Cmentarz żydowski w Sochaczewie: sprofanowany i… niczyj?

/ 38 komentarzy
Zdjęcia i foto: Cmentarz żydowski w Sochaczewie: sprofanowany i… niczyj? Interwencje i pomoc sochaczew

Urząd Miasta w Sochaczewie uważa, że cmentarz żydowski w Sochaczewie, do sprofanowania którego doszło w nocy z 14 na 15 grudnia 2015 r., to własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i uzależnia swoją ewentualną partycypację w kosztach usunięcia szkód wyłącznie od złożenia stosownego wniosku przez ww. Gminę. Z kolei Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie stoi na stanowisku, że sochaczewski cmentarz to własność skarbu państwa i jako taka podlega opiece gminy miasto Sochaczew. Dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński na portalu e-Sochaczew.pl zapowiedział organizację społeczno-wolontariackiej akcji czyszczenia cmentarza, w której udział chce wziąć spora część naszej społeczności.

 

Gwałt na poczuciu wolności

- Jakoś nam umknęły te napisy widoczne na sochaczewskich murach - "Widzew" przerobione na "Żydzew" czy znaczek Legii opatrzony swastyką. Jakoś nie potrafimy zaprotestować ,jak ktoś po raz kolejny wyrwie żołnierskie krzyże, albo na pierwszojennym cmentarzu napisze "j...ć ruskich i hitlerowców". Daleki jestem od generalizowania i stwierdzenia, że świat, który nas otacza jest zły. Nie o to chodzi. Nie chcę tak napisać, ale chciałbym napisać, co zrobić, żeby ten świat był lepszy, żeby to całe chuligaństwo nie wylewało się tak bezkarnie na mury, do języka i do wzajemnych relacji. Odpowiedzmy sobie, co zrobić pozytywnego, żeby tak nie było? Jak tłumaczyć młodszym, że nie rozwiążą problemów przy pomocy nienawiści i niszczenia innych. Jak im pomóc, bo być może te zachowania biorą się z bezradności, porzucenia i skazania na wykluczenie? To mnie dręczy, bo osobiście uważam to co się stało na cmentarzu żydowskim za mentalny gwałt na moim poczuciu wolności. Jeszcze bardziej mnie dręczy to, czy aby zrobiłem wszystko, żeby to się nie wydarzyło – napisał na swoim blogu jazlowiak.e-sochaczew.pl dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej Paweł Rozdżestwieński, podtrzymując wolę zorganizowana społecznej akcji czyszczenia sprofanowanej nekropolii. O akcie dokonanego wandalizmu pisaliśmy TUTAJ.

 

Ratusz uważa, że GWŻ

15 grudnia 2015 r. zapytaliśmy pisemnie Urząd Miasta w Sochaczewie o właściciela cmentarza żydowskiego, o to, czy został on powiadomiony o dokonanej profanacji oraz o wolę współpracy ratusza przy usuwaniu szkód. W odpowiedzi naczelnik wydziału ochrony środowiska UM Agnieszka Tomaszewska poinformowała nas, że właścicielem cmentarza jest Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, którą ratusz poinformował o profanacji 16 grudnia 2015 r. – Ewentualna partycypacja w kosztach związanych z usunięciem szkód na terenie ww. obiektu może być rozważona przez urząd wyłącznie po złożeniu wniosku przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie – napisała do nas naczelnik A. Tomaszewska.

 

A GWŻ, że ratusz

Jednak Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, zaprzecza, jakoby była właścicielem sochaczewskiej nekropolii: - Formalno-prawnie nikt nigdy nie przekazał gminie tego cmentarza. Z naszych informacji wynika, że jego właścicielem jest skarb państwa,  zatem bezpośrednią opiekę sprawuje lokalna gmina – twierdzi Anna Chipczyńska, przewodnicząca zarządu GWŻ. Dodaje, że nie wie, na jakiej podstawie UM Sochaczew im przypisał prawa właścicielskie. – To zapewne przekazywane przez lata przekonanie, że tak jest, na pewno nie fakt prawny. My ze swojej strony mogliśmy tylko zawiadomić Prokuraturę Rejonową o dokonanym przestępstwie. Na pewno będziemy stroną w tym postępowaniu.

Anna Chipczyńska deklaruje jednocześnie wsparcie warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w usuwaniu znieważających zmarłych napisów. Na informację o społecznej inicjatywie dyrektora Rozdżestwieńskiego przeprowadzenia takiej akcji na zasadzie wolontariatu reaguje entuzjastycznie: - Tu wszystko tak naprawdę zależy od dobrej. Jeśli lokalny samorząd uzna, że dokonany akt wandalizmu szkodzi wizerunkowi miasta, zapewne wykaże chęć usunięcia napisów. W kontekście pojawienia się społecznej inicjatywy przywrócenia godności cmentarzowi, chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie tej energii z formalną pomocą samorządu, sochaczewskiego muzeum oraz naszej gminy – podkreśla. I chce w tej sprawie spotkać się z dyrektorem Rozdżestwieńskim.

 

Pod okiem komisji rabinicznej

Dyrektor Paweł Rozdżestwieński wie o własnościowym impasie na cmentarzu. Mimo wszystko chce doprowadzić do zapowiedzianej akcji. W ostatnich dniach wystosował do komisji rabinicznej pismo z prośbą o wytyczne dotyczące zgodnego z tradycją zachowania na żydowskiej nekropolii w kontekście planowanego czyszczenia. W najbliższych dniach spotkać się też ma z przedstawicielką sochaczewskich Żydów z Izraela. Społeczność ta bardzo zainteresowała się ostatnimi wydarzeniami. – Mam nadzieję, że wyczyścimy cmentarz jak najszybciej. O postępach w tej sprawie będę informował na bieżąco – mówi dyrektor.

 

Sprawca nadal nieznany

Niestety, do dziś nie udało się zidentyfikować sprawcy wandalizmu. Na podstawie nagrań monitoringu miejskiego, Komenda Powiatowa Policji w Sochaczewie ustaliła jedynie, że był to szczupły mężczyzna ok. 170 cm wzrostu, ubrany w bluzę z kapturem, dresowe spodnie i jasne buty. W nocy z 14 na 15 grudnia zbezcześcił nie tylko cmentarz żydowski, ale również budynki i samochody zaparkowane przy ul. Sienkiewicza, Żyrardowskiej, Licealnej, Towarowej, Okrzei, Łuszczewskich, 15. Sierpnia, Świerkowej, Piłsudskiego, Garbolewksich, w rejonie szkoły muzycznej, Ogrodnika i na stacji PKP (podziemne przejście między peronami). Jak poinformowała nas KPP, policja cały czas prowadzi w tej sprawie intensywne poszukiwania i obserwacje, nie wyklucza, że sprawca był przyjezdny. 

 

Najstarszy cmentarz na Mazowszu

Sochaczewski cmentarz żydowski to prawdopodobnie najstarszy taki obiekt na Mazowszu. Istnieje od końca XV wieku. Mimo wielowiekowej historii nie jest wpisany ani do Gminnej Ewidencji Zabytków, ani do ewidencji prowadzonej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niewiele macew zachowało się do dziś. Jak twierdzą świadkowie, najbardziej ucierpiał już po wojnie, większość płyt nagrobnych została zepchnięta ze skarpy do Bzury. Przewodnicząca GWŻ prosi, by w przypadku odkrycia miejsca spoczywania takich płyt w rzece czy w ziemi, zgłaszać takie fakty do warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.

 

Do sprawy wrócimy.

 

figa

 

 

 

 

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (38)

Obywatel85Obywatel85
0
Trzeba odnowić ponieść koszta........standardowo brak właściciela/ludzi/instytucji odpowiedzialnych,ale gdyby na terenie cmentarza znaleziono ,,coś kosztownego,, właściciel pojawiłby się szybciej niż wasz artykuł na portalu.

Żeby nie było pije jedynie do tego aspektu. (2016-01-02 15:48)
wbienkowbienko
0
Ten cmentarz to część Naszego Miasta. To świadectwo jego historii. Więc jeśli nie ma "pana", to jako społeczność lokalna zróbmy tam porządek, usuńmy te napisy, dla 3-4 osób to może być 2-3 godziny pracy. Nie pozwalajmy, aby przez jednego durnia postrzegano nas jako jego kompanów, milczących i akceptujących taki stan rzeczy. Mam informację kto może dysponować kluczem do bramy.Jeśli ktoś chce wziąć w tym udział to proszę o maila na priv-a. Teraz niestety trzeba będzie poczekać na cieplejszy czas.

@Obywatel85 - z tego co się orientowałem, to nie są wielkie koszty. Bardziej kosztowne dla wizerunku Naszego Miasta jest pozostawienie tej dewastacji. Zachowajmy się przyzwoicie. (2016-01-03 10:56)
robroyrobroy
0
wyczyn jakiegoś idioty został zauważony przez wiele gazet i TV, a gest dobrej woli i oczyszczenie grobów-kogo to obchodzi? lokalny cmentarzyk nie należący do nikogo?,no ale można tak postąpić jak chce @wbienko-i nawet należy,tylko przypominam-na cmentarz wchodzimy w nakryciu głowy-kapelusz,żadna tam czapka,i kobiety zostają poza bramą (2016-01-03 12:45)
wbienkowbienko
0
@robroy
Ale to dotyczy braci i sióstr starozakonnych :)
My możemy okazywać szacunek po naszemu. (2016-01-03 22:06)
szczypior87szczypior87
+3
@robroy
Skąd pomysł, że koniecznie kapelusz? ;) może to być każda czapka, nawet chusteczka położona na głowie, jeżeli osoba nie ma niczego co może założyć na głowę, a musi się pomodlić, zmówić błogosławieństwo, czy wejść na cmentarz żydowski, nawet położenie dłoni na czyjejś głowie uprawnia tą osobę do wejścia. Własna dłoń się nie liczy. Nakrycie, przykrycie głowy ma przypominać o istnieniu Boga będącego nad nami. Kobiety mogą spokojnie wejść na cmentarz - oczywiście w odpowiednim stroju. Nie muszą mieć nakrycia głowy. Wystarczy, że będą miały zakryte ciało powiedzmy od początku łokci do końca kolan :)

@robroy
Dotyczy tak samo. To podobnie jak z wejściem do kościoła, czapkę warto zdjąć - tutaj założyć.

Zdecydowanie więcej jest aspektów w prawie żydowskim dotyczących tego na co uważać przy renowacji, porządkowaniu etc. Stąd na przykład częsty widok w takich miejscach - zarośnięte cmentarze - według prawa religijnego jakiekolwiek poruszenie gleby, w tym przez wyrwanie trawy z korzeniami jest zakłóceniem spokoju zmarłych. (2016-01-04 08:24)
wbienkowbienko
+2
@szczypior87
Dzięki. Ciekawa wiedza.
Zwyczaje i ich uzasadnienie - nic się nie dzieje bez przyczyny. (2016-01-04 10:52)
robroyrobroy
-1
chłopaki,wasza mać !! chcecie zwiedzać kirkut- na każdym jest udostępniony punkt wypożyczania kapeluszy,z gołą głową nie wejdziesz,pointernetować trochę,!,już Cię widzę @ szczypior87 z chusteczką na głowie,bez jaj ! (2016-01-04 15:45)
JazlowiakJazlowiak
+2
W dniu 5 stycznia przypada jorcajt (dzień, w którym przypada rocznica śmierci zmarłego) cadyka Szmuela syna Abrahama Bornsteina (Bornsztajna). Do Sochaczewa przyjedzie grupa chasydów. Będą modlić się w ohelu na cmentarzu żydowskim i odwiedzą nasze muzeum. Namawiam wszystkich ludzi dobrej woli odwiedźcie tego dnia cmentarz. (2016-01-04 17:28)
szczypior87szczypior87
-1
@robroy
Chłopie, co się tak tego kapelusza uczepiłeś? Sprzedajesz kapelusze? ;) obowiązkowe dla mężczyzn jest nakrycie głowy, nie ma znaczenia jakie. Może być czapka na uszy, może być dżokejka, może jarmułka, może kapelusz i może garnek. Ani rodzaj nakrycia, ani kształt czy kolor nie są określone. Chusteczka też może być jeżeli nic innego nie masz.

@Jazlowiak
Nasi goście na pewno opierają się na kalendarzu hebrajskim, co za tym idzie powinni być na cmentarzu dzisiaj po zachodzie słońca, jako że według Tory dzień zaczyna się po zachodzie słońca. "I była noc i był dzień". Pozwolę sobie zadzwonić jutro do Pana w sprawie prac na cmentarzu.

Swoją drogą sochaczewscy Bornsteinowie, to postacie bardzo mistyczne. Do dzisiaj w ohelu można zobaczyć masę karteczek z prośbami kierowanymi od chasydów z prośbą o pomoc do cadyków, o odpowiedź na pytanie, wskazanie drogi. Według kabały odpowiedź najczęściej przychodziła we śnie... :)
(2016-01-04 21:31)
robroyrobroy
+1
może tak wizyta w Domu Modlitwy Świadków Jechowy ? wszyscy tacy tolerancyjni,ekumeniczni,a nie przyszło wam na myśl że wpieprzacie się komuś na siłę w jego uroczystości? czy pytaliście się -możemy przyjść? (2016-01-05 04:29)
Obywatel85Obywatel85
+3
A może zrób sobie pan PRZERWĘ od internetu ?????? człowiek w miarę inteligenty jest w stanie oddzielić swoje przekonania uprzedzenia od aktów wandalizmu w miejscach świętych dla innych kultur/wyznań.
(2016-01-05 11:03)
wbienkowbienko
0
Racja @Obywatel85, racja. (2016-01-05 11:51)
Milo1960Milo1960
0
Dziś po południu duża grupa chasydów modliła się na naszym cmentarzu. Przyjechali i ujrzeli! Jaki wstyd i anty-promocja dla całego miasta! (2016-01-05 19:58)
robroyrobroy
+3
@szczypior87 zalogował się 4 stycznia pewnie tylko na ten temat,potem zniknie jak meteor,,a Ty @Obywatelu85 do mnie mówisz ? odróżniam akty wandalizmu od przekonań,ale nie jestem idiotą który bierze winę na siebie za działania jakiegoś przygłupa ! zastanawia mnie dlaczego to barbarzyństwo (bo to jest barbarzyństwo-niszczenie grobów) nastąpiło tuż przed wizytą jakiś duchownych żydowskich ? nawet wolnotariusze (@wbienko,@Gasior) nie zdążyli z naprawą szkód,cmentarz niczyj a jednak czyjś ? czym się różni niszczenie innych grobów od Żydowskich ?niczym,a jednak tylko te ostatnie akty wandalizmu są nagłaśniane i piętnowane,a Ty @ wbienko siedzisz na internecie i kiwasz głową jak pluszowy piesek na tylnej półce w samochodzie-szmate,szczote i do roboty ! tyle naobiecywałeś,chorągwie pod broń postawiłeś i okazało się że TY jak mówisz-to mówisz-,żegnam ozięble,dla mnie temat skończony,żydzi pojechali i czas na spotkanie z mędrcami już jutrro (2016-01-05 20:41)
JazlowiakJazlowiak
-2
Byłem dziś w kontakcie z polskim organizatorem wizyty i w imieniu Sochaczewian złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem. (2016-01-06 02:52)
JazlowiakJazlowiak
-2
i zdjęcie (2016-01-06 02:54)
tadeusztadeusz
-3
Tasiemka bez nazwiska??? zawsze było i jest nazwisko... burmistrz będzie załamany... (2016-01-06 07:32)
Obywatel85Obywatel85
+2
Wątpię aby to była prowokacja jeśli to masz na myśli ponieważ ten ,,geniusz,, wymalował po drodze kilka innych rzeczy.
Zresztą ten cmentarz bezczeszczono nie pierwszy raz podobnie jak krzyże naszych żołnierzy w Trojanowie i Rybnie. (2016-01-06 11:26)
wbienkowbienko
0
Słuchajcie!!! Puszka żelu do ściągania powłok graffiti kosztuje 70 zł. Potrzebne są ze dwie lub trzy takie (mogę jedną zasponsorować ;) ), trochę ścierek, szczotki "ryżowe", ciepła woda, brak mrozu i ze 2-4 godziny w zależności od liczby osób. I BĘDZIE PO SPRAWIE - PROSTE.
Po co bić pianę i kłócić się między sobą o to co kto myśli o tym zdarzeniu. (2016-01-06 15:54)
Milo1960Milo1960
-2
racja @wbienko, może się uda przed kolejnym świętem na cmentarzu - 20 lutego rocznica śmierci założyciela sochaczewskiej dynastii chasydów , @jazłowiak kwiaty też będą, czy te były jednorazowe, ekspiacyjne? (2016-01-07 10:31)
szczypior87szczypior87
-2
Też dołączę do akcji doczyszczania, tylko błagam nie planujmy na sobotę :) (2016-01-07 11:02)
Milo1960Milo1960
0
no co Ty @szczypior87, gdzieżby kto w szabas pracował na żydowskim cmentarzu (2016-01-07 11:46)
wbienkowbienko
-1
@szczypior87 - czy każda sobota odpada (ze względów religijnych)?
Jeśli tak to rodzi się pytanie: co ważniejsze - czy szabat, czy szacunek do tych, którzy go świętowali.
Poza tym Szabat nie wyklucza robienia rzeczy dobrych :)
Ja mogę tylko w sobotę - w tygodniu pn. - pt. raczej odpada, pracuję a dni krótkie. Po ciemku nie ma co próbować.
Może jednak sobota 16/01 rano (9:00-11:00). Jest ktoś chętny?
(2016-01-12 09:38)
szczypior87szczypior87
0
@wbienko
Szabat czyli czas od zachodu słońca w piątek do zachodu w sobotę odpada definitywnie. Praca wtedy przez Żydów będzie odczytane jako zachowanie na podobnym poziomie co profanacja tymi bazgrołami. Szabat nie wyklucza robienia rzeczy dobrych - oczywiście, ale w ramach wszystkich przykazań odnoszących się do Szabatu. Chyba, że chodzi o ratowanie życia - wtedy wszystkie chwyty dozwolone :)
Jeśli nic nie ulegnie zmianie w czasie prac na cmentarzu obecny będzie rabin. Wstrzymajmy się proszę z ustalaniem terminu do późnego popołudnia jutro.
Pozdrawiam (2016-01-12 10:49)
wbienkowbienko
-1
Rozumiem to, akceptuję i uszanuję.
Fakt - "Szabat to CZAS dla człowieka kiedy przestaje się manipulować rzeczami, przestrzenią, światem materii".
Według A.J. Heschla - „W KRÓLESTWIE tego CZASU CELEM JEST nie mieć, lecz BYĆ, nie posiadać, lecz DAWAĆ, nie panować, lecz UCZESTNICZYĆ, nie podbijać, lecz WSPÓŁBRZMIEĆ”.
OK - jakby co, to czekam na info:) (2016-01-12 16:09)
clwclw
0
Wy tu gadu gadu o szabacie, a tymczasem Nowe ustalenia w sprawie cmentarza żydowskiego
(2016-02-08 19:27)
wbienkowbienko
0
Widzisz @clw za mówienie szabacie to u nas nawet minusa można dostać ;) (2016-02-09 17:55)
robroyrobroy
0
@wbienko cytuję"Szabat to CZAS dla człowieka kiedy przestaje się manipulować rzeczami, przestrzenią, światem materii".
Według A.J. Heschla - „W KRÓLESTWIE tego CZASU CELEM JEST nie mieć, lecz BYĆ, nie posiadać, lecz DAWAĆ, nie panować, lecz UCZESTNICZYĆ, nie podbijać, lecz WSPÓŁBRZMIEĆ”.
szkoda że to obowiązuje tylko w szabat (2016-02-09 18:31)
clwclw
+1
Szczerze @wbienko od dawna czytam ten portal, od niedawna piszę. Wnioski są mnie przerażają. Albo zaszufladkują mnie do obecnej władzy lub do Jerzyka. Argumenty każdy ma w D. liczy się tylko to jak dużo napiszesz i jak zakrzyczysz innych. Tutaj przykładów jest pełno zarówno w tym temacie jak również w innych gdzie prym wiedzie np. Pan Jerzy:) Spróbuj zapytać Gąsiora o coś, to Cię zjedzą:) Jerzyk robi z Ciebie idiotę bo tylko on jest najmądrzejszy (tak naprawdę to nie ma żadnych argumentów i bije pianę) Jeszcze inni nawyzywają Cię od wieśniaków, żydów i czego tam jeszcze.

W obecnym temacie nie ma co gadać, tylko poczekać i pomóc z tymi napisami, przynajmniej ja tak uważam. (2016-02-09 19:22)
clwclw
0
jeszcze jedno, jest już dodatnia temperatura, można działać. (2016-02-09 20:11)
tarantaran
0
Wielkie halo o szabat. Zrobić to i już, zwykle chęci wystarczą. (2016-02-10 14:39)
wbienkowbienko
+1
@robroy, @taran - och, gdybyśmy my szanowali tak niedzielę jak bracia starozakonni szabat :)

@clw - wolnym trzeba być :) Odpornym na osądy innych szczególnie tych anonimowych, a "szufladkowanie" to problem szufladkujących nie Twój. Najgorzej jest, gdy ludzie zaczynają dyskusję "na temat", a kończą na połajankach ad personam. (2016-02-10 22:25)
Milo1960Milo1960
0
Ci musieli się trochę więcej natrudzić :
http://willaradogoszcz.eu/ (2016-02-15 23:32)
clwclw
0
@wbienko dokładnie tak. (2016-02-21 09:43)
clwclw
0
No i co wiadomo już coś o tych działaniach? (2016-02-28 16:41)
wbienkowbienko
0
Z ostatnich moich wiadomości wiem, że do oczyszczenia obelisku i budynku na cmentarzu miała być wynajęta profesjonalna firma, a koszty ma pokryć Gmina Żydowska. Póki co dalej jest jak było. (2016-02-28 21:21)
Milo1960Milo1960
0
To już nie będzie według niedawnych ustaleń? To i wartości edukacyjnej pospolitego ruszenia też nie będzie. A już myślałem, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. (2016-02-28 22:40)
wbienkowbienko
0
Tak patrząc po postępach prac chyba bez pospolitego ruszenia się nie odbędzie :) Póki co, zostały poczynione jakieś oficjalne ustalenia i poczekajmy na ich materialne owoce. Jak owoców nie będzie to powrócimy do "wzięcia spraw we własne ręce". Ja zdania nie zmieniłem. Ale nic na siłę, wszystko z zaufaniem i poszanowaniem roli stron włączonych do rozwiązania sprawy. (2016-02-29 09:13)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy