, a znacznie liczebniejszym i lepiej wyposażonym wojskiem niemieckim dowodzonym przez pułkownika Wilhelma Brandta (ok. 10 tysięcy żołnierzy). Na cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie spoczywa aż 2500 tysiąca poległych wówczas polskich bohaterów.

Na „REKONSTRUKCJĘ BITWY POD ŁOMIANKAMI 1939” zapraszają burmistrz Łomianek, starosta powiatu warszawskiego zachodniego, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, prezes Fundacji Polonia Militaris i prezes Klubu Wiejskiego „Wilczeniec”. Wydarzenie będzie miało miejsce 10 września o godzinie 12.00 na terenie Klubu Wiejskiego „Wilczeniec”, przy ul. Kościelna Droga 10.Ale to, co się będzie działo w tych dniach w Łomiankach, obejmuje poza rekonstrukcją szereg innych ważnych wydarzeń składających się na uroczyste obchody walk Kampanii Wrześniowej 1939 i Powstania Warszawskiego 1944, które skupione będą na Cmentarzu Wojskowym w Kiełpinie.PROGRAM UROCZYSTOŚCI


10 września 2011 (sobota)

Cmentarz wojskowy w Kiełpinie


12.00 - uroczysta Polowa Msza św. z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i pododdziałów historycznych;
13.45 - Koncert orkiestry wojskowej i defilada uczestników, a następnie przemarsz na pole bitwy rekonstruktorów i mieszkańców Łomianek oraz gości przybyłych na uroczystości.

Klub Wiejski „Wilczeniec”

14.15 - 17.00 – spotkanie pokoleń
- potyczka jazdy polskiej z bolszewicką w roku 1920
- uroczysta prezentacja polskiego czołgu 7 TP
- pokaz wyszkolenia Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego;
15.30 - „Bitwa pod Łomiankami 1939” – widowisko plenerowe o walkach w 1939 roku i szarży 14 Pułku Ułanów Jałowieckich;
16.30 - prezentacja oddziałów biorących udział w widowisku, następnie defilada z udziałem cywilnych przedstawicieli klubów jeździeckich Ziemi Łomiankowskiej.

Imprezy towarzyszące:

5 – 9 września 2011 (poniedziałek-piątek)
muzeum polowe Fundacji Wojskowości Polskiej w Klubie Wiejskim „Wilczeniec”.

10 września (sobota)
stoiska patronackie, sponsorskie i handlowe, atrakcje dla dzieci, mała gastronomia, kiermasze książek historycznych, prezentacje dioram grup rekonstrukcji i pokazy dynamiczne pojazdów.

W tym miejscu podkreślić musimy za organizatorami „Rekonstrukcji Bitwy pod Łomiankami 1939”, że to, co się będzie działo w Sochaczewie 18 września w ramach Wielkiego Teatru Historii Bogusława Wołoszańskiego, czyli miedzy innymi rekonstrukcja epizodu walk nad Bzurą w obronie naszego miasta, nie ma nic wspólnego z dotychczasową Bzurą’39 i jej organizatorami.

figa
Fundacja Polonia Militaris w tym roku organizowała również IV Rekonstrukcję Bitwy pod Mławą.

Informacje dodatkowe

  • Data: 2011-09-10

Opinie (5)

Pułkownik Kwiatkowski

"Pewnie nie pisalibyśmy o tej imprezie, jako o zbyt odległej geograficznie od sochaczewskiego powiatu, gdyby nie fakt, że to niejako nasza impreza, przez lata odbywająca się na nabzurzańskich polach w Brochowie, którą jeśli nie straciliśmy na zawsze, to na pewno na jakiś czas." - jakoś mało po polsku ten tasiemiec :-) [2011-08-29 10:52]

peter2

Więc Teatr Historii, który miał się odbyć w Sochaczewie zostaje przeniesiony do Łomianek. Czy ja aby dobrze ten artykuł zrozumiałem?

[2011-08-30 21:07]

kocieoczka

Nie. Teatr Historii to odrębna "impreza" Bogusława Wołoszańskiego. Ta nasza tradycyjna Bzura zostaje przeniesiona. [2011-08-31 07:36]

stefek

Impreza Wołoszańskiego, jednorazowa, sprawia, że mieszkańcy jeszcze nie rozumieją utraty Bzury. Myli im się to, o czym świadczą chociażby wypowiedzi moich poprzedników. Tu ich zapraszają do Łomianek, a przecież za chwilę Sochaczew stanąć ma w ogniu, szykuje się jakaś spektakularna, choć pewnie przede wszystkim medialna rekonstrukcja obrony Sochaczewa. Już Wołoszański zadba o zrobienie wrażenia, a może nie, nie wiem. W każdym razie w przyszłym roku, kiedy Pan redaktor będzie miał inne sprawy, dalekie od naszego miasta, czegoś nam w Socho zabraknie, wtedy dotrze do nas, że straciliśmy Bzurę w Brochowie. Wielka szkoda. [2011-09-01 22:45]

enfield

 Z pewnością znajda się ludzie, którzy "pociagna" tą imprezę w przyszłym roku.  [2011-09-14 10:03]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Sprawy urzędowo-administracyjne2

Rośnie bezrobocie w powiecie sochaczewskim

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc