Kolejne cenne dary dla muzeum

Zdjęcia i foto: Kolejne cenne dary dla muzeum Historia i tradycja sochaczew

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oprócz swojej standardowej działalności, znanej przede wszystkim z aspektu turystycznego i edukacyjnego, permanentnie wykonuje również szereg zadań innego typu. Wśród wielu z nich placówka prowadzi działania mające na celu pozyskiwanie, gromadzenie i ochronę materiałów związanych z kolejnictwem, zwłaszcza w jego ujęciu wąskotorowym.

Placówka może pochwalić się już znacznymi zbiorami, które cały czas są wzbogacane i uzupełniane o nowe, ciekawe pozycje. Cieszymy się, że udział w tym przedsięwzięciu mają też sympatycy sochaczewskiej wąskotorówki, jak i miłośnicy kolejnictwa, o których dawniej już nie raz mieliśmy przyjemność pisać. Jednym z nich jest Marcin Niestój, pasjonat kolei od lat związany z krośniewicką wąskotorówką. Sam posiada imponującą kolekcję przedmiotów związanych z koleją, uratowanych od zniszczenia. Zgromadził też bogaty księgozbiór o takiej tematyce.

Był on wielokrotnie naszym gościem, a ostatnio już po raz drugi przekazał na rzecz muzeum cenne materiały. Wśród niniejszych darów są kolejowe publikacje, dokumenty, przepisy, instrukcje, a nawet zabytkowy telefon z nastawni wykonawczej. Ofiarowany zbiór materiałów wzbogaci nasz podręczny księgozbiór, który w przyszłości będzie udostępniony wszystkim zainteresowanym i niewątpliwie przyczyni się do popularyzowania tej wyjątkowej części naszej kultury i techniki.

Serdecznie dziękujemy!

Monika Szymańska
Łukasz Popowski

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot.: Marta Przygoda-Stelmach


Marcin Niestój – swoją przygodę z wąskim torem rozpoczął w 1996 r. na Sompolińskiej Kolei Dojazdowej. W 2000 r. trafił na Krośniewicką Kolej Wąskotorową, z którą związany jest do dziś. W swoich zbiorach posiada imponującą kolekcję uratowanych od zniszczenia przedmiotów związanych z koleją, w tym: dokumentację, dziesiątki zegarów, tablic, lizaków semaforów kształtowych, lizaków dyżurnego ruchu, latarni naftowych, orłów Deutsche Reichsbahn, kolejowych kufli, a także lamp karbidowych, akumulatorowych i elektrycznych. Zajmuje się restauracją zniszczonych tablic stacyjnych. Zgromadził również bogaty księgozbiór o tematyce kolejowej.


Więcej:

Wyjątkowy dar dla Muzeum Kolei Wąskotorowej

Niezwykły dar dla Muzeum Kolei Wąskotorowej

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy