Chór Państwowej Szkoły Muzycznej na koncertach w Bawarii

Zdjęcia i foto: Chór Państwowej Szkoły Muzycznej na koncertach w Bawarii Koncerty i muzyka sochaczewChór Państwowej Szkoły Muzycznej

na koncertach w Bawarii


W dniach 22- 28 sierpnia 2013r. Chór PSM II stopnia w Sochaczewie odbył tournee koncertowe po Bawarii, połączone ze zwiedzaniem najważniejszych ośrodków kultury europejskiej- Monachium (miejsce życia i twórczości znakomitego kompozytora Ryszarda Wagnera) oraz Salzburga (miasta w północno-zachodniej Austrii, miejscu urodzenia i twórczości znakomitego klasyka wiedeńskiego Wolfganga Amadeusza Mozarta). W trakcie podróży młodzież miała okazję zobaczyć i zdobyć ciekawe informację na temat Coloseum, Stadionu oraz sądów (Norymberga), gdzie obradował trybunał, przed którym stanęli najwięksi hitlerowscy zbrodniarze z okresu II wojny światowej.

Bazą noclegową chóru był hotel w miejscowości Oberau, położonej ok. 8km na północ od Garmisch- Partenkirchen, nad rzeką Loisach. Tam też odbył się pierwszy, plenerowy koncert chóru, połączony z koncertem miejscowej orkiestry dętej. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla młodzieży, która mogła zapoznać się z kulturą i tradycjami regionu i jednocześnie promować szkołę oraz tradycje polskie.

Szczególnym wydarzeniem artystycznym był koncert zespołu w klasztorze w Ettal- opactwie powstałym już w 1330 roku, którym do dnia dzisiejszego opiekują się Benedyktyni. Znajduje się tu także siedziba Bawarskiej Kongregacji Benedyktynów, dom gościnny oraz gimnazjum z internatem.

Oprawa niedzielnej mszy św. oraz koncert po nabożeństwie przyjęty został przez zgromadzonych wiernych gromkimi brawami.

Wizyta w Salzburgu była także niezapomnianym przeżyciem dla młodzieży, która mogła zobaczyć najważniejsze miejsca związane z W.A. Mozartem. Ogrody pałacu Mirabell, dom urodzenia Mozarta, Stare Miasto, miejsce zamieszkania Herberta von Karajana- światowej sławy dyrygenta, kompozytora, muzyka oraz Katedra Salzburska, to tylko niektóre z miejsc podziwianych przez młodzież.

W owej Katedrze, która jest największą, ale też i najważniejszą budowlą sakralną miasta Chór miał okazję wykonać utwory sakralne ze swojego repertuaru. Także i tutaj licznie zgromadzona publiczność zwiedzająca to miejsce nagrodziła występujących gromkimi brawami. Chór dostał zaproszenie do wzięcia udziału w koncercie w ramach Festiwalu Mozartowskiego. To wielkie wyróżnienie, które mamy nadzieję będzie możliwe do zrealizowania.

Ciekawostką turystyczną, którą przy okazji pobytu w Bawarii mogła zobaczyć młodzież było centrum BMW, z najnowocześniejszymi modelami samochodów tej marki, a także Garmisch Partenkirchen u podnóża Alp wraz ze słynnymi skoczniami narciarskimi.

Był to kolejny udany pobyt naszej młodzieży poza granicami kraju, promujący Szkołę, Środowisko sochaczewskie, Polskę. Dziękujemy wszystkim dzięki którym wyjazd mógł dojść do skutku.


Anna Wróblewska
 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy