Co dalej ze schroniskiem "Azorek" i potrzebami mieszkańców z nimi sąsiadujących?

/ 6 komentarzy / 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Co dalej ze schroniskiem "Azorek" i potrzebami mieszkańców z nimi sąsiadujących? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

W środę 22 sierpnia w urzędzie gminy Sochaczew odbyło się spotkanie z panem Michałem Wiśniewskim z zespołu „Ich troje”, który jednocześnie zobligował się być mediatorem w sprawie przyszłości miejskiego schroniska „Azorek” znajdującego się w Kożuszkach Parcel na terenie gminy Sochaczew.

W spotkaniu, oprócz władz gminnych – wójta i całej rady gminy uczestniczyli pan Piotr Osiecki – burmistrz miasta Sochaczew i p. Sylwester Kaczmarek – przewodniczący rady miasta.

Pan Michał Wiśniewski z wielkim entuzjazmem i wrażliwością na potrzeby innych wcielił się w rolę mediatora, podkreślając troskę o los zwierząt ze schroniska. A zarazem ucieszył Go fakt, że wszyscy włączają się  do rozmów przy wspólnym stole.

Nie jest to temat łatwy, ani prosty zważywszy, że prowizorka jaką było przeniesienie miejskiego schroniska z miasta na teren gminy trwa już 20 lat. Jest to poważny problem, ale na pewno nie chcemy go pogłębiać, tylko ważne jest aby znaleźć rozwiązania, które zadowolą wszystkich zainteresowanych.

Wszyscy są jednak zgodni, że powinno się przeanalizować wszystkie możliwości prowadzące do celu w myśl zasady wójta i rady gminy, że „ZGODA BUDUJE – NIEZGODA RUJNUJE.

Na pewno jednym z rozwiązań będzie zawarcie międzygminnego porozumienia  gmin i miasta powiatu sochaczewskiego w sprawie uruchomienia wspólnego schroniska (przypomnijmy, że w 2006r. powstał projekt koncepcyjny budowy międzygminnego schroniska pod nazwą „Centrum Edukacji humanitarnej i Ekologicznej w Sochaczewie” dla gmin powiatu sochaczewskiego.)

Sprawa lokalizacji międzygminnego schroniska jest do przedyskutowania przez wszystkich zainteresowanych. Wspólnie winniśmy się zastanowić gdzie wybrać taką lokalizację na terenie powiatu sochaczewskiego, która uzyska  wymagane zgody, zarówno lokalowe, sanitarne, weterynaryjne i znajdzie akceptację społeczną, a zarazem pomieści wszystkie bezpańskie psy z miasta i 7 sochaczewskich gmin, tak aby zwierzęta miały zagwarantowane bezpieczeństwo i dobrą przyszłość i nie musiały być lokowane w innych schroniskach na terenie kraju, tak jak jest obecnie.

Pan M. Wiśniewski przedstawił również stanowisko wojewody mazowieckiego pana Zdzisława Sipiery, który zaoferował się włączyć do rozmów i pomóc osiągnąć konsensus w tej sprawie. Ponadto, zaproponował następne spotkanie bezpośrednio z mieszkańcami wsi Kożuszki Parcel, którzy stanowią ostatnie ogniwo aby przejść ze słów do czynu.

Takie spotkanie odbędzie się w najbliższym czasie w urzędzie gminy Sochaczew o czym Państwa powiadomimy.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (6)

jerzyk2205jerzyk2205
+2
Sprawę schroniska próbowały rozwiązać poprzednie władze miejskie jeszcze w kadencji 2002-2006. Obecna władza miejska przez osiem lat nie zrobiła w temacie poszukiwania nowej lokalizacji nic. Temat stał się gorący przed wyborami. Władze miejskie chcą na fejsbuku "walczyć przeciw likwidacji schroniska". Schronisko jest miejskie, więc gmina nie może go zlikwidować. Czyżby burmistrz chciał zlikwidować schronisko, a przewodniczący chce walczyć przeciw jego likwidacji? Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd!!! Zlikwidować schronisko może tylko Rada Miejska Sochaczewa podejmując stosowną uchwałę o jego likwidacji. Dopóki nie będzie takiej uchwały nie ma mowy o żadnej likwidacji. Samorząd gminny nie musi godzić się na dotychczasową lokalizację schroniska i zabiega o przeniesienie go przez miasto w inne miejsce od dawna. Władze miasta powinny wskazać nową lokalizację, bo taka jest ich rola, a nie tworzyć atmosfery zagrożenia bytu dla "Azorka" i walczyć przeciw likwidacji z samorządem gminnym. To bardzo populistyczne, bazujące na wrażliwości ludzkiej działanie, odwracajace uwagę od dotychczasowej miejskiej indolencji. (2018-08-24 14:45)
pierwsza_krewpierwsza_krew
+4
Czyli kolejne spotkanie kółka różańcowego i "pitu pitu" o niczym + przy okazji event z upadającą gwiazdą polskiej estrady a woda ognista, paluszki i czipsy pójdą w koszty reprezentacyjne :) (2018-08-24 14:50)
TIDŻEJTIDŻEJ
+4
I tylko piesków żal

Z pięciu psów które dotychczas posiadałem, cztery to były przybłędy , dostawały u nas tzw. dożywocie ,stawały się pełnoprawnymi członkami rodziny i odpłacały kilkunastoletnią bezgraniczną wiernością i oddaniem.Wielokrotnie z małżonką znajdowaliśmy nowe domy dla piesków których z różnych powodów nie mogliśmy przygarnąć.Wiele osób które zamierzały kupić pieska namówiliśmy na adopcję .

Niestety to kropla w morzu potrzeb , schronisko jest bardzo potrzebne, moim zdaniem jest ważniejsze niż większość inwestycji,typu plaża czy przystań. Szkoda że temat odżywa przed wyborami a po nich zostanie zapomniany.Zastanawiam się czy nie można w tym celu wykorzystać funduszy z U.E. ?

Straciłem już nadzieję że dożyję czsów bez psów na łańcuchach , ale cóż okazuje się że ich los nie jest najgorszy , bo na horyzoncie czai się  eutanazja z wygody z akceptacją władz , jak na Ukrainie i Białorusi ! (2018-08-24 19:19)
robroyrobroy
0
Pan Wiśniewski doładował konto Azorka finansowym wsparciem ? (2018-08-25 09:33)
pierwsza_krewpierwsza_krew
+1
Z tego co można wywnioskować przeglądając kolorową prasę, to Pan Wiśniewski sam potrzebuje doładowania konta :) (2018-08-27 12:35)
RouterRouter
0
mediator ,lepiej chyba nie było mozna. (2018-08-27 13:23)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy