Ciuchcie warszawskie… w Sochaczewie

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Ciuchcie warszawskie… w Sochaczewie Wystawy, projekty sochaczew

W ramach tegorocznych obchodów Dnia Kolejarza w sobotę, 25 listopada br. o godz. 14:00 w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie odbędzie się wernisaż dwóch nowych wystaw czasowych: "Ciuchcie warszawskie" i "Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich" oraz bezpłatny kurs pociągu Retro na trasie Sochaczew Wąskotorowy – Sochaczew Miasto i z powrotem. Na uroczystość zapraszamy do muzealnego Centrum Edukacyjno-Turystycznego przy ul. Licealnej. Z tej okazji w godzinach 14:00-17:00 będzie obowiązywał wstęp wolny do muzeum.

Na ekspozycji głównej, łączącej w sobie ciekawą narrację z interesującą formą plastyczną i aranżacją, przybliżono, sięgającą końca XIX w., historię warszawskich kolei dojazdowych. Przez długi czas spełniały one rolę ogniwa w sposób znaczący ułatwiającego ludności okolicznych miejscowości komunikację z Warszawą. W oparciu o powstałe linie planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W wieku XX, mimo ciężaru kolejnych wojen i okupacji, koleje dojazdowe były ważnym czynnikiem integrującym lokalne społeczności, będąc swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach.

Zwiedzający poznają dzieje kilku warszawskich kolei, zarówno wąskotorowych – wilanowskiej, mareckiej, grójeckiej, jabłonowskiej czy wąskotorowej kolei wojskowej Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce ("kolei poligonowej" Centrum Wyszkolenia Piechoty w Rembertowie) – jak i normalnotorowych, tj. młocińskiej oraz Elektrycznych Kolei Dojazdowych (EKD).

Tablicową oś wystawy z licznymi, często unikalnymi na skalę europejską i dotychczas nigdzie niepublikowanymi archiwalnymi fotografiami, uzupełnia zespół równie cennych eksponatów kolejowych, z których wiele po raz pierwszy opuści muzealne magazyny. Są wśród nich m.in. modele taboru, zegar, lampy, tablica kierunkowa pociągu, lizak zawiadowcy stacji, chorągiewka sygnalizacyjna, czapki i patki munduru kolejarskiego, wreszcie szafka biletowa i liczne wzory biletów.

Dopełnieniem ww. ekspozycji będzie niewielka wystawa pt. "Ciuchcie warszawskie w zbiorach sochaczewskich". Trzeba bowiem podkreślić, że choć większość kolei dojazdowych już dawno zniknęła z krajobrazu Warszawy i okolic (do dziś funkcjonują Elektryczne Koleje Dojazdowe – EKD, które przetrwały pod nazwą Warszawskiej Kolei Dojazdowej – WKD, a ponadto, na fragmencie pierwotnego szlaku, dawna kolej grójecka), częściowo zachował się związany z nimi tabor, a duży, obejmujący 30 egzemplarzy, zbiór pojazdów szynowych z tychże linii, znajduje się również w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

W programie sobotnich uroczystości przewidziano premierowe oprowadzanie po obu ekspozycjach, spotkanie z varsavianistą Mieczysławem Janiszewskim, a następnie spacer szlakiem warszawskiego taboru po muzealnym skansenie. Wydarzenie zwieńczy bezpłatny kurs pociągiem Retro. Na peron dawnej stacji Sochaczew Wąskotorowy wjedzie skład zestawiony z dwóch wagonów motorowych MBd1 i dwóch wagonów osobowych typu 1Aw, który przewiezie naszych gości na trasie do stacji Sochaczew Miasto i z powrotem. Warto wspomnieć, że muzealne wagony osobowe służyły niegdyś na kolei mareckiej, nadarzy się więc niepowtarzalna okazja, by i w grodzie nad Bzurą, choć przez chwilę, poczuć klimat podróży dawnymi "ciuchciami warszawskimi".

Z okazji Dnia Kolejarza Muzeum Kolei Wąskotorowej wprowadza ponadto specjalne zniżki dla zwiedzających. Poza godzinami wernisażu, w sobotę 25 listopada od 9:00 do 14:00 oraz przez całą niedzielę 26 listopada, bilety normalne będzie można nabyć w cenie biletów ulgowych. Naszym solenizantom, czyli byłym i obecnym pracownikom kolei, za okazaniem legitymacji służbowej przysługiwał będzie natomiast w tych dniach bilet bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie


Patronat medialny: e-Sochaczew.pl, "e-Sochaczew.pl EXTRA", Radio Sochaczew, "Echo Powiatu"

 5
Oceń
(5 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy