Chopin zmusił mnie do nagrania słowików

/ 5 zdjęć
Zdjęcia i foto: Chopin zmusił mnie do nagrania słowików Koncerty i muzyka sochaczew

- Przez 7 lat przymierzałem się do nagrania słowików koncertujących w moim ogródku każdego maja. Ale byłem zbyt leniwy. Chopin mnie do tego zmusił. Nagrywałem ptaki o drugiej w nocy, bo tylko o tej porze na pobliskiej obwodnicy jest w miarę cicho. Opłacało się- opowiada o swojej najnowszej płycie Władysław Komendarek.


Jest jeszcze ciepła, pachnie nowością. Wymowna grafika Pawła Stelmacha oddaje tytuł „Komendarek – Chopin”. To trzydziesta któraś płyta najsłynniejszego muzyka Sochaczewa: - Dokładnie nie pamiętam która, ale na pewno jest już ich w moim dorobku ponad trzydzieści, włącznie z nagraniami z „Exodusem”.

Nagranie krążka i jego tematykę zaproponowało mu Stowarzyszenie e-Sochaczew.pl, które następnie płytę wydało. - Podszedłem do tego pomysłu pozytywnie, Chopina uważam za jednego z najoryginalniejszych kompozytorów w historii, oryginalnych i trudnych do dziś. Nie mogę też ignorować faktu, że urodził się tak blisko mnie. To spotkanie było w pewnym sensie nieuchronne. I zamieniło się z jednej strony w twórcze, muzyczne wyzwanie, a z drugiej w fajną przygodę.

Muzyk opowiada otwarcie, jak ciężko mu było zabrać się do pracy. - W dużej mierze wynika to z faktu, że taki właśnie jestem. Że jak mam coś do zrobienia, zwlekam, ile mogę, niemal do końca, dopiero gdy czuję, że gonią mnie terminy, zasiadam do pracy. Ale wówczas robię non stop, nie dosypiam, wpadam w swoisty twórczy trans i nie daj Boże coś mnie z tego stanu wytrąci, wtedy bardzo trudno mi powrócić.

„Komendarek – Chopin” powstawała 8 miesięcy. Najtrudniej było dokonać wyboru repertuaru: Myślę, że wybrałem dobrze, sięgnąłem po najtrudniejsze utwory Chopina, co nie ułatwiało mi pracy. Muszę tu jednak podkreślić, że płyta w 70% to moja własna muzyka. Również w 100% mój własny jest ostatni utwór, który skomponowałem i zatytułowałem „W hołdzie Chopinowi”.

Długi czas powstawania płyty sprawił, że Władek Komendarek jest bardziej pewny jej jakości: - Mogłem powracać do kompozycji, dopieszczać je. Myślę, że jest bardzo dobrze, że gdy za 10 lat odsłucham tę płytę, powiem, nic dodać, nic ująć. Za 10 lat, bo artysta tylko z tak dużego dystansu może właściwie ocenić własną twórczość.

Na pytanie o styl płyty, odpowiada bez namysłu: - Jest przede wszystkim ambientowa, choć znajdziemy tu też trochę rocka, rapu, hip-hopu. I znajdziemy autentyczny słowiczy trel. -Przez 7 lat przymierzałem się do nagrania słowików koncertujących w moim ogródku każdego maja. Ale byłem zbyt leniwy. Chopin mnie do tego zmusił. Nagrywałem ptaki o drugiej w nocy, bo tylko o tej porze na pobliskiej obwodnicy jest w miarę cicho. Opłacało się.

Obecność słowików Komendarek tłumaczy koniecznością stworzenia takiej atmosfery dźwięków, jaka towarzyszyła Chopinowi za życia. - Przecież nie było wtedy samochodów, Chopin zapewne na co dzień słyszał tylko ptaki i na pewno go to inspirowało.

Na płycie znajdziemy też dźwięki gitary solowej Dariusza Załuski. Co ciekawe, muzycy nawet raz nie spotkali się w realu, współpracowali wyłącznie za pośrednictwem Internetu. To zdradza też nowoczesność Władysława Komendarka, który imponuje aktywnością twórczą, młodzieńczością, umiejętnością korzystania ze współczesnych narzędzi komunikacyjnych i technik muzycznych. Artysta rocznie daje od 10 do 15 koncertów nie tylko w Polsce. Na rynku wciąż można kupić wydaną rok temu dwupłytową składankę „Przestrzenie przeszłości”. Niebawem ukaże się obiecujący krążek „Transcendencja” – już jest do pobrania za darmo singiel „Śmietnikowy ptak”. - Pierwszy raz ktoś miksował mój utwór - opowiada o nim muzyk. - I jestem bardzo zadowolony, niektóre fragmenty mnie wręcz zachwycają.

„Komendarek – Chopin” – płyta wydana przez Stowarzyszenie e-Sochaczew.pl ze środków pochodzących z nagrody w XII edycji Konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Utwory:
1. Preludium e-mol largo (7:46)
2. Koncert 1 op.11 (14:33)
3. Mazurek op.68 nr 3 (3:24)
4. Etiuda Rewolucyjna c-mol op.10 nr 12 (4:30)
5. Koncert 2 op.21 część larghetto (7:18)
6. Walc op.69 nr 2 (10:47)
7. Dla duszy Chopina (16:15), mazurek op. 67 nr 3, etiuda op. 10 nr 1, nokturn op. 37 nr 1, mazurek op.17 nr 4
8. W hołdzie dla Fryderyka Chopina (5:41)

Płytę w cenie 40 zł można kupić, wysyłając maila na adres: wladek@komendarek.art.pl.

figa

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy