Cała Polska czyta dzieciom - 23.11.2015

Zdjęcia i foto: Cała Polska czyta dzieciom - 23.11.2015 Imprezy cykliczne sochaczew

W dniu 13 listopada dzieci z klasy III SP w Iłowie wzięły udział w zajęciach  zorganizowanych w Gminnej Bibliotece Publicznej w ramach akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”. Spotkanie przygotowała i poprowadziła Elżbieta Idźkowska, która do głośnego czytania zaprosiła sekretarza gminy Przemysława Nowackiego. Dzieci nie kryły radości ze spotkania, które odbyło się poza murami szkoły, w miejscu, jeszcze nie wszystkim znanym. 


Była to zatem także okazja, aby pozwiedzać bibliotekę i zapoznać się z księgozbiorem pokaźnych rozmiarów. Pomysłodawcą i propagatorem akcji przez cały czas jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, która została założona w grudniu 1998 r. Celem Fundacji od samego początku było wspieranie zdrowia psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne, promocyjne i lobbingowe.  Akcję propagowania głośnego czytania Fundacja rozpoczęła 1 czerwca 2001r. przy niewielkich zasobach, jakimi wówczas dysponowała. Dzięki wolontariuszom i partnerom, akcja rozwinęła się i dzięki niej od jakiegoś czasu czytanie dzieciom stało się w Polsce popularne. 


Działania promocyjne, informacyjne i reklamowe Fundacji spowodowały, że udało się zmienić świadomość społeczną dotyczącą roli czytania w rozwoju dziecka. Obecnie coraz więcej rodziców zaczyna traktować wychowanie dzieci, jako swoje najważniejsze życiowe zadanie, a kampania „Cała Polska czyta dzieciom” w wielu regionach kraju stała się osią działań kulturalnych, aktywizujących i łączących różne pokolenia oraz osoby różnych zawodów – czytamy na stronie internetowej Fundacji. W tę akcję nie po raz pierwszy włącza się Gminna Biblioteka Publiczna w Iłowie. W tym roku cykl spotkań poświęconych głośnemu czytaniu rozpoczął się w dniu 13 listopada, w którym według kalendarium Kampanii na rok szkolny 2015/2016 wypada 165. rocznica urodzin Roberta Louisa Stevensona (1850-1894), pisarza angielskiego, autora „Wyspy skarbów”. 


Działania promujące czytanie dzieciom podejmowane przez GBP w Iłowie rządzą się swoimi prawami. Przede wszystkim dzieci w Iłowie nie trzeba nakłaniać do słuchania. Mogą one sobie wybrać bajkę, opowiadanie, czy wiersz, którego chcą posłuchać. Wybór jest dokonywany większością głosów. Do głośnego czytania zapraszane są osoby publiczne, które są lub mogą być autorytetami dla małych słuchaczy. Dzieci słuchają aktywnie, odpowiadając na pytania czytającego. Po zakończeniu czytania czeka na nie poczęstunek. Na koniec słuchacze otrzymują pamiątkowe książeczki lub inne drobne upominki ufundowane przez dyrekcję GBP.

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy