Zaloguj się do konta

Chwała bohaterom

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
2014-09-03
Historia i tradycja
Mieszkańcy gminy Teresin pamiętają o bohaterach, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny. Z szacunkiem i czcią pochylili się nad ofiarą życia swoich krewnych, sąsiadów i ojców. Na placu przy Pomniku 20 Rozstrzelanych z Pawiaka w niedzielę, 31 sierpnia, podniośle i niezwykle uroczyście obchodzono 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W teresińskich obchodach uczestniczył Tadeusz Koryś, starosta sochaczewski.

Patriotyczna postawa teresinian możne być wzorem do naśladowania. Pamiętają oni o tych, którzy przelali swoją krew w obronie niepodległości Polski. Pamięć ta nie zaginie, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, czego świadectwem była obecność na uroczystości zarówno najstarszych, jak i tych najmłodszych mieszkańców gminy.
Podniosły ton i niezwykła oprawa obchodów zostaną w pamięci jej uczestników na długo. Rozpoczęła je msza święta celebrowana przez proboszcza parafii w Niepokalanowie o. Andrzeja Sąsiadka.

Szpalerem płonących pochodni utworzonym przez miejscowych harcerzy kroczyły delegacje kombatantów, dzieci i młodzieży wraz z nauczycielami ze szkół z terenu gminy, strażaków, samorządowe – powiat reprezentował starosta Tadeusz Koryś i Bogdan Linard, przewodniczący Rady Gminy Teresin. W hołdzie ofiarom II wojny światowej złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Na ścianach dworca PKP zawisły specjalnie przygotowane na tę okazje plakaty z nazwiskami poległych mieszkańców gminy oraz ojców i braci z Niepokalanowa. Były też zdjęcia dokumentujące historię Teresina z okresu II wojny światowej. W skupieniu i z uwagą wysłuchano programu patriotycznego przygotowanego przez uczniów Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Teresinie. Jednym z wielu momentów, które wywołały łzy wzruszenia, było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego.

Uroczystościom rocznicowym asystowali żołnierze Wojska Polskiego Kompanii Honorowej z Jednostki Wojskowej w Bielicach. Po odczytaniu Apelu Poległych wystrzelili salwę honorową.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem był Marek Jaworski, wicewójt gminy Teresin, który poprowadził uroczystość.

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc