Cichy bohater.

Zdjęcia i foto: Cichy bohater. NGO lokalne sochaczew

 Dzień Wszystkich Świętych . Dzień gdzie wszyscy udajemy się na groby Naszych najbliższych oraz tych którzy odeszli niejednokrotnie przedwcześnie. Tak jak odszedł 30 czerwca 1936 roku ksiądz Franciszek Cudny. Cichy bohater. Wikariusz parafii Świętego Wawrzyńca który nie umiejąc pływać podjął próbę ratowania tonącego w rzece Bzurze Wacława Nowakowskiego nauczyciela sochaczewskiego gimnazjum(obecne L.O. imienia Fryderyka Chopina w Sochaczewie). Obu zabrała rzeka Bzura. 

Stowarzyszenie Kajakowcy Sochaczewa tak jak w roku poprzednim tak i w tym roku "Pamięta o Tych których zabrała rzeka Bzura". 

W dniu 30.10.2019 w godzinach popołudniowych członkowie stowarzyszenia udali się w rejon kładki dla pieszych na rzece Bzurze  przy ul. Staszica gdzie na lewym brzegu rzeki znajduje się obelisk poświęcony księdzu Franciszkowi Cudnemu . 

Niewidoczny z kładki dla pieszych. Wśród traw i krzaków stoi skromny kamienny pomnik z metalowym krzyżem. W roku 2018 również przed dniem Wszystkich Świętych teren wokół pomnika został przez kajakowców uporządkowany. W maju 2019 porządki również robili wodniacy .Tym razem byli to członkowie sochaczewskiego WOPR. Od tego czasu nikt tu nie zaglądał . Natura zrobiła swoje. Teren ponownie należało wokół pomnika wykarczować z krzaków i wszędobylskiego perzu. Niestety zabrany sprzęt w postaci kosy spalinowej uległ w najmniej oczekiwanym momencie awarii i wszystkie prace należało wykonać ręcznie. W pracach tych tym razem brali również udział najmłodsi kajakowcy którzy z wielkim zapałem pomagali w porządkowaniu terenu jednocześnie poznając historię tego pomnika.Gdy kończono prace zapadł zmierzch zostały złożone symboliczne kwiaty oraz zapalono znicze.

Kajakowcy starają się nie tylko pływać kajakami i organizować spływy , ale również uczą innych kajakowania,poszanowania natury ,respektu do wody . Także uczą historii i pamiętania O Tych Których Zabrała Rzeka.

Stowarzyszenie Kajakowcy Sochaczewa DZIĘKUJE najmłodszym kajakowcom Krzysiowi , Darii, Sławkowi oraz tym trochę starszym członkom stowarzyszenia Maryli , Jackowi ,Agnieszce oraz Mariuszowi za włożony wysiłek i bezinteresowną pracę na rzecz pamięci o CICHYM BOHATERZE.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji znajdującej się na stronie. https://www.facebook.com/kajakowcysochaczewa/

MB/MB

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy