Ceny wody i ścieków w Sochaczewie – zaklinanie rzeczywistości

/ 43 komentarzy / 8 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ceny wody i ścieków w Sochaczewie – zaklinanie rzeczywistości Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew
+3

Miały być takie, jak w zeszłym roku, są, ale nie dla wszystkich. Burmistrz i prezes ZWiK Sochaczew mówią o sukcesie i każą sobie gratulować, a wielu mieszkańców na to, że jest za drogo i oczekują dopłat. Podczas sesji miejskiej 2 lutego 2015 zatwierdzono nowe stawki taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków w Sochaczewie na najbliższe 12 miesięcy.

 


Ceny nie uległy zmianie – a jednak uległy


W ostatnich dniach wielokrotnie słyszeliśmy, że ceny wody i ścieków w Sochaczewie w 2015 roku nie ulegną zmianie. Również rekomendując uchwałę o zatwierdzeniu nowych taryf podczas sesji 2 lutego 2015 roku prezes ZWiK-u Stanisław Grażka i burmistrz Piotr Osiecki wielokrotnie takie twierdzenie wygłosili.


- Dlaczego wprowadza się nas w błąd? Przecież ceny uległy zmianie. Owszem, dla gospodarstw domowych są utrzymane na tym samym poziomie, ale w przypadku tak zwanych pozostałych odbiorców, którymi są przecież osoby prowadzące działalność gospodarczą, wzrosły. Czy sochaczewscy przedsiębiorcy to jakaś podkategoria, że o nich się nie wspomina? – zdemaskował nieścisłość radny Adam Kloch.


Faktycznie, gospodarstwa domowe do 29 lutego 2016 roku będą płacić tak jak w minionym roku: za wodę 3,78 zł netto /m3, za ścieki 8,26 zł netto/m3. Natomiast pozostali odbiorcy (m. in. przedsiębiorcy) zapłacą w tym roku więcej: woda 4,15 zł netto/m3 (zamiast 3,78 zł), ścieki 9,38 zł netto/m3 (zamiast 8,26 zł).


Burmistrz Osiecki, odpowiadając Adamowi Klochowi, powiedział wprost, że nie da się zachować płynności finansowej spółki, jaką jest ZWiK, bez dodatkowych przychodów, że zakład potrzebuje w najbliższych miesiącach 6 milionów złotych i skądś musi je wziąć.


- To nie jest dyskryminacja przedsiębiorców, wśród pozostałych odbiorców są przecież szkoły, przedszkola, MOSiR – argumentował dalej burmistrz.


 Z kolei prezes S. Grażka podkreślił, że tzw. pozostałych odbiorców jest w sumie tylko 20%.


- Moja uwaga dotyczyła wyłącznie informacji, którą wprowadzili państwo w błąd mieszkańców, również mnie. Należało powiedzieć, jak jest, czyli że cena wody i ścieków w gospodarstwach domowych się nie zmienia, natomiast wszyscy inni zapłacą więcej – podsumował dyskusję Adam Kloch.


 

Przyłączanie do kanalizacji idzie dobrze – a może jednak źle?


Przed glosowaniem taryfowej uchwały, prezes ZWiK-u i kierownik jednostki realizującej projekt budowy kanalizacji w Sochaczewie przy dofinansowaniu Unii Europejskiej Magdalena Kaczorowska, dokonali podsumowania inwestycji (I etap, obejmujący budowę 91 km sieci). Z prezentacji wynikało, że na wymaganych warunkami przyznania dofinansowania z UE (efekt ekologiczny)  11138 przyłączy, ZWiK ma podpisane umowy z 7176 odbiorcami.

- Widzimy więc, że przyłączanie się mieszkańców przebiega dobrze i wkrótce osiągniemy wymagany pułap – zinterpretowała dane M. Kaczorowska.

Ale są tacy, którzy widzą to inaczej. Nawet radny Edward Stasiak, mimo iż nie z opozycji, choć delikatnie, to jednak wyraził swój niepokój.

- 4000, zatem 30% mieszkańców jest nie podłączonych do sieci, to dużo i w moim odczuciu właśnie ta końcówka przyłączy będzie najtrudniejsza do zrealizowania. Dziś jest tak, że przyłączeni mieszkańcy płacą za tych, którzy się nie podłączyli i na pewno to są ogromne kwoty. Sytuacja chyba nie jest najlepsza, może trzeba podjąć jakieś wyjątkowe działania, by wszystkich przyłączyć, może wówczas taryfa za ścieki byłaby niższa – mówił radny Stasiak.

- Czy jeśli wszyscy mieszkańcy się podłączą, ceny wody i ścieków w Sochaczewie będą niższe? – zapytała wprost radna Renata Sokołowska.

Prezes Grażka raczej jednak nie pozostawił nam złudzeń:

- Jeśli uda nam się utrzymać dotychczasowy poziom cen, to będzie wielkie osiągnięcie.  Przecież ZWiK powinien nadal inwestować. Nie możemy być tak zacofani jak poprzednia ekipa podejmująca tu decyzje – oznajmił prezes.

- Więcej optymizmu, sytuacja jest dobra, jak na razie kolejny raz udowadniamy, że opinie na temat ZWiK są mocno przesadzone. Możemy powiedzieć: tylko 63% zrealizowanych przyłączy, ale patrząc na skalę zjawiska w kraju, powinniśmy powiedzieć: aż 63% - konkludował burmistrz Piotr Osiecki.

 


Nie tak drogo – czy jednak drogo


Obecne ceny wody i ścieków w Sochaczewie są skutkiem podwyżki wprowadzonej w 2012 roku. Przypomnijmy, podniesiono wówczas cenę wody z 3,49 zł. za m3 na 3,78 zł. netto, a zwłaszcza cenę ścieków z 6,86 zł. za m3 na 8,61 zł netto. To sprawiło, że znaleźliśmy się w gronie najdroższych pod tym względem miast w Polsce. Dla mieszkańców jest to szczególnie odczuwalne z powodu zaniechania dopłat osłonowych do cen stosowanych przez samorząd miejski w poprzednich kadencjach (do 2011 roku).


Wydaje się, że w kontekście realizowanej unijnej inwestycji budowy sieci kanalizacyjnej w Sochaczewie dałoby się „wytłumaczyć” mieszkańcom konieczność wzrostu cen wody i ścieków, zwłaszcza gdyby miasto, raz, w rozmowach przyjęło postawę pokornego szacunku, dwa, wróciło do praktyki dopłat osłonowych do tych cen (choćby niewielkich), jednak władze ZWiK-u i burmistrz Sochaczewa sięgają do retoryki, która napięcie społeczne tylko wzmaga. Ceny te każą bowiem mieszkańcom postrzegać w kategoriach sukcesu, na dodatek ich zdaniem podwyżki są w zasadzie nieodczuwalne, a sochaczewianie powinni się cieszyć, że ceny nie są jeszcze wyższe.


- Cena wzrosła niezauważalnie, znikome 10%. Nie mamy sobie nic do zarzucenia, zrobiliśmy kawał dobrej roboty – mówił na sesji prezes S. Grażka.


- Powinniśmy podziękować prezesowi ZWiK-u, że nie wprowadził cen, które były planowane za poprzedniego burmistrza – sięgnął do używanego już w poprzednich latach argumentu burmistrz P. Osiecki, mając na myśli studium wykonalności, w którym tak skalkulowano cenę, by uwiarygodnić realizację inwestycji przed komisją przyznającą unijne dofinansowanie. Oczywiście, żaden z uchwalających studium radnych nie traktował tych zapisów jako taryfowych wytycznych w kolejnych latach, chodziło tylko o pozyskanie dofinansowania, co się zresztą udało.


Burmistrz P. Osiecki przyznaje, że po podwyżkach byliśmy w czubie peletonu najdroższych pod tym względem miast w Polsce, ale twierdzi, że teraz, kiedy również inne miasta zdecydowały się na rozbudowę kanalizacji, Sochaczew jest już w połowie listy. – To dzięki zamrożeniu cen na trzy lata – argumentował podczas sesji.


Tymczasem według rankingu portalu cena-wody.pl na 867 miast w Polsce, Sochaczew zajmuje 153 pozycje licząc od najdroższych, na samym Mazowszu na 66 miast zajmujemy 11 pozycję, licząc od tej samej strony. Do połowy jeszcze daleko.

 


Czy będą dopłaty – nie słyszę pytania


- Moi wyborcy to mieszkańcy Chodakowa, byli pracownicy Chemitexu, często osoby samotne i z niepełnych rodzin, ale przede wszystkim biedni. Nie stać ich na płacenie tak wysokich rachunków zwłaszcza za ścieki. Ja rozumiem, że miasto jest w złej kondycji finansowej, ale moi wyborcy również. Czy pan burmistrz myślał o dopłatach do cen ścieków? – zapytała podczas sesji radna Renata Sokołowska.


W odpowiedzi burmistrz przedstawiał argumenty, przytoczone już powyżej,  poprosił radną, by nie wracała do retoryki stosowanej na sesjach w minionych czterech latach, a kwestię dopłat przemilczał.

 

Ostatecznie radni przyjęli taryfową uchwałę stosunkiem głosów 17 „za” przy jednym „wstrzymującym się” radnej Sokołowskiej.

 

figa

 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (43)

plastekplastek
0
Dobić tych ,którzy są reszta sama się wyniesie.Do gigantycznego podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców burmistrz dokłada jeszcze koszty wody i ścieków.Dlaczego zawsze to my mamy pokrywać koszty nieprzemyślanych decyzji władz miasta?Przed wyborami strach było powiedzieć prawdę.Słyszeliśmy,że cena wody pozostanie na niezmienionym poziomie.Czym jeszcze zaskoczy nas burmistrz.Zapowiadał,że nie zostawi sochaczewskich przedsiębiorców bez pomocy,wygłaszał to przy okazji otwarcia centrum handlowego SONATA.Zaczyna pomagać zamykać interes. (2015-02-04 10:31)
GąsiorGąsior
0
Było to absolutnie do przewidzenia. Koszty złego rządzenia miastem zostaną teraz przerzucone na przedsiębiorców, żeby jak najdłużej trzymać elektorat w niewiedzy co do rzeczywistego stanu finansów. No a obligacji i tak Osiecki już spłacać nie będzie. Ale takich managerów mieszkańcy sobie wybrali. A że wcześniej czy później uciekną stąd niedobitki przedsiębiorców, to bez znaczenia. Praca będzie już tylko na przedmieściach w marketach i magazynach. (2015-02-04 11:26)
Zirgu2Zirgu2
0
Miesięczny koszt wody i ścieków dla rodziny 4-osobowej, która zużywa 8m3 miesięcznie przy uwzględnieniu opłaty za wodę, ścieki i abonament to kwota 123,36 zł.
Opłaty za prąd są 1,5-2,5x wyższe, za ogrzewanie 2-4x wyższe, za czynsz 2-4x wyższe.


(2015-02-04 11:29)
Zirgu2Zirgu2
0
Człowiek, który w pęknięciu na tynku widzi upadek władzy w mieście, teraz wróży armagedon sochaczewskim przedsiębiorcom z powodu wzrostu opłat za wodę o 10%. Tak, takie „wróżby” były absolutnie do przewidzenia. (2015-02-04 11:38)
GRZECHGRZECH
0
TAK. Wykurzyć przedsiębiorców z miasta co by podatki zaczęli płacić gdzie indziej.
To się nazywa "polityka zachęcania inwestorów".
BRAWO.
Biję pokłony tak mocno że mi czoło krwawi od uderzania o kostkę brukową. (2015-02-04 13:10)
Zirgu2Zirgu2
0
Tak, firmy rachunkowe, kancelarie adwokackie, sklepy spożywcze czy inny drobny biznes zużywa tej wody od groma... pewnie z 5-10m3 na miesiąc, czyli taki wzrost o 10% to raptem kilka-kilkanaście złotych więcej. Podejrzewam, że jednostki miejskie czy powiatowe (basen, szkoły) będą główną ofiara podwyżki. No ale bić pianę o podwyżkach dla "przedsiębiorców", o ich rychłym upadku jest najłatwiej.
Oj czego to się nie napisze, aby dokopać temu wstrętnemu Osieckiemu, co? (2015-02-04 13:20)
plastekplastek
0
Zigru2 nie ośmieszaj się,pogrążasz się z każdym wpisem. (2015-02-04 13:30)
Reage77Reage77
0
Jakiś czas temu poseł PiS Mariusz Błaszczak w TVP INFO w programie "Minęła 20" powiedział ..."po zamknięciu kopalni w Bytomiu UM będzie największym pracodawcom w mieście. To są rządy PO.."

Nasz UM wraz ze wszystkimi swoimi strukturami już od kilku lat jest największym pracodawcom w mieście...
Panie burmistrzu, może trzeba się wsłuchać w słowa posła PiS.....? (2015-02-04 13:46)
kacperskyykacperskyy
0
zirgu2 ... ta ta.. 10% tylko co nie? ladnie to wyglada. nie wiem czy znasz cos takiego jak eksperyment milgrama? jak nie to poczytaj.. w tym roku 10, w ubieglym 5, dwa lata temu 4, za rok 10 i ile mamy?? o ile wzrosly zarobki?? o ile wzrósl koszt dojazdow? o ile czynsz? zywnosc? ... masz mocno ograniczona perspektywe. (2015-02-04 14:45)
Zirgu2Zirgu2
0
Panowie krytykanci, jeżeli chcecie brzmieć poważnie używacie merytorycznych argumentów. Spytajcie swoich żon, rodziców (czyli osób, które płacą rachunki u Was w domu) jak poważnym obciążeniem jest rachunek za wodę. Wtedy zapewne zaczniecie krytykować PGE, PEC czy spółdzielnię mieszkaniową. Póki co żaden z Was nie jest właścicielem ubogi czy prywatnej szkoły by odczuć 10% wzrost cen wody dla przedsiębiorców. (2015-02-04 15:22)
plastekplastek
0
Zigru2 bronisz jak tygrys swojego burmistrza ale nadal bez argumentów.Nie pisz,że ktoś,żaden nie jest właścicielem bo nie wiesz.PGE jest spółką o charakterze ogólnokrajowym nie mamy na nią wpływu ale możemy zmienić dostawcę.ZWiK jest nasz za nasze pieniądze i dla nas mamy i chcemy mieć na tą instytucję wpływ podobnie jak PEC.Przykłady nie trafione,tylko nie pisz jak Olaf,że to miasta.Urząd miasta nie ma nic to my tworzymy majątek Sochaczewa i mamy prawo mieć na niego wpływ i nie zgadzać się z bałwochwalcami burmistrza,który nie radzi sobie z zarządzaniem i zmienia swoje deklaracje przedwyborcze.Chyba,że zatrudni wszystkich mieszkańców w Urzędzie Miasta.Jeśli twoja żona płaci rachunki to masz farta. (2015-02-04 15:47)
wkurzonywkurzony
0
Tym co nie akceptują cen za wodę i ścieki proponuję wodę przynosić w kubełkach a ścieki wywozić szambiarką. Zobaczycie wtedy ile to może kosztować. Jak się buduje ok. 100 km sieci kanalizacyjnej, to musi to kosztować. Unia nie daje 100% kosztów inwestycji. Trzeba do tego dołożyć. (2015-02-04 16:10)
KarollKaroll
0
Zigru2, jesteś jakimś ignorantem. Uważasz, ze ceny wody i ścieków są na akceptowalnym poziomie dla przeciętnej rodziny? zużycie 20m3 w okresie rozliczeniowym po podłączeniu do kanalizacji kosztuje ok. 500 zł! Jak do tego dodasz ceny prądu i innych opłat to dla wielu osób cała pensja. ZWiK mógłby zacząć od szukania oszczędności w swoich strukturach - pewnie kilka niepotrzebnych etatów by się spokojnie znalazło. A później przejrzeć strukturę pozostałych wydatków.
A na przyszłość przed podjęciem inwestycji dokładnie poifnormować mieszkańców o kosztach przyłączy i eksploatacji - bo o tym akurat zapomnieli a nie każdego na to stać! PS. Mogliby też się zorientować, czy faktycznie mieszkańcy mają OBOWIĄZEK się przyłączyć - szczególnie zanim zaczną wysyłać jakieś pisma z pogróżkami. (2015-02-04 16:20)
Zirgu2Zirgu2
0
@plastek
Nie bronię burmistrza, od tego ma swoich ludzi, a jedynie obalam przytoczone argumenty redakcji i jednego blogera, że "wzrost opłat za wodę o 10%, który dotyczy jedynie przedsiębiorców" to dramat i katastrofa dla miasta. Tak krytyka Osieckiego to strzelanie do wróbli z armaty.

@Karoll
Uwielbiam argumenty ad personam, bo mówią one zdecydowanie więcej o człowieku niż nie jeden opis. A wracając do meriutum - okres rozliczeniowy w ZWiG to 3 miesiące, a oto wyliczenia dla zużycia 20m3:
woda - 3,78 zł x 20 m3 - 81,65 zł (brutto uwzględniając 8% VAT)
ścieki - 8,26 x 20 m3 - 178,42 zł
abonament woda - 5,42 x 3 - 17,56 zł
abonament ścieki - 12,48 x 3 - 40,44 zł
Razem daje to kwotę 318,06 zł za kwartał, czyli miesięcznie 106,02 zł. (2015-02-04 16:44)
KarollKaroll
0
W gwoli ścisłości - wysokość opłaty abonamentowej jest na 1 mieszkańca. Jak przeliczysz dla 4osobowej rodziny to wyliczenia się zmieniają o ponad 100 zł...

Przyjmując, że zamówienie szambiarki to koszt 150 zł/10m3 (a z tego co pamiętam, to jest taniej), to przyłączając się do kanalizacji podnosimy swoje wydatki o co najmniej 100 zł...
Pozostawiam bez komentarza zasadność inwestycji ZWiK z ekonomicznego punktu widzenia dla przeciętnego mieszkańca. Oczywiście przesłanki ekologiczne są nie do przecenienia ale to inna sprawa. (2015-02-04 18:15)
Zirgu2Zirgu2
0
Opłata abonamentowa jest od przyłącza, czyli 4-osobowa rodzina płaci 5,42 zł za wodę i 12,48 zł za ścieki miesięcznie. Przy zużyciu 20 m3 płacisz 318,06 zł na kwartał.
Jeżeli korzystasz z szambiarki to płacisz min. 23 zł za m3. To oznacza, że Twój rachunek za 3 miesiące (woda+ścieki) to:
woda - 99,21 zł
ścieki - 460,00 zł. (szambiarka)
Razem daje to kwotę 459,21 zł. na kwartał. (2015-02-04 18:37)
Zirgu2Zirgu2
0
Kwota oczywiście wynosi 559.21 zł. (2015-02-04 18:39)
szarmaszarma
0
Zirgu2 Pan na etacie Osieckiego , co by nie mówić On za wszelką cenę broni racji Osieckiego .Pytanie jedno tylko za ile? (2015-02-04 22:06)
sistersister
0
Głosowałam na Osieckiego i żałuję..Zirgu skoro jestes na etacie u Osieckiego to może cię na to wszystko stać.Niestety dla przeciętnej rodziny są to duże koszty i przykro patrzeć jak niektórym ludziom po opłaceniu rachunków zostają w portfelu marne grosze..Korzystam z szambiarki i te koszty to chyba z nieba wziąłeś (2015-02-05 08:23)
Reage77Reage77
0
Zirgu2 policzył więc i ja policzę, a właściwie już policzyłem jako krytykant... ;)
Moje wnioski są takie, burmistrz mający głosy radnych SFS i PiS bez jakichkolwiek problemów przepchnął swoją 10% podwyżkę wynagrodzenia. A że jest biznesmenem i wie skąd się biorą pieniądze "poprosił" innych biznesmenów z Sochaczewa na zrzutkę na jego podwyżkę w wysokości, a jakże 10% (około). Biznesmeni, również Ci samozatrudniający się i korzystający z własnych domówi i mieszkań, a nie jest ich mało przecież, zwolnią zaproponują swoim pracownikom przejście na samozatrudnienie ewentualnie zrezygnują z jednej żarówki w firmie i dadzą zaradnemu burmistrzowi....
....moc jest z nami.... :) (2015-02-05 08:27)
Reage77Reage77
0
...słowa uznania dla Pani radnej Sokołowskiej.
Dziwię się trochę zachowaniem pozostałym radnym....
(2015-02-05 08:30)
Zirgu2Zirgu2
0
sister
Życie jest ogólnie drogie, ale nie wiem po co robić raban w sytuacji, gdy mieszkańcy płacą za wodę i ścieki tyle samo co rok, 2 lata, 3 lata i 4 lata temu. Koszty szambiarki są najwyższe (i znacznie przewyższają koszt odbioru "rurą" przez ZWiG) i wynoszą ok. 22-23zł/m3. Jeżeli ktoś robi to taniej to znaczy, że ścieki są spuszczane gdzieś na polu (koszt odbioru w oczyszczalni to ok. 12-14 zł + dolicz zarobek firmy + koszty paliwa itp).

Reage77
Skoro ceny ścieków i wody nie uległy zmianie to po co to populistyczne bicie piany ze strony pani Radnej. Ludzie biedni i mniej zaradni mogą się starać o pomoc w instytucjach i organach nakierowanych na pomaganie im. Skoro poczyniono inwestycję kanalizacyjną to wszyscy z niej korzystający mieszkańcy muszą ponieść jej koszt. Nie wyobrażasz sobie, że płacić będą tylko ci bardziej zaradni i bogatsi. (2015-02-05 08:45)
Daniel5Daniel5
0
Burmistrz nie mieszka w Sochaczewie tylko w gminie Nowa Sucha. Można sobie sprawdzić ile tam kosztuje woda ścieki.
Ja mam przydomową oczyszczalnie i się opłaca.
Zamiast ładować pieniądze w system kanalizacji na osiedlach domków, można było dofinansować zakup POŚ. Oczywiście tam gdzie jest technicznie możliwe.
Trzeba myśleć przy tak wielkich inwestycjach! (2015-02-05 10:08)
Zirgu2Zirgu2
0
To nie tak, że można było nie budować. Wymogi unijne odnośnie ochrony środowiska narzucają konieczność budowy sieci kanalizacyjnej. Można nie budować, ale wtedy na gminy posypałyby się kolosalne kary. (2015-02-05 10:20)
Reage77Reage77
0
Zirgu2
Nie rozumiem czemu mówisz nieprawdę? Przecież ceny zarówno wody jak i ścieków dla części mieszkańców wzrosły!
Prezes ZWIK wyraźnie powiedział, że wzrost cen dotyczy "tylko" 20 % odbiorców.
Chyba nie chcesz z tym dyskutować?
Te 20% zatrudnia pracowników, świadczy usługi, produkuje coś.
Decyzja pana Burmistrza i jego radnych podniosła koszty ich działalności.
Mówiąc inaczej burmistrz i radni wyżynają przedsiębiorców.....

W kwestii pomocy najuboższym...
Czy dobrze rozumiem...? Biedni mieszkańcy, którym nie starcza na jedzenie, nowe ubrania dla dzieci, książki dla nich i opał, pieniądze z pomocy społecznej powinny oddać na kosmicznie drogą wodę w mieście???

Powiedz to tym najuboższym....
(2015-02-05 11:40)
Zirgu2Zirgu2
0
Reage77
To jeszcze raz - ceny wody i ścieków dla gospodarstw domowych NIE WZROSŁY. Ceny wzrosły o 10% dla pozostałych odbiorców (czyli przedsiębiorstwa, szkoły, MOSiR) czyli nie dotyczy to tej grupy najbiedniejszych o których mówiła owa Radna. Inaczej, koszty budowy kanalizacji w Sochaczewie w większym stopniu obciążają owych pozostałych odbiorców.

(2015-02-05 11:52)
Reage77Reage77
0
"Z kolei prezes S. Grażka podkreślił, że tzw. pozostałych odbiorców jest w sumie tylko 20%"....w tym są szkoły, MOSiR i inne instytucje...nie mniej jednak dla 20%odbiorców ceny wody i ścieków wzrosły.

Uwagi Pani Sokołowskiej, zresztą bardzo słuszne, dotyczyły dopłat do cen ścieków.
(2015-02-05 12:15)
plastekplastek
0
Wiedzieli komu podnieść,przedsiębiorcy zużywają znacznie więcej wody a niż przeciętny mieszkaniec ,oczywiście w ujęciu jednostkowym od punktu poboru,nie globalnie.Mają nikłe szanse na oszczędzanie.
(2015-02-05 12:36)
Reage77Reage77
0
Ci najbiedniejsi już dawno w miskach się kąpią... :(
(2015-02-05 13:08)
Zirgu2Zirgu2
0
Panowie Reage77 i plastek!

Jakakolwiek byłaby decyzja burmistrza (RM) o stawkach za wodę i tak z Waszej strony pojawiłaby się tylko krytyka. Dowód? Proszę bardzo!

Inny wątek na forum dotyczący "obniżki stawki za pobyt w DPS Młodzieszyn przez Panią Starostę". Niby powód do zadowolenia, bo jest taniej, ale nie z Waszej strony. Oto Wasze komentarze:
plastek - "Jak sukces marnych 150 zł.za słabo się prezentuje to odświeżyć  temat wrogów publicznych"
Reage77 - "podwyższenie opłat o 19% było skandaliczne (550zł), a obniżenie o 150 zł śmieszne szczególnie wobec przedwyborczych obietnic i populizmu innej maści".

Dyskusja zakłada otwartość na rację i argumenty, a przy takim nastawieniu to raczej meteorytyka na bok i tylko i wyłącznie krytyka władzy. Z drugiej strony nie dziwię się Reage77, bo dla niego to czysta walka polityczna/samorządowa i nadzieja na poprawę wyniku wyborczego za 4 lata.
(2015-02-05 13:17)
Reage77Reage77
0
Zirgu2
...znów widzimy jednostronny osąd z Twojej strony. Szkoda, że nie dostrzegasz u siebie manipulacji i nadinterpretacji faktów.
Sądzę, że nie będzie nietaktem jeśli stwierdzę, że z usta tak konkretnego i dobrze poinformowanego blogera powinny wypływać prawdziwe informacje.

Chciałbym więc usłyszeć od Ciebie, że faktycznie dla znaczącej części mieszkańców Sochaczewa, wbrew temu co sugerują urzędowe media, ceny wody i ścieków jednak wzrosły o ok. 10%.

Czy to takie trudne...?

Co do Twojego komentarza odnośnie walki politycznej i mojego startu w wyborach....grzechem zaniechania jest w moich oczach niezauważanie populistycznych i nieprawdziwych informacji rządzących niezależnie czy są to osoby z PO czy też z PiS. Nigdy nie głosowałem na PO i nie mam takiego zamiaru, ale to nie jest tak, że jak rządzą osoby popierane przez PiS to ja siedzę cicho i wchodzę im w tyłek jak to robią niektórzy...

Ja tu na poziomie lokalnym w przeciwieństwie do Ciebie polityki uprawiać nie zamierzam...
(2015-02-05 13:47)
Reage77Reage77
0
...jeszcze jedno....
Jeśli zwracasz się do mnie to miło by było, gdybyś nie stosował sformułowań..."bo dla niego"...
Wolałbym zamiast tego ..."bo dla Ciebie"...bez urazy... ;)

(2015-02-05 13:50)
plastekplastek
0
Krytyka ma swoje podłoże,a jest nim obiecywanie przedwyborcze i niedotrzymywanie słowa.Obydwa podane przykłady są poparte argumentami ,proszę więc nie stawiaj zarzutów o niemerytoryczną krytykę.Tak woda jak i koszty pobytu w DPS były poważnym orężem w przedwyborczej walce.Jeszcze raz napiszę ,że pamiętamy i przywoływanie czyjejś niechęci czy walki politycznej nic nie daje poza ośmieszaniem się.Wystarczy cofnąć się do deklaracji SFS i PIS.
(2015-02-05 14:06)
stawik12stawik12
0
Zirgu2
Twoja próba tłumaczenia obecnej władzy w każdym temacie jest w moim odczuciu więcej niż śmieszna . Chciałbym Ci przypomnieć , że obecnie rządzący i w mieście i w powiecie bardzo ostro krytykowali podniesienie ceny pobytu w DPsie , czyniąc z tego swoje hasło wyborcze . Chciałbym Ci przypomnieć ,że opłata ta wynosiła około 2450 a została podniesiona do około 3450 co spotkało się z ostrą krytyką obecnie rządzących . Kiedy jednak doszli do władzy to stać ich tylko na 150 zł. obniżkę. Pytam się dlaczego nie powrócono do ceny wyjściowej , którą uważali za i tak wysoką.

Zirgu 2 ty" wiesz" wszystko więc wyjaśnij Nam i to . (2015-02-05 19:26)
stawik12stawik12
0
P.S
Poruszyłem ten temat w tym miejscu , bo oczywiście artykuł starostwa , został zablokowany .Blokując spodziewali się wypowiedzi krytycznych , a ta władza tego nie lubi. (2015-02-05 19:29)
Zirgu2Zirgu2
0
stawki12
"Twoja próba tłumaczenia obecnej władzy w każdym temacie jest w moim odczuciu więcej niż śmieszna"


Każdego śmieszy co innego - ani Ty, ani ja tego nie zmienimy ;)
(2015-02-06 11:44)
dragon36dragon36
0
ceny wody i ścieków wzrosły,wszystko by było dobrze aby nasze zarobki pozwalały na opłacanie tego co nas otacza. (2015-02-07 09:15)
Reage77Reage77
0
Ceny wody nie mogły pozostać bez zmian...
Jeśli UM zadłuża spółki komunalne na grube miliony złotych emitując obligacje przy współudziale banków, które żądają zatwierdzania taryf w tym wypadku ZWiK przez jakąś pseudo instytucję zwaną "doradcą taryfowym" to chyba nikt nie mógł mieć wątpliwości, że ceny muszą pójść w górę.
To jest kolejna forma zabezpieczania się banków przed potencjalnym ryzykiem - niestety jak zwykle kosztem mieszkańców, bo burmistrz dopłat nie przewiduje. W przyszłym roku woda zdrożej o kolejne 10% tym razem dla gospodarstw domowych, a dla przedsiębiorców pozostanie bez zmian i będzie halo, że burmistrz pomaga przedsiębiorcą.... ;)

Oddłużamy miasto kosztem zadłużania spółek komunalnych. Tym sposobem w nowej perspektywie unijnej będziemy mogli pozwolić sobie na wzięcie kolejnych kilku milionów kredytów na poczet wkładu własnego w projekty współfinansowane z UE.
Zrealizujemy je tuż przed wyborami i tym samym zapewnimy sobie spokojnie wygraną w wyborach za cztery lata...
...a mieszkańcy jeszcze się cieszyć będą, że dobrzy politycy wygrali...i przemilczą nawet podwyżkę  dla burmistrza i radnych...
(2015-02-08 21:04)
jarljarl
0
Dyskusja fajna,  ale Jerzyka mądrości tu brakuje.Tak, tak, wiem jestem następcą olafa,  lokalny przyglup itp. Jerzyk dawaj bo nudno bez ciebie. (2015-02-08 23:34)
Zirgu2Zirgu2
0
No i jarl wykrakałeś... na blogu Pana Jerzego właśnie powstał nowy wątek w stylu Chavez/Maduro, czyli dopłaty dla wszystkich od wszystkich ;)
(2015-02-09 09:31)
pwaldapwalda
0
Proponuję aby w ramach solidarności z mieszkańcami miasta którzy dali pracę panu burmistrzowi , zobowiązał się on do płacenia sochaczewskich cen za wodę i ścieki.Albo rozgonił to towarzystwo ze ZWIKU i zatrudnił tam prawdziwych specjalistów. (2015-02-09 20:54)
WITWIT
0
Sochaczew - inwestycja 106 mln zł, plan docelowy przyłączonych 11138 - koszt inwestycji na przyłączonego 9517 zł , cena wody + ścieków = 13 zł
Środa Śląska- inwestycja 56,75 mln zł, plan docelowy przyłączonych 4900 - koszt inwestycji na przyłączonego 11582 zł , cena wody + ścieków = 9 zł
(2015-02-22 10:45)
net-pointnet-point
0
od 20 lat kupuje do picia wode w baniakach bo to co leci z kranu nie nadaje sie nawet do kąpieli woda leci brązowa czasami .... pytam za co my tak naprawde płacimy te horrentalne stawki za odprowadzanie ścieków ????

Mamy chyba najwyzsze ceny w calym Mazowieckim to jest chore. Woda z kranu powinna być lepszej jakości niż Żywiec Zdrój tymczasem leci syf ..... i te ceny z kosmosu ..... (2019-12-16 16:00)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy