CBŚ w powiecie sochaczewskim: nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana

/ 7 zdjęć
Zdjęcia i foto: CBŚ w powiecie sochaczewskim: nielegalna fabryka papierosów zlikwidowana Kradzieże, oszustwa, korupcja sochaczew
+2

To duża sprawa, poprzedzona wielomiesięcznym śledztwem. Ostatecznie małopolscy policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami CBŚ oraz sochaczewskimi policjantami namierzyli i zlikwidowali w Jasieńcu, w Gminie Rybno, nielegalną fabrykę papierosów. Zabezpieczono 1,5 tony gotowej krajanki tytoniowej bez akcyzy oraz 3100 paczek papierosów z podrobionym znakiem towarowym. Lewe papierosy trafiały na place i targowiska w całym kraju.

 

W akcji brali udział policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Krakowie, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego z Olsztyna, funkcjonariusze Urzędu Celno–Skarbowego z Olsztyna oraz sochaczewscy policjanci. 6 września br. wkroczyli oni na teren niegrodzonej posesji w Jasieńcu, w Gminie Rybno, zabudowanej dużą hala magazynową. Funkcjonariusze rozpoczęli akcję w chwili, gdy na działkę wjechał samochód wypełniony workami z krajanką tytoniową . Natychmiast zatrzymano kierującego autem 28-letniego mężczyznę. Wkrótce na ternie posesji ujawniono kolejne auto załadowane krajanką. Ostatecznie okazało się, że w pierwszym pojeździe przywieziono 135 kilogramów krajanki bez akcyzy, w drugim zaś 870 kg. Podejrzewa się, że krajanka stanowiła półprodukt produkowanych w Jasieńcu papierosów.

Podczas przeszukania kolejnych pomieszczeń ujawniono kolejne 400 kg krajanki, a także 60 tysięcy sztuk gotowych papierosów z podrobionymi znakami towarowymi znanych marek. Na terenie hali odkryto profesjonalną linię do produkcji papierosów, złożoną w sumie z kilkunastu maszyn takich jak, transporter taśmowy do liści tytoniu, krajarka do tytoniu, suszarka powietrzna, rozładowywacz kaset papierosów, pakowaczka paczek, celofoniarka paczek, maszyna – łącznik do pakowania pakietów papierosów, odciąg pyłu tytoniowego wraz z workami filtrowymi, segregator krajanki, osłona maszyny typu marker, generator pary do suszarki itp.

Jak informuje KWP Radom, zabezpieczono też w Jasieńcu ogromne ilości półfabrykatów do produkcji  w postaci beczek, kanistrów i wiader wypełnionych klejem, folii do pakowania, filtrów itp.

Zatrzymany 38-latek usłyszał zarzut nabycia wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego (art. 65 par.1 KKS).. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju.

Sprawa jest nadal rozwojowa. Śledztwo w sprawie grupy przestępczej zajmującej się produkcją na masową skalę i dystrybucją nielegalnych papierosów w całej Polsce trwa od początku 2017 roku. Do tej pory zarzuty usłyszało kilkanaście zatrzymanych osób, przede wszystkim hurtowników podejrzanych o odsprzedawanie nielegalnych wyrobów tytoniowych. Likwidacja linii produkcyjnej, która okazała się znajdować w naszym powiecie, stanowi przełomowy moment dla śledztwa. W tej chwili ustalane są pozostałe osoby m.in. dostarczające  krajankę do „ fabryki” czy pracujące przy produkcji nielegalnych papierosów.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy