Centrum Pobytowe EURO 2012 w Sochaczewie?

/ 7 komentarzy

Mazowiecki Urząd Wojewódzki do 19 października przyjmował zgłoszenia jednostek samorządu terytorialnego i prywatnych przedsiębiorców zainteresowanych wybudowaniem ośrodków w których będą mieszkać i trenować uczestnicy piłkarskich mistrzostw Europy. Z terenu Mazowsza mimo bardzo krótkiego czasu na przygotowanie wniosków, wpłynęło 27 zgłoszeń, które zostały przekazane do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oprócz Sochaczewa decyzję o przystąpieniu do tego projektu zadeklarowały m.in. Warszawa, Sulejówek, Piaseczno, Garwolin, Mińsk Mazowiecki, Wołomin, Józefów, Siedlce, Sobienie Jeziory, Grodzisk Mazowiecki, Tłuszcz, Otwock, Kozienice, Radom, Nadarzyn, Konstancin Jeziorna, Gostynin, Trzebień, Ciechanów i Warka.
- Od kilku tygodni prowadziliśmy rozmowy z właścicielami hoteli, moteli i restauracji oraz przedsiębiorcami gotowymi inwestować w sport i wypoczynek. Ze wstępnych rozmów wynikało, że zainteresowanie jest duże, a baza noclegowa mogłaby zostać, jako pierwsza, dostosowana do wymogów UEFA. Jedna z firm rozważa nawet budowę hotelu w centrum miasta. Swój udział i współpracę w realizacji tego przedsięwzięcia zadeklarowała także gmina Teresin. Dlatego jestem przekonany, że jeżeli dostaniemy taką szansę wspólnymi siłami sprostamy wymaganym kryteriom – mówi burmistrz Bogumił Czubacki.
By ubiegać się o rekomendację dla budowy centrum pobytowego należy spełnić szereg warunków. Wymogi UEFA, dotyczące EURO 2012, są bardzo ostre. Hotele muszą mieć co najmniej 4 gwiazdki, pełną infrastrukturę wypoczynkową taką jak sale fitness basen, saunę. Każda drużyna narodowa musi mieć co najmniej 60 pokoi lub cały hotel do dyspozycji. Baza musi być wyposażona także w sale konferencyjne dla zespołów, specjalne pomieszczenia opieki medycznej i masażu itp. Z kolei baza treningowa musi posiadać przynajmniej jedno najwyższej jakości boisko piłkarskie o standardowych wymiarach (105m x 68m) oraz minimum 2 - 3 boiska treningowe w tym jedno ze sztuczną nawierzchnią, a ponadto zaplecze techniczne do dyspozycji zawodników i sztabu szkoleniowego tj. szatnie i pomieszczenia medyczne. UEFA bardzo precyzyjnie określa też zasady bezpieczeństwa, odległość Bazy Pobytowej od najbliższego lotniska międzynarodowego, wymogi dotyczące żywienia gości, zakwaterowania kibiców, dziennikarzy itp.
- Nasza propozycja w kontekście przyjętych wymogów formalnych ma realne szanse rekomendacji. Największymi atutami Sochaczewa są: położenie oraz możliwości jakie niesie zakupiona przez miasto część pól czerwonkowskich położona w bezpośrednim sąsiedztwie MOSiR – u, mającego już znaczącą infrastrukturę sportową. To właśnie tu może powstać nowoczesna hala widowiskowo – sportowa w pełni odpowiadająca wymogom UEFA – dodaje J.Żelichowski.
Nasza aplikacja jest obecnie analizowana w Ministerstwie Sportu i Turystyki, które wybierze przedsięwzięcia niezbędne do prawidłowego przygotowania i przeprowadzenia EURO 2012. Wybrane inwestycje będą ujmowane w Rozporządzeniach Rady Ministrów. Centra Pobytowe (bazy pobytowe i treningowe) muszą być gotowe do Użytkowania na początku 2010 roku.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (7)

SkopekSkopek
0
no i brawo, moze sie uda. (2007-11-19 18:44)
smalecsmalec
0
no i chu... że tak późno i bez planu. z tego co pisała prasa w Polsce ubiega sie o to 200 miejscowości.. (2007-11-19 21:45)
użytkownik6116użytkownik6116
0
HEHHE... jESZCZE niewiadomo czy odbędą się mistrzostwa europy jak narazie zostało jeszcze trochę czasu ale jednak jak narazie prace nie poszły ani trochę do przodu ... Minister sportu i prezes PZPN zwracają uwagie że prace idą w dobrą stronę i to potwierdzają obserwatorzy którzy przyjechali do nas ... przykro mi jak ktoś wierzy w słowa tych państwa ... otóż obserwatorzy przyjechali pierwszy raz w początkowej fazie nie mieli co oceniać de facto , więc inaczej niż powiedzieć dobrze nie mieli innego wyjścia .... Moim zdaniem sceniarusze są 2 : albo odbiorą nam mistrzostwa co jest dużo prawdopodobne albo ale to już mało prawdopodobne że zagrają na tych złych stadionach chociaż to nie jest możliwe ... Nawet wystarczy popatrzeć na komentarze specjalistów ... dróg napewno nie zbudują tyle co chcą a ta przedstawiana infrastruktura przewidziana do euro 2012 wogóle jest niemożliwa to plan na budowę na trochę dłuższy czas i to bardzo dłuższy czas.... A nikt nie będzie jeździł po tak dziurawych drogach .... Gdyby ta cała infrastruktura była możliwa przez tak krótki okres to pewnie zamiast Polski mielibyśmy drugą Norwegie lub Szwajcarie ... (2007-11-20 11:37)
WachWach
0
Czy będzie EURO 2012 w Polsce, czy nie, ale próbować trzeba. Przecież tego, co ewentualnie może powstać do tej pory w Sochaczewie, na TIR-ach nie wywiozą. A przy okazji jest wielka szansa (i to chyba dla nas najważniejsze), że przy nowych inwestycjach poprawi się i zmodernizuje te stare - głównie drogi. Jeśli jeszcze można wybaczyć stan ulic na "perypetiach" miasta - choć nie zazdroszczę mieszkańcom - gdzie przejeżdża dziennie kilkanaście lub kilkadziesiąt samochodów, to stan na przykład ulic Staszica czy 600-lecia i Piłsudskiego, gdzie jeździ ich tysiące, woła o pomstę do Starosty i Marszałka
Rozumiem też, że samorządy, które zostaną wybrane, będą miały pierwszeństwo w dostępie do środków (brzydko - lepiej - pieniędzy) pomocowych. Taka okazja szybko się nie powtórzy, korzystajmy więc z naszych walorów. Nie można zapomnieć w aplikacji o walorach turystycznych i historycznych regionu. Zawodnicy też nie będą tylko piłką żyli, a nasze dziewczyny ... (tylko zapomniałem, o co mi z tymi dziewczynami chodziło). Wiek robi swoje. (2007-11-20 12:37)
erkalerkal
0
Wynajmę mieszkanie trzem piłkarzom reprezentacji narodowej Holandii. Po kosztach, w ramach szeroko zakrojonej promocji miasta w Europie. (2007-11-24 23:29)
jakondojakondo
0
Oooo, widzę, że nie jestem jedynym fanatycznym miłośnikiem Oranje w Sochaczewie ;-) Mam nadzieję, że się zakwalifikują do EURO 2012 i zagrają kilka meczów w Polsce, koniecznie trzeba będzie się wybrać! (2007-11-25 17:17)
erkalerkal
0
Może do tego czasu mecz zostanie rozegrany na "polach czerwonkowskich".
A tak już zupełnie serio, niech się choć raz Sochaczewowi uda. (2007-11-25 22:42)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy