Co ratusz planuje nad Bzurą?

/ 33 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Co ratusz planuje nad Bzurą? Inwestycje sochaczew


Na razie plany to mgliste, bo pieniądze inwestowane są tylko w projekty i dopóki nie znajdą się środki na realizację samego zadania, nie można mówić o nim w kategoriach realnych. Ponieważ jednak jakaś szansa na to, że Unia da pieniądze (bo to o nie zabiegać będzie ratusz) jest, ignorować powstających projektów nie powinniśmy. Z tej wstępnej fazy wyłania się wizja tego, jak ratusz planuje zagospodarować tereny nad Bzurą.

 

Na zagospodarowanie terenów nad Bzurą ratusz chce pozyskać środki unijne, stosowny wniosek zostanie złożony najwcześniej pewnie na początku przyszłego roku. W tej chwili gromadzona jest dokumentacja. Firma Heinle Wischer und Partner Architekci Sp. z o.o. – działająca w imieniu gminy Miasto Sochaczew – przygotowuje projekty, o czym mówią nam m. in. stosowne obwieszczenia na stronie BIP Sochaczew.

 

Przywołane obwieszczenia dają ogólny, powiedzmy, ramowy pogląd na to, co powstanie wokół wzgórza zamkowego, w tym na nadbrzeżu naszej historycznej rzeki od ulicy Podzamcze do ulicy Moniuszki (uliczka za cmentarzem przy Traugutta, kończąca się zejściem po skarpie do dawnej i przyszłej przystani kajakowej).

 

Inwestycja ma być wykonywana etapowo i obejmować będzie w zasadzie cały teren tzw. Podzamcza, czyli ulice: Podzamcze, Romualda Traugutta, Cmentarna, Warszawska i Stanisława Moniuszki, cały teren tutejszego parku, bezpośrednie otoczenie wzgórza zamkowego oraz wspomniane nadbrzeże.

 

Jednym z istotniejszych elementów inwestycji ma być budowa nowego amfiteatru w miejsce zrujnowanej muszli koncertowej. Prace przewidują też utworzenie nad Bzurą ciągu pieszo-rowerowego od ulicy Podzamcze do ulicy Moniuszki. Stara przystań ma zostać zburzona, w jej miejscu projekt zakłada budowę kawiarni połączonej z salą konsumpcyjną i barem. W jej ścisłym otoczeniu powstaną miejsca parkingowe.

 

Dołóżmy do tego „modernizację” istniejącego parku oraz przebudowę ulicy Podzamcze, a mamy wizję tego, jak może się zmienić ta okolica, jeśli Unia da pieniądze. Jak wiemy, jeden z elementów tej układanki powstanie na pewno w przyszłym roku, a mianowicie plaża miejska z pomostem do cumowania kajaków. To projekt, który znalazł się wśród finalistów tegorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego, stąd gwarancja realizacji.

 

Jeśli plany ratusza powiodą się, tor motocrossowy zniknie z Podzamcza. Ze względów nie tylko sportowych, ale i promocyjnych, społecznych oraz… sentymentalnych, byłaby to duża zmiana dla Sochaczewa. Środowisko sympatyków motocrossu jest w naszym mieście mocno zintegrowane i świadome swojego znaczenia. Stąd każdy głos sugerujący potrzebę np. przeniesienia toru w inne miejsce, by mogła powstać przestrzeń dla spacerujących, spotyka się z ostrym sprzeciwem członków klubu Szarak, motocyklistów czy gorących kibiców rozgrywanych rokrocznie od blisko trzydziestu lat zawodów. Pamiętamy zażartą dyskusję na naszym portalu, gdy ogłosiliśmy sondę pod tytułem: Motocross czy promenada, chcąc poznać opinię mieszkańców na ten temat. Fani motocykli zdecydowanie zdominowali dyskusję, a ich mobilizacja skończyła się tym, że motocross sondę wygrał.

 

Stąd nie dziwi zdanie Artura Wrzesińskiego z Szaraka, który ma nadzieję, że plany ratusza wobec nadbrzeża Bzury nigdy nie zostaną w pełni zrealizowane. – Najlepiej by było, gdyby poprzestano na przystani kajakowej, uporządkowaniu parku i budowie nowego amfiteatru. Przecież tor motocrossowy nie jest użytkowany codziennie, nic nie stoi na przeszkodzie, by mieszkańcy przychodzili tu na spacery z pieskami na przykład, napawając się kontaktem z naturą, a przy okazji oglądając tor. To przecież ciekawy i wręcz unikalny obiekt – mówi A. Wrzesiński. – A poza tym, proszę powiedzieć, w obrębie 50 – 100 kilometrów od Sochaczewa, ile jest parków, a ile torów?

 

W tym roku miasto podpisało umowę z Szarakiem na użytkowanie toru na okres 3 lat. Co będzie potem, pokaże przyszłość. – Burmistrz obiecał nam na jednym ze spotkań, że na pewno nie zostawi nas na lodzie. Ale na razie nie ma dla nas żadnej konkretnej propozycji. Budowa nowego toru w innym miejscu na dzień dzisiejszy  wydaje mi się mało realna – twierdzi A. Wrzesiński.

 

Z zagospodarowaniem nadbrzeży Bzury wiąże się też inna wątpliwość. Ktoś kiedyś powiedział, że przecież wystarczy tu siać trawę, a potem ją kosić. No właśnie, nie wiemy jeszcze, jak daleko inwestycyjny beton ingerował będzie w naturalny urok tej okolicy. Wyliczane w przywoływanych już dokumentach miejsca parkingowe budzą niepokój, podobnie jak zapowiedziana przez burmistrza podczas jednego ze spotkań częściowa wycinka monumentalnych topoli, które tak pięknie wpisują się w podzamkowy krajobraz.

 

Mamy nadzieję, że wszechobecny w Polsce polbruk oraz zamiłowanie do usuwania drzew nie wezmą góry nad tą inwestycją, która jak żadna inna ze względu na swój rekreacyjny charakter powinna być naturze pokornie podporządkowana. I zrealizowana z gustem (którego tak brakuje w chodakowskim Pasażu Duplickiego). Ale o tym dyskutować będziemy, gdy znajdą się pieniądze.

 

Na koniec cytujemy za BIP Sochaczewa zakres przewidzianych w okolicach wzgórza zamkowego prac:

-     wyburzenie istniejącego budynku dawnej przystani;

-     budowa kawiarni z salą konsumpcyjną, barem, zmywalnią, magazynem, biurem, pokojem socjalnym, wc, szatnią;

-     budowa magazynu sezonowego

-     budowa amfiteatru z widownią i zadaszoną sceną wraz z zapleczem, podświetlenie ciągów pieszych, odwodnienie terenu, przyłącza do amfiteatru;

-     budowa ul. Podzamcze wraz z terenem przyległym oraz infrastrukturą techniczną (miejsca postojowe, chodniki, jezdnia, ścieżka rowerowa, kanalizacja deszczowa, wodociąg i oświetlenie);

-     budowa miejsc parkingowych przy przystani kajakowej;

-     zagospodarowanie istniejącego terenu parkowego poprzez modernizację i budowę ciągów pieszych, budowę oświetlenia, małą architekturę oraz renowacja istniejącego pomnika z korektą lokalizacji;

-     budowa instalacji monitoringu wraz z rozmieszczeniem kamer;

-     zagospodarowanie terenu przy istniejącej przystani miejskiej (kajakowej) w tym m. innymi: plac manewrowy i pod montaż prefabrykowanej estrady, drogi dojazdowe i parkingi, pomost pływający ze schodami i pochylnią, pochylnia do wodowania małych jednostek pływających (kajaki), oświetlenie, przebudowa linii nn, mała architektura, plaża miejska;

-     budowa ścieżki pieszo-rowerowej (łącząca ul. Podzamcze oraz ul. Stanisława Moniuszki);

-     budowa chodnika, miejsc postojowych dla samochodów i autobusu przy ul. Romualda Traugutta;

-     rozbiórka fundamentów/piwnicy wyburzonej części przystani kajakowej;

-     przebudowa drogi od ul. Stanisława Moniuszki do przystani kajakowej.                                                   

 

figa

 

 5
Oceń
(3 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (33)

KostiKosti
0
Mało jest miejsc na spacerki !? na przeciwko muszli jest park oraz samo wzgórze zamkowe to mało tor motocrossowy zostawcie w spokoju !!! (2015-11-15 16:34)
użytkownik21483użytkownik21483
+1
Wszystko ok . Moim zdaniem pierwszy etap tego calego planu zanim dojda sami co z torem co z przystaniom powinni sie zabrac za nowy Amfiteatr tu nie ma sporow co dalej itd. A wszyscy czekaja na nowy i powrot oczywiscie dni Sochaczewa na stare miejsce.
A co z inwestycja scierzki rowerowej wzdluz torow waskotorowki ?
Czy znow w przyszlym roku moje dziecko bedzie plakac i sie denerwowac ze ciagle nie moze podjechac pod krawezniki ze zona trzyma moj rower a ja lece dziecku pomagam bo stanelo i placze bo nie moze roweru z ulicy wprowadzic na chodnik . Napiszcie cos o tym bo tolko nie ja narzekam tylko wszyscy rodzice co maja maluchy kazdy mowi ze tu z dzieckiem na wycieczki rowerowe nie ma sie gdzie ruszyc. A jedziemy tylko od Targowej w str Olimpijskiej bo chcemy dostac sie do tesciow na Czerwonke i od Targowej do Olimpijskiej masakra duzo to nerwow i placzu dziecka to kosztuje. Chetnie nasze dziecko jezdzilo na rowerze a pod koniec lata jak chcielismy jechac i mowilismy dziecku jedziemy do babci i dziadka to w ogole juz nie chce jezdzic tak sie dziecko zniechecilo do jazdy . (2015-11-15 17:48)
Obywatel85Obywatel85
+2
Panie i panowie miasto jest zadłużone !!! nie ogarnięte są podstawowe tematy jak dziurawe drogi itd a tu ktoś snuje chore wizje które będą kosztowały nie mało............

Ale wracając do głównego wątku przecież tam do cholery jest dość miejsca na zrobienie ścieżek,zasadzenie nowych drzewek,wstawienie latarni,ogarnięcie przystani a jednoczesne pozostawienie toru tam gdzie stoi od tak dawna jak tylko pamiętam :)
Ahhh byłbym zapomniał o mojej kochanej Muszli :( aż serce się kraja do jakiego stanu doprawadziły ją te nieroby i partacze :( ładny park obok,drugi do lekkiej poprawy ciut dalej,odremontowany zamek a Muszelka niszczeje :(


Ale to jest tylko złudne marzenie ponieważ NIE POSIADAMY jako miasto DOBREGO BURMISTRZA......efekty a raczej ich brak są widoczne zaraz po wyjściu z domu. (2015-11-15 18:50)
dragon36dragon36
0
za te bajki projekty to ktoś powinien dobrze zostać rozliczony. (2015-11-15 18:56)
sochaczewianinsochaczewianin
+1
Uważam tak jak Obywatel85, że można spokojnie pogodzić ścieżki bez ruszania toru. A co do parkingu to nie rozumiem. Po co w miejscu gdzie mieszkańcy mieliby odpoczywać, wyciszyć się, po przebywać z naturą robić parking. Przecież można ruszyć dupsko i przejść te parę metrów z centrum. (2015-11-15 20:08)
Obywatel85Obywatel85
+1
Sam tor też można delikatnie ,,przesunąć,, w miejscu gdzie najbliżej przylega do drogi wjazdowej :) ale znając życie że zaraz znajdą się marudy którym hałas przeszkadza,albo wielbiciele teorii że to od halasu motocykli rozpada się zamek ehehheheh :)

Tor może tam sobie stać jak wspomniałem tam jest dużooo miejsca :) a same zawody nie są co tydzień,można pogodzić deptak,tor,kajaki,park tylko trzeba umieć i chcieć.
Sochaczewska władza nie umie i nie chce.............. (2015-11-15 21:26)
GąsiorGąsior
0
Jestem za parkingiem. Tylko dużym. (2015-11-15 22:05)
GąsiorGąsior
0
Niedobrze się robi, jak się to czyta. Ciągi piesze, drogi, parkingi. Po prostu za nasze pieniądze zostanie tam wylany beton i ułożona kostka, drzewa wycięte i sprzedane. Zarobi bank, wykonawcy, dostawcy betonu, kostki, firmy wycinkowe. Na kredyt złożą się mieszkańcy. Efekt można uzyskać za 10-krotnie mniejsze pieniądze, ale w tym chodzi o wszystko tylko nie o to, żeby mało na to wydać. (2015-11-15 22:15)
markochmarkoch
+4
Ciekawe ile pieniędzy przez te wszystkie lata poszło już na same projekty itp. ruchy w tym temacie... Z tego co pamiętam, za poprzedniego Burmistrza były już zrobione projekty zagospodarowania tego terenu - oczywiście przez prywatne biura projektowe i za naszą kasę... Podejrzewam, że większość z mieszkańców ostro by się zdziwiła, gdyby ktoś zrobił takie podsumowanie... Ponadto, jak już ktoś wyżej napisał i co również wynika z podanej listy z BIPu, szykuje się MEGA inwestycja, na której zarobią wykonawcy, banki itp. A my zostaniemy jeszcze bardzie zadłużeni i pozbawieni pięknego kawałka natury i jednego z symboli Sochaczewa, czyli Toru... (2015-11-15 23:13)
markochmarkoch
+2
Chciałbym dodać jeszcze jedno - czy dostęp do Bzury w naszym mieście jest tylko na tym odcinku rzeki? Czemu nikt nie bierze pod uwagę odcinka po drugiej stronie mostu, w ogóle nie wykorzystanego? Czy, żeby powstało coś nowego za każdym razem musimy niszczyć to co już istnieje? (2015-11-15 23:17)
markochmarkoch
-1
I jeszcze jedno do redakcji: jak co roku, 11 listopada odbyły się zawody Motocrossowe w Sochaczewie. Niestety nie mogę znaleźć na Waszym portalu żadnej relacji z zawodów... Jaka jest tego przyczyna? (2015-11-15 23:24)
LYSY-1982LYSY-1982
+4
Wszystko fajnie tylko jak ktos juz slusznie zauwazyl: Po jaka cholere w miejscu stworzonym do spacerowania/odpoczynku parking, beton i asfalt? Moze to samo co w Kampinosie/Granicy? Uzyjmy drewna, bedziemy miec pewnosc ze nikt nie zrobil biznesu z wycietych drzew (jesli zostana wyciete) i obejdziemy sie bez wzajemnego oskarzania sie. (2015-11-16 01:07)
GąsiorGąsior
0
Wytnijcie drzewa i od razu rozłóżcie węże strażackie, żeby były kurtyny wodne chłodzące spacerowiczów. Będzie i estetycznie, i praktycznie, i niedrogo. (2015-11-16 09:15)
mefistomefisto
+5
byłem rano na stacji PKP.Od słynnego parkingu przy wieży ciśnień nie da się dojść do dworca.Kałuże na całej jezdni ,samochody na połamanym chodniku a ludzie idą środkiem ulicy bo inaczej się nie da.nikt nie myśli żeby coś z tym zrobić tylko zajmują się bzdurami takimi własnie jak ten projekt.Zróbcie wreszcie coś żeby ludziom żyło się lżej a nie wydajecie majątek na utopijne projekty. (2015-11-16 09:40)
nokautsochaczewanokautsochaczewa
+4
Następne pojawiające się nierealne plany snute przez obecną władzę. Z tego co czytam to Sochaczew będzie miastem plaż i plażowiczów wylegających się w promieniach słonecznych . Jak komu znudzi się plażowanie w Chodakowie ( bo tam też ma powstać plaża ) to przeniesie się na plaże koło podzamcza , aby usiąść w restauracji i zjeść obiad z deserem, serwowany przez ajenta w wynajętej restauracji . Na razie to proponuję Panie Burmistrzu wynająć salę restauracyjną w Kramnicach , której nikt nie chce a za utrzymanie jej, płacimy my mieszkańcy. Proponuję również doprowadzić do końca stworzenie nowych miejsc pracy , na terenie byłej cegielni . Pamiętamy , bo tak Pan Nam proponował tą datę . Datę pamiętamy a co pamięta Pan z tych obiecanek . Są to w/g mnie następne mżonki , którymi chce Nam się mydlić oczy a także odwrócić uwagę od zapyziałego miasta w którym nic się inwestycyjnie nie dzieje , pomijając gdzie nie gdzie te cienkie wylewki asfaltowe , które po zimie zaczną pękać . Czas również Panie burmistrzu brać się za remont stadionu , którego plan wizualny Nam przedstawiono , choć myślę ,że to następny punk z nierealnymi obiecankami . Podsumowując z grubsza wydaje mi się , że Pan już tylko chce przetrwać nic nie robiąc dla miasta , mydląc Nam młodym oczy , choć mam nadzieję , że i Ci starsi z Wawrzyńca w końcu to też jak najszybciej dostrzegą , czego im życzę. (2015-11-16 10:33)
Obywatel85Obywatel85
+3
Piwa za często nie pijam ale..........chętnie bym ci postawił za ten wpis NOKAUCIE :) można by pisać wiele postów podobnych do tych w temacie,ale przede wszystkim jest to co powiedziałeś czyli MYDLENIE OCZÓW mieszkańcom.
Na coś poważniejszego i potrzebnego po prostu NIEMA pieniędzy,a nawet gdyby były i tak wydaliby to na bzdety.
Pieniędzy z zewnątrz również nie potrafią pozyskać no bo jakże z taką armią patałachów bez kwalifikacji niestety nie jest to wykonalne. (2015-11-16 10:44)
margot45margot45
+1
- wyciąć wszystkie drzewa
- zaorać teren i wybetonować/ wyłożyć kostka Bauma
- zrobić kolejny parking i pobierać opłaty (2015-11-16 11:46)
pezarpezar
+1
"Pamiętamy zażartą dyskusję na naszym portalu, gdy ogłosiliśmy sondę pod tytułem: Motocross czy promenada, chcąc poznać opinię mieszkańców na ten temat. Fani motocykli zdecydowanie zdominowali dyskusję, a ich mobilizacja skończyła się tym, że motocross sondę wygrał." Panie redaktorze to nie fani motocykli zdominowali sondę , to społeczeństwo widzi kto dba o teren w jaki sposób jest promowane miasto w Kraju i za granicą .Sprawiedliwa sonda powinna brzmieć czy jesteście państwo za likwidacja toru i budową betonowych alejek,czy jesteście państwo za wkomponowaniem alejki spacerowej przy torze.Nie chodzi o słuszność projektu na ternie zalewowym tylko zastanówmy się w co pompujemy nasze w spólne pieniądze. (2015-11-16 14:05)
RotorRotor
+1
Takie zapowiedzi słychać od dobrych 9 lat i nic. To zwyczajne mydlenie ludziom oczu, taki projekt to dziesiątki milionów zł, a ta władza ich nie ma i mieć nie będzie, gdyż wydaje środki na opieszałych i mało zorientowanych urzędników. Można włożyć ten projekt między bajki obecnej władzy.
(2015-11-17 10:50)
Obywatel85Obywatel85
0
Z tego co pamiętam już kiedyś robiono projekt i kosztował nie mało !!!!!! a teraz następny ? stary do kosza ? nowa władza nowy projekt..... (2015-11-17 11:16)
adam11111adam11111
-2
Bardzo proszę tych piszących tu "fachowców" od planowania, inwestycji o wskazanie miasta w Polsce, w którego centrum jest tor motokrosowy i do tego używany 2 lub 3 razy do roku. Chyba Burmistrz i Rada ma racje, aby ten teren w końcu udostępnić wszystkim mieszkańcom naszego Miasta. Panowie trochę zastanowić i pomyśleć logicznie nim tu swoje mądrości napiszecie. Pozdrowionka...... (2015-11-17 11:27)
plastekplastek
+1
Tor jest udostępniony wszystkim,nikt nie zabrania z niego korzystać.(Tor Motocrossowy forumowiczu zapalczywie wspierający obecny układ). (2015-11-17 11:35)
plastekplastek
+1
Szanowny portal jakoś faktycznie ostatnimi laty nie zamieszcza artykułów relacjonujących zawody,jest ku temu jakaś przyczyna?
(2015-11-17 11:42)
pezarpezar
+1
adam11111 .zanim coś mądrego wypowiesz to się zastanów tor nie służy 2-3 razy tylko codziennie jest użytkowany przez mieszkańców spacerujących po terenie posprzątanym wykoszonym ,ale żeby twoją mądrą teorię obalić zapytam podaj mi jakieś miasto w Polsce co ma w centrum Pałac Kultury to znaczy że go zburzono? (2015-11-17 14:12)
RotorRotor
+1
Nic nie uda im się zrobić, tylko mamią ludzi. Porządnego sracza miejskiego nie potrafią zrobić, a rewitalizację terenów nad Bzurą zrobią. Ludzie obudźcie się to kolejna ściema władzy pisków i nic więcej, lud ciemny trzeba przecież czymś mamić. A i kolejny projekt to i kolejny wydatek, ale co tam.
(2015-11-18 09:54)
Obywatel85Obywatel85
0
Prypeć................o nie przepraszam to Sochaczew :) jeszcze trochę a zaczną u nas kręcić kolejne sezony Walking Dead. (2015-11-18 10:13)
MelonMelon
+1
Nie ma co się śmiać, to miasto niebawem tak się wyludni jak wspomniana wyżej Prypeć koło Czernobyla. Jeszcze kilka lat rządów PIS i pozamiatane. Tylko że tam eksplodował reaktor atomowy, a u nas nie kompetencja i ignorancja wyborców przy wyborze władz w mieście i powiecie. (2015-11-18 19:27)
robroyrobroy
0
przecież tu chodzi o to by ktoś zarobił żywą gotówkę na kolejnym 47 (i następnych) projekcie przebudowy,rozbudowy,rewitalizacji,zagospodarowania,- kawałka pola nad Bzurą, (2015-11-19 10:34)
robroyrobroy
0
cytuję początek artykułu ----"Na razie plany to mgliste, bo pieniądze inwestowane są tylko w projekty" (2015-11-19 10:36)
MelonMelon
0
Słowem PIC na wodę fotomontaż.
(2015-11-19 12:19)
plastekplastek
+1
A parafia po drugiej stronie nasypu poradziła sobie ze wszystkimi instytucjami państwowymi wymienionymi w artykule. (2015-11-19 16:18)
RotorRotor
0
Co tam ratusz może planować nad Bzurą, a nic tylko kolejny pisk i mrak. Słowem trzeba coś rzucić "ciemniakom" niech będą mieli o czym marzyć lub tylko gadać. Tu most się sypie, a tam nasyp leci ale co tam, dajmy ludowi igrzyska. Może im skarpa cmentarza na łby nie spadnie, a jak nawet to powiemy że los tak chciał, albo pogoda.
(2015-11-20 12:31)
robroyrobroy
0
tak mi się skojarzyło z planowaniem terenów na podzamczu gdzie już na same projekty wydano pewnie grube dziesiątki tys. zł (2015-11-22 06:58)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy