Ceramika a Piaski Duchowne - studium krytyczne

Piaski Duchowne położone na wydmach, na północno-wschodnim skraju Gminy Brochów, kryją w sobie wiele niezwykłych tajemnic. Pierwsze wzmianki pochodzą już z XV w. Osada ta należała do klasztoru kanoników regularnych w Czerwińsku i stąd ma pochodzić drugi człon jej nazwy ,,duchowne''. W XIX w. Piaski Duchowne należały do gminy Kampinos i miały szkołę początkową ogólną. W 1827 r. było tam 20 domów i 164 mieszkańców. 


Piaski Duchowne związane są jednak z innym równie ważnym wydarzeniem. W 1895 r. urodził się tam profesor Rudolf Krzywiec. W 1932 r. uzyskał dyplom z zakresu malarstwa i ceramiki pod kierunkiem prof. Karola Tichego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1950-1965 był wykładowcą we Wrocławiu, a nawet dziekanem Wydziału Ceramiki i Szkła. Oprócz naczyń i wazonów prof. Krzywiec tworzył ceramiczną rzeźbę. Były to przede wszystkim figury zwierząt. Krzywiec to jednak nie tylko artysta, ale również autor licznych podręczników i publikacji. Zmarł w 1982 r. we Wrocławiu.


Prace Rudolfa Krzywca można zobaczyć w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA tutaj.


[Opracowano na podstawie:biogram Rudolfa Krzywca dostępny tutaj, artykuł o Rudolfie Krzywcu dostępny tutaj, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. T. VIII / pod red. Bronisława Chlebowskiego, Władysława Walewskiego ; wg planu Filipa Sulimierskiego, Warszawa 1887]


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy