Co na polach czerwonkowskich? – SONDA

/ 24 komentarzy
Zdjęcia i foto: Co na polach czerwonkowskich? – SONDA Inwestycje sochaczew

Niniejsza sonda ma szczególny charakter. Jego autorem jest bowiem pan Łukasz, użytkownik naszego portalu, który wygrał konkurs na najlepszy temat sondy e-Sochaczew.pl. Komisja doceniła wagę podjętego przez pana Łukasza problemu. Przyszłość fragmentu pól czerwonkowskich (trójkąt najbliżej miasta) bowiem, mimo różnych wizji włodarzy, do dziś nie może się rozstrzygnąć. A powinna. Teren ze względu na swoje zlokalizowanie w centrum Sochaczewa jest niezwykle atrakcyjny. Dlatego wspólnie z naszym użytkownikiem pytamy dziś, jak go najlepiej wykorzystać?


Nie możemy przy tym nie wspomnieć o dość zwariowanej historii dyskusyjnego kawałka czerwonkowskich pól. Po tym, jak powiat sprzedał te tereny spółce Parkridge, ekipa poprzedniego burmistrza doprowadziła do odkupienia przez miasto ok. 7 ha działki w narożniku najbliżej centrum. Zakup sfinansowano pieniędzmi pochodzącymi za renty planistycznej w wysokości 2,6 mln złotych. Decyzja podyktowana była z jednej strony potrzebą eliminacji ryzyka budowy wielkopowierzchniowych magazynów w tym miejscu, a z drugiej chęcią zagospodarowania działki od strony ul. Piłsudskiego pod centrum sportowo-rekreacyjne, od strony obwodnicy zaś pod MOP, czyli reprezentacyjne Miejsce Obsługi Podróżnych (parkingi, hotel, restauracje itp.). Na realizację inwestycji zamierzano pozyskać dofinansowanie zewnętrzne.

Kolejnemu, czyli obecnemu burmistrzowi, ta wizja jednak się nie spodobała i wystawił działkę na sprzedaż, uprzednio wciągając ją do tzw. podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działka jednak do dziś nie znalazła nabywcy.

 

Ciekawi jesteśmy Waszego zdania. Głosujcie i komentujcie.

 

 

Co na polach czerwonkowskich?

 • Nowe miejsca pracy
  29.76%

 • Galeria handlowa
  7.14%

 • Park miejski
  33.33%

 • osiedle mieszkalne
  5.95%

 • obiekty sportowo-kulturalne
  22.62%

 • inne
  1.19%5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (24)

GRZECHGRZECH
0
Park miejski? Tuż przy magazynach i kolei?
To już miejsce w około muszli nie jest lepsze?
Zamiast inwestować w tworzenie od zera można po prostu zrewitalizować. (2014-10-23 14:55)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Ubolewałem bardzo nad brakiem perspektywicznego myślenia ówczesnych władz powiatu, które sprzedały firmie 54 ha pól szkolnych za 10 mln zł!!! To była fatalna transakcja. Kilka miesięcy później udało się przekonać Radę Miejską do odkupienia od firmy wydzielonej części pól w zamian za przysługującą miastu rentę planistyczną po przekształceniu pól pod usługi. Nie wyobrażałem sobie magazynów obok MOSiR, gdzie pojawiła się szansa na rozwój infrastruktury sportowo - kulturalnej. Robienie strefy przemysłowej z tego kawałka pól w bezpośrednim sąsiedztwie z osiedlem milionerów jest nonsensem i populistyczną iluzją. Uważam, że naszemu miastu potrzebny jest zadaszony obiekt wielofunkcyjny z widownią na kilka tysięcy osób oraz hotelem. MOSiR byłby wówczas atrakcyjną bazą sportową w centrum z możliwością komercyjnego wykorzystania. (2014-10-23 16:36)
lunaluna
0
Sądzę że nie chodzi tu o park miejski w sensie takim jak koło Podzamcza, a raczej o coś takiego jak połączenie warszawskich: pola mokotowskiego z agrykolą i łazienkami królewskimi. Czyli miejsce na spacer, odpoczynek, biwak, jakieś ćwiczenia i happening (mała niedroga scena np drewniana) (2014-10-23 17:03)
GRZECHGRZECH
0
I się zaczyna... (2014-10-23 17:03)
PensuPensu
0
Park miejski? to chyba jakiś żart ,chyba żeby się więcej żuli złaziło. Nie dość, że siedzą pod biedronką na ulicy pokoju i na parkingu zaczepiają aby im pożyczyć złotówki,to następnie przy ulicy wąskiej/maja koło Banku PKO tam też przesiadują to teraz otwórzmy dla nich ich miejsce spotkań Park Miejski hehe, będą tam przychodzić żule a wieczorami towarzystwo na alkohol. Już zdecydowanie lepiej wygląda perspektywa z obiektem sportowym. (2014-10-23 17:06)
GRZECHGRZECH
0
Luna ale jaki jest sens dublowania przestrzeni przy okrojonym budżecie?
W zagospodarowanie tego terenu pójdą grube miliony.

Galeria handlowa? mleczarna, sonata, obi. Trochę już ich mamy i chyba wystarczy.
Nowe miejsca pracy? puste hasło. Co za nim się chowa? Sprzedarz pod magazyny? Pola uprawne buraków?
Park miejski? Już napisałem swoją opinię.
Osiedle mieszkalne? Czyli sprzedajemy ziemie developerowi? Czy miasto coś tu buduje jako developer?
Obiekty sportowo kulturalne? To chyba jednak najlepsza opcja, ale jako włodarz bym chyba zostawił te tereny na czarną godzinę a zajął się centrum. (2014-10-23 17:12)
lunaluna
0
Obiekty sportowe, kulturalne i miejsce mogące pomieścić sporą widownię mamy już na swoim terenie - wystarczy mieć dobrą ofertę (odpowiadającą na potrzeby mieszkańców w każdym wieku - słuchać ludzi, mieć otwarte głowy), promocję, postarać się o środki na polepszenie wyglądu / designu - i ludzie będą korzystać. Hotel też mamy, całkiem reprezentacyjny, a jak się gość przejdzie tu i tam po mieście (a nie będzie miał wszystko pod nosem) to i pieniędzy trochę zostawi). Park nie dla żuli, by nie przychodzili może wystarczy odpowiednio przemyśleć przestrzeń. Brakuje nam obiektu rekreacyjnego, nie typowo sportowego i nie typowo parkowego, to coś pomiędzy. (2014-10-23 17:16)
lunaluna
0
GRZECH co masz na myśli pisząc o obiektach sportowo-kulturalnych? Bo mi się zaraz kolejny dom kultury wyobraża (a obecne nie dość wykorzystane).. Nie chcę kopiowania tego, co już jest. Ja widzę to miejsce jako .. osobne, miejsce na odpoczynek, zazielenione, na ciszę, z okresowo odbywającymi się tak wydarzeniami kulturalnymi (oddałabym to ludziom, animatorom, społecznikom, a nie instytucjom). Może coś a'la nowojorski Central Park.. (2014-10-23 17:28)
Daniel5Daniel5
0
Ja jestem za tym aby władze samorządowe nic nie budowały. Ponieważ robią to bezmyślnie, przykład: Pasaż Duplickiego.
Po co komu kolejny dom kultury jak mamy już 3 plus niezależny dom kultury Piekarnia który najlepiej działa.
Park handlowy to chyba jakiś żart.
"Zadaszony obiekt wielofunkcyjny z widownią na kilka tysięcy osób oraz hotelem" no to jakieś jaja. Pan Jerzy to zbudował nam już kanalizację dodam najdroższą w Polsce.

Temu miastu potrzebne są miejsca pracy a nie kolejne stadiony. Miasto się wyludnia i żaden stadion ich nie zatrzyma.
Jedyną słuszną decyzją (pożal się boże )obecnego burmistrza jest dołączenie do Łódzkiej strefy ekonomicznej, niestety nie ma kontynuacji tego tematu a szkoda.
(2014-10-23 20:26)
Daniel5Daniel5
0
Park a najlepiej las to jeszcze bym był za.

(2014-10-23 20:28)
bandarbandar
0
Daniel, dobrze gadasz! Wódki Ci dać!
Samorząd to drogie i często poronione pomysły. (2014-10-23 21:50)
hyakintoshyakintos
0
to świetne miejsce na osiedle mieszkaniowe. blisko stacji, blisko centrum. (2014-10-23 21:50)
karol997karol997
0
Miastu potrzebne są miejsca pracy ale na pewno nie hale blaszane-magazyny za najniższą krajową i przez agencję i tak zagłosowałem choć wiem, że nie koniecznie w tym miejscu. Możliwości jest wiele i tak jak napisał Daniel jeśli mają robić coś bezmyślnie to niech nic nie robią. Pomysł byłego wicka dobrze podsumował Grzech,jakie obiekty kulturalne od tego jest centrum. Ja też bym te tereny zostawił na czarną godzinę.

Karol (2014-10-23 22:49)
lukaszc64lukaszc64
0
Jako iż jestem autorem tej sondy, to pozwolę sobie na wypowiedź i rozjaśnienie kilku spraw.

A: Nowe miejsca pracy - temat rzeka, lecz - ukaże nam się chociaż obraz, jak mieszkańcy naszego miasta są "głodni" nowych miejsc zatrudnienia i to w centrum miasta.

B: Galeria handlowa z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA. Tak słowo w słowo brzmiała moja propozycja. Nie chodzi tutaj o jakieś tandetne blaszaki, jak multishop czy sonata, tylko o prawdziwą perełkę, jaką byłaby w naszym mieście i regionie (Skierniewice, Łowicz, Żyrardów) galeria w stylu np. Mazovii czy Wisły jakie są w Płocku, Arkadii w Warszawie. Z pewnościa taka jedna duża, prawdziwa galeria, utrzymałaby się w tym miejscu i ściągnęła klientów z okolicznych miast.

C: Park miejski - NIE ŻADNE ZBIOROWISKO ŻULI. Park ładny, czysty, zadbany i monitorowany (tak jak ma to miejsce w Żyrardowie). Połączony z już istniejącym i jak na razie wciąż bardzo zaniedbanym parkiem, przy szkole muzycznej.

D: Osiedle mieszkalne - gdyby powstało osiedle, to musiałaby powstać tam cała infrastruktura. Sklepy, usługi, przedszkola itp, itd. Więcej firm, więcej pracy, więcej podatków. Byśmy mieli dodatkową, nową, "dzielnicę", bo to naprawdę dość spory obszar. Zrobić coś w stylu "WIDOK-u" jak zbudowano kiedyś w Skierniewicach (chociaż to była trochę inna epoka...) Tylko skąd wziąć ludzi, jak w Polsce ich coraz mniej? - to już niech władzę miasta się martwią, czym zachęcić nowych ludzi do zasiedlenia tych terenów.

E: Obiekty sportowo...... - tutaj mój pomysł brzmiał dość szalenie bo miało być: ZOO. Ale za moją zgodą redakcja zmieniła na to co jest. Hmm, ale jakby tak zaszaleć i na serio dać tam ZOO, z parkiem linowym (tylko że tam nie ma nawet drzew :( . . . ) z terenami do rekreacji, zbudować w końcu, pierwszą porządną fontannę w tym mieście. A może jeśli już na sportowo to naprawdę zaszaleć i . . . . sztuczną skocznię. Jakąś mała. Turystycznie można byłoby na tym zarobić. Tylko musiałyby odbywać się tutaj turnieje z Pucharu Świata. Ale ilu turystów by do nas wpadło. Skocznia w centrum Polski. Sochaczew by był znany na całą Europę, tak jak Harrachov, Zakopane, Sapporo. Wiadomo, inwestycja duża i trochę szalona, ale czy gra nie warta świeczki? Na czymś standardowym z pewnością nie zyskamy. Tak samo jak śmiano się z H. Forda, że tworzy coś, co hałasuję i wydaje śmierdzący dym i że to niby ma jeździć. Mieli go za głupca a on miał swoją wizję i zmotoryzował świat. Potrzeba jakiejś wielkiej wizji, dlatego ubolewam, że ostatnia odpowiedź ma jak na tę chwilę 0%. Czy naprawdę brak w naszym mieście wizjonerów, że "inne" mają tak niską notę? Wymyślmy coś razem, wspólnie, coś oryginalnego, a to polepszy życie w naszym mieście. Każdy geniusz ma w sobie coś z szaleńca, aby wybić się spoza szarych tłumów. Dlatego też wierzę, że znajdzie się jakiś wizjoner, który zbuduje coś w tym miejscu, na miarę sukcesu motoryzacyjnego - H. Forda, na miarę Windowsa - B. Gatesa, na miarę Łajki która poleciała w kosmos. Heh, poniosło mnie trochę, ale, cóż, bez choćby odrobiny wizji, dalekiej, a nie tej rocznej, 5 letniej, lecz około 10 - 20 letniej nic sensownego tutaj nie stworzymy.

Za wygranie konkursu była przewidziana wiertarko - wkrętarka. Sprzęt odebrałem, wszystko działa tak jak należy. Oby więcej takich fajnych konkursów. Pozdrawiam czytelników i redakcje. Łukasz. (2014-10-24 00:02)
lunaluna
0
Za miejscami pracy zagłosuje każdy, ale gdy ma ich być tylko kilka (naście), za najniższą krajową i przez agencję i w tym miejscu to niekoniecznie. Las - byłabym za. Obiekty kulturalne - tak, ale w centrum. Miejsce do uprawiania jazdy na nartach znajduje się chyba pod Łodzią, więc niedaleko i nadal to centrum Polski. Trzeba też pomyśleć co by się wiązało ze zmianą tego miejsca np na osiedle mieszkalne, np jak będzie wyglądać za 5 lat, czy nadal tak fajnie, obiecująco i będzie dobrze utrzymane? Czy to miejsce nie powinno służyć wszystkim mieszkańcom i ewentualnie turystom, a nie tylko części mieszkańców? (2014-10-24 03:48)
lukaszc64lukaszc64
0
Luna - nie miejsce do jazdy na nartach, lecz skocznia narciarska, przyciągająca tłumy kibiców. Tak jak ma to miejsce w Zakopanem. Ciekawa rzecz, w centrum Polski na terenach nizinnych. A co do tych miejsc pracy za najniższą krajową i przez agencję to w naszym regionie jest to jakaś choroba zakaźna, nie dająca możliwości normalnego życia. (2014-10-24 12:31)
GRZECHGRZECH
0
Nie to że jestem na Nie, ale wyobraź sobie wiatry panujące na takiej skoczni. (2014-10-24 13:36)
Reage77Reage77
0
Czy ktoś słyszał o tym, że miasto nie może w żaden sposób wspierać rozwoju miasta pod względem tworzenia nowych miejsc pracy w Sochaczewie, bo od tego są rząd, sejm i senat?
Właśnie to usłyszałem na spotkaniu w Chodakowie z burmistrzem!!!
Jedyne co miasto może zrobić to nie podnosić podatków!

"Źle się dzieje w państwie duńskim..."
(2014-10-24 15:29)
plastekplastek
0
Może też zadłużać mieszkańców w imię popisów burmistrza.O umiejętnościach obecnego burmistrza w zarządzaniu mniejszą jednostką MOSiR pisał już ŻELICHOWSKI na swoim blogu ,jako wicestarosta też nie miał spektakularnych osiągnięć co udowodnił przez ostatnie 4 lata.Czarna dziura otwiera się przed Sochaczewem. (2014-10-24 16:03)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Wszystkie miasta, które pozyskują inwestorów i miejsca pracy, najpierw przygotowały tereny i infrastrukturę poprzez uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego. Ten proces został w Sochaczewie zahamowany. Zajęto się planami tylko pod oczekiwania konkretnego inwestora lub dla zastopowania dotychczasowej działalności, co, obawiam się, niesie duże ryzyko i naraża budżet miejski na wysokie odszkodowania. Lokalizowanie kultury w centrum, zwłaszcza w części wynajmowanego Domu Rzemiosła, w sytuacji ukształtowanej wokoło zabudowy obiektu, historycznie było do przyjęcia, ale dzisiaj jest już nieporozumieniem. Dla organizacji większych imprez potrzebna jest przestrzeń na miejsca parkingowe i dobry dojazd dla pojazdów transportujących wyposażenie sceniczne na większe koncerty, na garderoby dla artystów i zaplecze dla widzów. Centrum kulturalno-sportowe obok MOSiR spełniałoby te kryteria. (2014-10-24 16:21)
smok700smok700
0
Ja jestem za przeniesieniem torowiska,które został po budowie parkingu przy PKP. ULICA Okrzei. Zostawione same razem z dziurami BIEDACTWA...SZKODA ICH . (2014-10-24 20:48)
NorekNorek
0
A ja jestem za ZOO jak najbardziej. Przy tym trzebaby było znaleźć jakąś dobrą duszę, która wzięłaby się na przykład za zalew Boryszewski.. bo tak sobie myślę... ile osób latem pyta na forach gdzie blisko można wypocząć z dziećmi? A Sochaczew i jego okolice mogłoby być dobrym miejscem! Najpierw wariacje nad zalewem, obiad w jakieś fajnej knajpce, pizzerii, restauracji, wypad do zoo, a wieczorem na przykład wycieczka do Żelazowej Woli. Sam mam dzieci i się trochę rozmarzyłem... :) teraz do zoo muszę jeździć do warszawy, nad wodę do Skierniewic, a tak by wszystko było w zasięgu nogi, że tak powiem :) Moznaby było nawet pójść dalej, właśnie parki linowe, jakies domki letniskowe, nowe restauracje, sklepy, żeby mieszkańcy się sami rozwijali, a nie dorabiali agencje pracy. (2014-10-25 18:51)
kacperskyykacperskyy
0
kolejna dolina krzemowa! sprzedajmy to byle komu a kase przeznaczmy na nagrody dla urzednikow (2014-10-27 08:43)
bandarbandar
0
Obsadzić tujami i dzielnicę czerwonych lamp zrobić. Wszystko w jednym: miejsca pracy, centrum rozrywkowo-rekreacyjne, może nawet centrum biznesowe, handel, usługi, mieszkania (pokoje, ale zawsze coś), no i zieleń.
Proste? No to nowy burmistrz z kopyta szuka inwestora. Szkoda czasu. (2014-10-27 17:38)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy