Cypr - jedna wyspa po dwóch stronach barykady

Zdjęcia i foto: Cypr - jedna wyspa po dwóch stronach barykady Komunikacja publiczna sochaczew

Oficjalnie na arenie międzynarodowej Cypr występuje jako jedno państwo. Tymczasem wystarczy przejrzeć oferty biur podróży, aby dowiedzieć się, że mamy „turecką” część - Cypr Północny oraz „grecką” część - Cypr Południowy. Co ciekawego można zobaczyć na tej wyjątkowej wyspie?

Położenie i kwestie administracyjne Cypru

Cypr jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, nieopodal brzegów trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Zasadniczo, pod względem administracyjnym Cypr jest terytorium europejskim, ale to tylko teoria. Ta przepiękna wyspa, o znakomitym klimacie do spędzania tu letnich wakacji i uprawiania wielu sportów, jest mocno podzielona.

Na stronach biur podróży, m.in. https://dreamtours.pl/ można znaleźć wiele ofert wyjazdów na Cypr na wakacje - w formie wyjazdów stacjonarnych, wypoczynkowych: https://dreamtours.pl/wakacje/cypr, albo objazdowych: https://dreamtours.pl/wakacje/wycieczki-objazdowe. Od razu przy przeglądaniu ofert można zauważyć, że wyjazdy są podzielone na dwa rodzaje: Cypr Północny i Cypr Południowy. Politycznie Cypr jest Republiką i członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Od 1 maja 2004 roku wyspa jest członkiem Unii Europejskiej.

Turecka część wyspy

Północna część wyspy jest umownie nazywana Cyprem Północnym i ma charakter turecki. Pomimo, że Cypr oficjalnie jest członkiem UE, to w rzeczywistości tylko grecka część należy do unii, natomiast część turecka pozostaje państwem nieuznanym na arenie międzynarodowej. Cypr Północny nie jest tak oblegany przez turystów, jak południowa część wyspy, ale także ma znakomite i ośrodki wypoczynkowe, m.in. w Kyrenii, słynącej z rozległych plaż i portu rybackiego w kształcie podkowy.

Na styku greckiej i tureckiej części Cypru znajduje się Nikozja - stolica kraju, przez którą biegnie granica dzieląca wyspę na dwie części. Można tu zobaczyć ciekawe zderzenie dwóch kultur, stylów życia i niestety także różnice ekonomiczne. Grecka część jest bogatsza i ładniejsza, turecka - biedniejsza.

Grecka część wyspy

Najczęściej europejscy turyści odwiedzają południową część Cypru, w której znajduje się wiele ośrodków turystycznych, takich jak Ajos Napi, Limassol, czy Pafos. Niezależnie od tego, którą część Cypru wybieramy na swoje wakacje, będziemy mogli zobaczyć wyjątkowe miejsca i skorzystać z wielu atrakcji. To wyspa oferująca przepiękne, piaszczyste plaże i znakomity klimat. Sezon letni rozpoczyna się tutaj z początkiem kwietnia i trwa do listopada. W tym okresie temperatury przekraczają 25 stopni Celsjusza. Nic więc dziwnego, że Cypr nazywany jest wyspą wiecznego słońca. W sezonie temperatury przekraczają tam nawet 40 stopni Celsjusza i pobyt tam staje się atrakcją przede wszystkim dla kochających upały. 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy