Co dalej z PSZOK?

/ 7 komentarzy
Zdjęcia i foto: Co dalej z PSZOK? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Wójt Gminy Sochaczew uratuje miastu PSZOK?

Docenić należy działania, najpierw Wójta Teresina, a później Wójta Gminy Sochaczew, którzy dotychczas organizowali Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) dla gmin powiatu sochaczewskiego (z wyjątkiem Gminy Nowa Sucha, która radzi sobie sama), w tym również dla mieszkańców Sochaczewa. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gminy tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Pierwotnie zapis ustawowy mówił, że powinien być przynajmniej jeden PSZOK na terenie gminy. Później, z myślą o gminach, które z różnych względów  nie radziły sobie z tym zadaniem, ów zapis zliberalizowano, dopuszczając alternatywną możliwość realizowania tego zadania wspólnie. Dlatego miasto i gminy podpisały porozumienie o współnym zorganizowaniu i finansowaniu PSZOK. Od strony formalnej wszystko jest OK, ale czy mieszkańcy krańcowych obszarów powiatu przywiozą swoje selektywne odpady do PSZOK zlokalizowanego w Sochaczewie? Przecież PSZOKi w założeniu mają przeciwdziałać dzikim wysypiskom i być łatwodostępne.


PSZOK - punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych, to miejsce na terenie gminy, w którym mieszkańcy pozostawiać mogą odpady komunalne zebrane w sposób selektywny.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami - art. 3 ust. 2 pkt 6, ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250), gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności tworzą punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Są one bieżącym uzupełnieniem zbiórki selektywnych odpadów komunalnych w określonych harmonogramem terminach, realizowanej przez firmy odbierające odpady w gminie.

 W ustawie wskazano dwa warunki, jakie spełniać musi PSZOK:

1) zapewniać musi łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców gminy,

2) zapewniać musi przyjmowanie co najmniej takich odpadów komunalnych jak:

- przeterminowane leki i chemikalia,

- zużyte baterie i akumulatory,

- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,

- meble i inne odpady wielkogabarytowe,

- zużyte opony,

- odpady zielone,

- odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne,

a także odpadów komunalnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 4a.

Szczegółowy sposób świadczenia usług przez punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych określa rada gminy w drodze uchwały, stanowiącej akt prawa miejscowego (art. 6r ust. 3 ww. ustawy). Gmina decyduje więc o sposobie organizacji i zakresie działania PSZOK-u.


Z końcem czerwca PSZOK w Chodakowie zakończył działalność 

Od miesiąca PSZOK w Sochaczewie już nie działa. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Adam Kloch zapytał burmistrza o PSZOK. Zasugerował również, żeby miasto wzorem innych samorządów skorzystało z dotacji unijnych na ten cel. Odpowiedź decydentów to popis populizmu i hipokryzji. Polecam obejrzenie relacji filmowej z obrad ostatniej sesji miejskiej (wątek PSZOK: 48:08 - 52:00 minuty sesji).

https://hdsystem.pl/fms/video/index.php?streamName=sochaczewsesja.

Zdumiewająca była zwłaszcza wypowiedź burmistrza Osieckiego, który zabłysnął umiejętnością „odwracania kota ogonem”, atakując radnego Klocha. Panie burmistrzu, przypominam, czyje to było hasło z 2010 roku -„Stop śmieciom w Chodakowie? Z wypowiedzi burmistrza wynika , że winni są radni kadencji 2010-2014, którzy podjęli uchwałę, „żeby na terenie Sochaczewa nie umiejscawiać żadnych RIPOKów, Instalacji zastępczych i PSZOKów”. Strategiczne rozwiązania, które burmistrz honoruje? A gdzie dotychczas działał PSZOK? No tak, ale to nie burmistrz ogłosił przetarg na PSZOK. To wójtowie realizują to zadanie , również dla mieszkańców miasta. Panie radny, czy zatem dobrze Pan adresuje pytanie? Mało tego, proszę pytać tak, aby burmistrz nie czuł się zdziwiony proponowanymi „takimi rozwiązaniami” :). Swoją drogą, czy sugestia sięgania po dotacje unijne to coś dziwnego?

Jerzy Żelichowski - radny powiatowy, Bezpartyjni Samorządowcy

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (7)

jerzyk2205jerzyk2205
0
Czy Pan radny dobrze zaadresował pytanie? Ależ oczywiście. To przecież nie wójt zbiera opłaty za śmieci od mieszkańców miasta. W tych opłatach mieści się również koszt utrzymania PSZOK. Więc ja powtórzę za radnym A.Klochem. Panie burmistrzu co z PSZOK dla mieszkańców miasta? Od miesiąca nie jest realizowane zadanie ustawowe! Czy magistratu nie obowiązuje przestrzeganie prawa? Mieszkańcy płacą, a PSZOK-u nie ma! Pobierane są pieniądze, a nie jest wykonana usługa! (2019-07-30 14:18)
NovJanNovJan
0
Panie Jerzy skoro jest łamane prawo to nie można tego zgłosić do odpowiednich służb?

Ja juz którys raz spotykam sie ze stwierdzeniami ze magistrat coś robi niezgodnie z prawem, czy tego nie mozna zgłaszać organom nadrzędnym?

Widzę ze indolencja Osieckiego zaczyna być coraz bardziej widoczna. (2019-07-30 14:45)
jerzyk2205jerzyk2205
0
@NovJan

Oczywiście, można to zgłosić do odpowiednich służb, jeśli te będą działać niezależnie! Może po wyborach coś się zmieni? Nie taki kaliber zgłosił do odpowiedniej służby na oczach opinii publicznej niejaki Falenta i co? Przecież odpowiednie służby mogą też w przypadku jawnych nieprawidłowości zadziałać "z urzędu".

Ja tę pudrowaną przez lokalne media indolencję widzę od dawna. Transmisje z obrad sesji Rady Miejskiej, dostępne dla zainteresowanych mieszkańców, świetnie weryfikują wizerunek naszych decydentów i funkcjonujące lokalne zależności. (2019-07-31 08:01)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Gnuśniejemy w sochaczewskiej niemożności, tymczasem w innych samorządach rozwiązują problemy i realizują nowatorskie koncepcje. Przykład PSZOK w Niepołomicach.

https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/rusza-nowoczesny-punkt-selektywnej-zbiorki-odpadow-komunalnych-w-niepolomicach,129781.html (2019-08-01 09:59)
RouterRouter
+1
PSZOK ,A GDZIE MOST ,GDZIE INNE OBIECANKI WSZYSTKO BAJKI I BREDNIE. (2019-08-01 10:13)
NovJanNovJan
0
"Oczywiście, można to zgłosić do odpowiednich służb, jeśli te będą działać niezależnie! "Panie Jerzy , a dlaczego mają nie działać niezaleźnie w przypadku takiej płotki która w zasadzie poza Sochaczewem nie ma zadnego poparcia?

dlaczego nie zaczniemy zgłaszać przypadków łamania prawa przez magistrat oraz starostwo? ja nie znam sie na sprawach samorządowych wiec nawet nie wiem gdzie miałbym to zgłosić ale jesli rzeczywiście jest łamane prawo to dlaczego mamy przymykać na to oko i wylewać żale na forum? (2019-08-01 12:11)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Panie NovJan, w wieku emeryta nie stać mnie już na dziecięcą naiwność. Żyjemy od czterech lat w określonych realiach politycznych, w których nawet tzw. "swoja płotka" nie czuje respektu dla prawa. Pamiętam, że kiedyś już tak było. Mam nadzieję, że może wkrótce ten zły czas dla normalności się skończy. Ale nie zmienią tego odpowiednie służby, tylko ludzie świadomi swoich praw i mankamentów władzy. Moje pisanie na forum, to nie donosy. To presja na lokalnych decydentów i cegiełka do poznawania rzeczywistości przez mieszkańców, którą zależne finansowo od magistratu media lokalne świadomie zniekształcają. (2019-08-02 09:20)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy