Czas na Wielki Teatr Historii! - 14.09.2011

/ 3 zdjęć

Wielki Teatr Historii już w najbliższy weekend! Od czwartku do niedzieli Sochaczew będzie żył wydarzeniami II wojny światowej. Na Polach Czerwonkowskich zobaczymy rekonstrukcję walk o miasto w 1939 roku. Bogusław Wołoszański nakręci też film przypominający o bohaterskiej obronie Sochaczewa. W sumie imprezę może obejrzeć nawet kilkanaście tysięcy widzów. Niech nikogo z nas tam nie zabraknie!

W sobotę przed południem na Placu Kościuszki otwarte zostanie muzeum polowe prezentujące m.in. wojenny rynsztunek, dawny sprzęt i mundury z kilku okresów historycznych. Tzw. „dioramy” zaprezentuje kilka grup rekonstrukcyjnych. Na Placu zobaczymy m.in. żołnierzy września 1939 roku, tych służących w Legii Nadwiślańskiej, średniowiecznych rycerzy. Będą też statyczne pokazy sprzętu bojowego, pojazdów pancernych, broni z różnych epok, armat. Muzeum polowe zaprasza od 11.00 do 18.00.

W niedzielę rano wojskowi wraz ze sprzętem przeniosą się na Pola Czerwonkowskie. O 10.00 pojazdy pancerne i armaty przeparadują przez miasto (ulicą Warszawską). Od 11.00 na Polach zaplanowano pokazy dynamiczne w tym strzelanie z armat, pokazy musztry, walki z czołgami, walki rycerskie, strzelania z łuku oraz niezwykle efektowne pokazy kawaleryjskie, które poprowadzi Paweł Rozdżestwieński.
- Bardzo się cieszę, że weźmie on udział w imprezie. Od początku nasz pomysł zakładał, że rekonstrukcja walk toczonych w 1939 roku o Sochaczew ma nawiązywać do imprezy organizowanej przez kilka lat w Brochowie czyli „BZURY”. W Sochaczewie zobaczymy jej twórców. Nie tylko Pawła Rozdżestwieńskiego, ale też Jacka Habra z fundacji Polonia Militaris oraz szefa Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznych Jakuba Wojewodę – mówi Robert Małolepszy Naczelnik Wydziału Promocji i Aktywizacji UM, który koordynuje przygotowania do „Teatru”.
Organizatorzy spodziewają się około 150 rekonstruktorów z całego kraju. O przyjęcie ich pod swój dach ratusz poprosił Szkołę Podstawową Nr 3. W stołówce tej szkoły rekonstruktorzy będą się też żywić.

W niedzielę, o godzinie 16.00 na Polach Czerwonkowskich odbędzie się rekonstrukcja walk toczonych o Sochaczew w dniach 13-14 września 1939 roku. Przed natarciem niemieckiej 19 Dywizji Piechoty i 4 Dywizji Pancernej z doborowym pułkiem SS-Leibstandarte „Adolf Hitler” miasta bohatersko bronił II batalion 18 pułku piechoty.
- Nasza inscenizacja ma skupić się na walkach żołnierzy 4 kompanii II batalionu z czołgami niemieckiej 4 Dywizji Pancernej. Heroiczna walka o Sochaczew to mało znany, ale bardzo bohaterski element kampanii wrześniowej i Bitwy nad Bzurą, który warto przypomnieć – mówi Bogusław Wołoszański, główny reżyser widowiska, a także filmu, który nakręci w czwartek i piątek na ulicach Sochaczewa.
Bardzo ciekawie zapowiada się też wieczorna część artystyczna, którą zaplanowano po zakończeniu inscenizacji. Na Polach Czerwonkowskich, na dużej, profesjonalnej scenie wystąpi znany prezenter muzyczny Hirek Wrona oraz L.U.C, Neony i Abradab. Zabawa potrwa od 19.00 do północy.

W niedzielę na Polach Czerwonkowskich od przedpołudnia nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i młodzieży, dlatego na imprezy warto przyjść z całą rodziną. Będą oczywiście stoiska handlowe, pamiątki militarne, nie zabraknie również czegoś dla smakoszy kuchni polowej. Obsługę cateringową zapewnia, tak samo jak podczas Dni Sochaczewa, firma Carlsberg.
- Niedzielna impreza na Polach Czerwonowskich będzie więc miała charakter wielkiego, rodzinnego pikniku z historią w tle. Handlowcy zostali jednak uprzedzeni, że „Teatr” to przede wszystkim wspomnienie o bohaterach II wojny światowej. Prosiliśmy ich, by wystawionym na stoiskach asortymentem nie naruszali powagi imprezy. To samo dotyczy urządzeń wesołego miasteczka dla dzieci. Urządzenia mają być ciche, tak by nie zakłócały inscenizacji – dodaje R. Małolepszy.
- Prognozy pogody na weekend 17-18 września są dobre. Mam więc nadzieję, że spotkamy się wszyscy najpierw na Placu Kościuszki, a potem Polach Czerwonkowskich. Inscenizacja zapowiada się naprawdę atrakcyjnie. Chciałbym żeby taki sposób utrwalania i promocji wspaniałej historii naszego miasta już na stałe wszedł do programu imprez – kończy burmistrz Piotr Osiecki.

Rekonstrukcję obrony Sochaczewa w 1939 roku organizują: Narodowe Centrum Kultury, Wołoszański Sp. z o.o. oraz Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki. Patronatem objął ją Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy Patron – Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie

Przedsięwzięcie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy