Cofam bosą stopę - wyniki Samurajów Pióra

/ 2 komentarzy / 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Cofam bosą stopę - wyniki Samurajów Pióra Słowo pisane sochaczew

Szanowni Państwo!

III edycja konkursu poetyckiego Akademii e-Sochaczew.pl jest już za nami. Do konkursu zgłosiło się dwudziestu jeden poetów z całej Polski, przy czym w jednym przypadku wiersze nie spełniały wymogów regulaminu.
Zmieniona formuła Samurajów Pióra zaowocowała przede wszystkim tym, że konkurs z wydarzenia o charakterze lokalnym błyskawicznie przekształcił się w imprezę ogólnopolską. Poczytujemy to z jednej strony za sukces, z drugiej za wyraz dużego zaufania, jakim twórcy z całej Polski obdarzyli naszą raczkującą instytucję.

Wybór zwycięzcy był niezmiernie trudny. Między innymi dlatego zwlekaliśmy z ogłoszeniem wyników konkursu prawie półtorej dobry. Nie zagłębiając się w szczegóły możemy powiedzieć, że to, co przeżyliśmy w procesie wyłaniania zwycięzcy, było dla nas wielką nauką. Próba właściwej oceny wierszy doprowadziła nas bowiem do prawdziwego namysłu nad tym, czym rzeczywiście jest ów niezwykły gatunek - haiku. W niemal każdym utworze zaznaczała się przewaga to formy, to treści. Z jednej strony cieszyły nas ciekawe pomysły poetyckie, z drugiej martwiło nagromadzenie – naszym zdaniem zbędnych – środków stylistycznych.
Te wszystkie niełatwe myśli przydadzą nam się w podczas kolejnej edycji konkursu, ale teraz czas zapoznać Państwa z wynikami Samurajów Pióra 2007.

Jury w składzie: Andrzej Gąsiorowski (przewodniczący), Małgorzata Bugalska-Widomska, Marcin Hugo-Bader, Władysław Komendarek, uznało iż najlepsze wiersze przedstawiła:

Anna Chyla - tym samym zostaje ona SAMURAJEM PIÓRA 2007.

Postanowiliśmy wskazać również tych poetów, którzy znaleźli się na 2. i 3. miejscu. Wierzymy, że pozwoli to z jednej strony zrozumieć wątpliwości, jakie towarzyszyły, nam w wyborze, a z drugiej odda sprawiedliwość poetyckim umiejętnościom tych, którzy znaleźli się tak blisko zwycięzcy. Są to w kolejności:

Na 2. miejscu ex aequo:
Katarzyna Glanc
Zbigniew Milewski

Na 3. miejscu ex aequo:
Piotr Bulak
Grażyna Rakfalska
Wojciech Hieronymus Borkowski


Do chwili ogłoszenia wyników naszą stronę odwiedziło ponad 500 internautów. 71 zechciało oddać swój głos wybierając SAMURAJA INTERNETU 2007. Został nim, z wynikiem 25 głosów: Piotr Bulak

Na drugim miejscu w głosowaniu internetowym uplasowała się Halina Ewa Olszewska (15 głosów), a na trzecim Zbigniew Milewski (12 głosów).

Szczegółowe wyniki głosowania internautów załączamy poniżej.

____________________________


Wiersze Anny Chyli ujęły nas swoją prostotą. Pomijając widoczne starania zachowania metrum 5-7-5, jako jedyne w tak oczywisty sposób opisywały „tu i teraz”. Nigdzie nas nie przenosiły i do niczego „poza” się nie odnosiły. Naszym zdaniem właśnie o to chodzi w pisaniu haiku.
Haiku Anny Chyły, które spodobało nam się najbardziej, to:

Biały widnokrąg
Skrzypiący mróz od drzwi
Cofam bosą stopę

_____________________________

Zbigniew Milewski również wykazał dużą staranność we właściwym budowaniu wiersza, co pozwoliło mu znaleźć się na drugim miejscu. Jednak poetyckie eksperymenty wydały nam się zbyt odważne.
Haiku Zbigniewa Milewskiego, które spodobało nam się najbardziej, to:

wyłączono prąd
w chatkach zaspach zmarzluchy
od bieli widno

_____________________________

W wierszach Katarzyny Glanc spodobała nam się przede wszystkim treść. Wspaniała podróż przez pory roku, choć czasami zbyt mocno rzucająca nas w podróż w czasie, a to nie do końca ta sama rzecz.
Haiku, które spodobało nam się najbardziej, to:

Pociąg sunie szybko
Po torach prowadzących do Socho
Skaczą talerze w domach na Czerwonce

_____________________________

Piotr Bulak, którego utwory najbardziej spodobały się internautom, zaprezentował haiku mocne i po męsku wrażliwe.
Nam najbardziej spodobało się:

Strach na wróble
Obsrany przez ptaki
Głupi Jasio

_____________________________

Wiersze Grażyny Rakfalskiej to zapis wrażliwości kobiety.
Najbardziej spodobało nam się haiku:

klekot bociana
w łąkowym rechocie żab
wieczorny odlot

Jury w przypadku obojga autorów bardzo długo zastanawiało się, czy to „aż”, czy „tylko” 3. miejsce.

_____________________________

Wojciech Hieronymus Borkowski zaprezentował nam z kolei niezwykłą wyobraźnię, ale haiku tego autora zbyt mocno odrywały nas od konkretu, co – siłą rzeczy – odbiegało od kanonu.
Najbardziej spodobało nam się haiku:

miasto w oddali
droga zawsze ta sama
jeźdźcy niosą drzwi

_____________________________

Laureaci otrzymają od Akademii e-Sochaczew.pl nagrody książkowe, a wszyscy poeci biorący udział w konkursie koszulki z plakatem autorstwa Małgorzaty Bugalskiej-Widomskiej.

Nagroda książkowa dla głosujących (książka i koszulka) trafi do Rafała Sadowskiego z Włocławka.
Spośród głosujących koszulki otrzymują również:
1. Paweł Łęczuk – Warszawa
2. Joanna Gajda – Sochaczew
3. Zaneta Czyżniewska – Sochaczew

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w dniu 19 grudnia 2007 r. w siedzibie Stowarzyszenia „e-Sochaczew.pl”, po uprzednim ustaleniu godziny spotkania z laureatami.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział konkursie i za emocje, jakich nam dostarczyli. Już dziś zachęcamy poetów do wzięcia udziału w kolejnej edycji Samurajów Pióra, która odbędzie się w nadchodzącym 2008 roku.

Akademia e-Sochaczew.pl

Czytaj także:
eSamurajowie - trzecia edycja konkursu poetyckiego
Wiersze uczestników

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

czyZANKAczyZANKA
0
Zwycięzcom i wyróżnionym gratuluję! Haiku to trudna sztuka - nie układając wielowersowych poematów trzeba zawrzeć ważną refleksję w kilku słowach. Tym bardziej należy docenić kunszt twórców tej formy. (2007-12-17 16:58)
GąsiorGąsior
0
Wczoraj o 14:30 nasze biuro odwiedziła Anna Chyla - Samuraj Pióra 2007. Wręczenie głównej nagrody było okazją do rozmowy o poezji, o Sochaczewie, Grudziądzu, harcerstiwie i szkole.
Wieczorem ok. 19-tej zawitał do nas Piotr Bulak - Samuraj Internetu 2007 i laureat III miejsca. Tym razem - ku naszemu zaskoczeniu - nie rozmawialismy jedynie o poezji. Większą część rozmowy poświęciliśmy nowoczesnym mediom i społeczeństwu informacyjnemu. Choć nie zabrakło oczywiście teorii haiku i wątku Petrarki. Mamy nadzieję, że dla naszych gości był to tak miły dzień, jak dla nas.
Jeszcze raz chciałem podziekować uczestnikom konkursu, głosującym internautom oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji. Małgorzacie Widomskiej za wspaniały plakat, Marcinowi Hugo-Baderowi za długie nocne rozmowy, które haiku jest najlepsze, Gosi Kazur i Karinie Kryś za obsługę wszystkich spraw konkursowych. Mogę jeszcze dodać, że już dziś warto zacząć medytacje i pisanie haiku do Samurajów Pióra 2008. :-) (2007-12-20 01:34)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy