Cmentarz wojskowy w Trojanowie – pierwsza uroczystość już 17 września

/ 1 komentarzy / 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Cmentarz wojskowy w Trojanowie – pierwsza uroczystość już 17 września  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew
+1

Cmentarz w Trojanowie i jego przebudowa to jedna z największych inwestycji w Sochaczewie. Miasto ukazało nowe oblicze miejsca, które uhonorowało w sposób wyjątkowy poległych za wspólną ziemię. Nowy wygląd cmentarza wojennego to imponująca inwestycja. 


Remont cmentarza wojennego w Trojanowie dobiegł końca. Inwestycja kosztowała prawie 2,5 mln zł, a pierwsza uroczystość odbędzie się tam 17 września. 


Historia trojanowskiego cmentarza sięga lat 1940-1952, w którym to okresie powstawał. Pochowano na nim 3693 osoby. Powierzchnia cmentarza to 4410 m. Przebudowa objęła wymianę nawierzchni, usunięcie drzew, nowe ogrodzenie od strony cmentarza parafialnego, zamontowano 287 granitowe krzyże z tabliczkami epitafijnymi. Podczas prowadzonych prac zweryfikowano w Centralnym Archiwum Wojskowym listę osób pochowanych. Modernizacji uległa również kwatera wojenna żołnierzy AK, którzy polegli w miejscowości Bronisławy. Pojawiły się również nowe zaktualizowane tablice na monumentach. Podczas remontu, pracownikom Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą udało się zidentyfikować i upamiętnić 534 osoby, natomiast do czasu przebudowy rozpoznanych było 160 osób. 


Pierwsza uroczystość na odnowionym cmentarzu odbędzie się 17 września o godzinie 12.00. Będzie to msza polowa i poświęcenie mogił. Podczas uroczystości odbędzie się apel pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów oraz zapalenie świateł pamięci. 

 



5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (1)

robroyrobroy
+1
po raz któryś piszę,marmury i cuda wianki nie wspomogą pamięci o poległych,czasem spotkany w lesie brzozowy krzyż o który dba ktoś pamiętający,wywoła więcej zadumy jak uporządkowane na wysoki połysk cmentarze (2019-09-12 15:46)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy