Czas zmienić dotychczasowe nawyki

/ 15 komentarzy / 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Czas zmienić dotychczasowe nawyki Radni i rady samorządowe sochaczew

Czas zmienić dotychczasowe nawyki decydentów samorządowych

Kadencja samorządowa 2014-2018 w dniu 16 listopada dobiegła końca. Decydenci samorządowi w Sochaczewie w ostatnich latach rządzili bezstresowo. Radni byli raczej spolegliwi, gotowi do współpracy. Częsty powód? Jeśli jakiś radny miejski zdobył się na krytykę decydenta, ustawiał swój okręg wyborczy w długiej kolejce zadań do realizacji. Dotychczas roiło się od pozorów przejrzystości w działaniu organów wykonawczych, a dociekliwi radni byli zbywani połowicznymi odpowiedziami i zniechęcani do wnikliwości. Biuletyny Informacji Publicznej (BIP) na stronach samorządowych sochaczewskich samorządów to często labirynty, gdzie znalezienie poszukiwanej informacji jest trudnym zadaniem nawet dla zorientowanej osoby, radnego.  Szanse mieszkańca na sprawne odszukanie informacji w BIP są minimalne. BIP powinien być czytelny i łatwy do nawigacji. W dobie powszechnej informatyzacji w samorządzie, zaniedbywanie tej kwestii jest naganne. Strony internetowe urzędów to już nie tylko promocja samorządu i jego decydentów, ale również efektywna komunikacja społeczna. Wspominałem o tym często na moim portalowym blogu. Radni  raczej nie zwracali uwagi na te ewidentne zaniedbania i mamy tego efekty. Dla sprawdzenia zapraszam do odwiedzenia BIP na stronach naszego miasta i powiatu.


Czy jest szansa na zmianę w tej kadencji?

Mam taką nadzieję. W obydwu samorządach opozycja radnych jest liczna, więc ich rola kontrolna wobec decydentów powinna być  silna. To daje nadzieję na zmianę dotychczasowych nawyków i metod zarządzania magistratem i starostwem oraz ich pieniędzmi publicznymi. Zmianie ulegnie również otoczenie prawne samorządowej działalności  władz. Od początku tej kadencji w samorządach zaczną obowiązywać nowe rozwiązania wprowadzone ustawą o zwiększeniu udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych, która weszła w życie 31 stycznia 2018 r. Byłem od dawna zwolennikiem części takich zmian. Osobiście cieszę się, że wprowadzone z mojej inicjatywy głosowanie elektroniczne w Radzie Miejskiej w Sochaczewie działa już od 2007 roku, a większość  imiennych głosowań można znaleźć w BIP. Co ciekawe przeciwnikami owej innowacji byli wówczas radni będący dzisiaj w PiS.

https://e-sochaczew.pl/n/mozna-montowac/10708

Będąc radnym w latach 2010-2014 w powiecie próbowałem namówić do takiej przejrzystości  i stosowania elektroniki powiatowych decydentów. Bez efektu. Dzisiaj to będzie już ustawowy wymóg i koniec dyskusji. Myślę również, że najwyższy czas, aby w samorządzie zaniechać drukowania stosów papierów dla każdego radnego na sesję, a przejść na wygodną i tanią wersję elektronicznych załączników. Szkoda drzew.


Na czym polegają ustawowe zmiany?

Z pierwszymi mieliśmy okazję zetknąć się przy okazji wyborów samorządowych. Następne zaczną obowiązywać  za kilka dni. Są to między innymi (za Serwisem Samorządowym PAP):

- Coroczny raport o stanie samorządu. Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, a także zarządy powiatów i województw zobowiązani zostali do przedstawiania odpowiednio radzie lub sejmikowi do 31 maja każdego roku corocznego raportu o stanie danej jednostki samorządowej.

- Obowiązek transmisji. Obrady rad mają być transmitowane i utrwalane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk, a nagrania udostępniane na stronach internetowych jst.

- Wykazy głosowań – publiczne. Głosowania na sesjach rad oraz sejmików mają odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Jeśli będzie to niemożliwe z przyczyn technicznych, należy przeprowadzić głosowanie imiennie. Wykazy głosowań należy niezwłocznie upublicznić.

- Komisja skarg i wniosków. Rada gminy/powiatu rozpatruje skargi na działania wójta/zarządu powiatu i gminnych/powiatowych jednostek organizacyjnych, przyjmuje też wnioski oraz petycje składane przez obywateli. W tym celu powołuje komisję skarg, wniosków i petycji.

- Uprawnienia kontrolne radnych. Nowelizacja przyznała radnym uprawnienia kontrolne analogiczne do uprawnień parlamentarzystów. Będą mieli prawo do uzyskiwania informacji i materiałów oraz prawo wstępu do pomieszczeń instytucji samorządowych, w tym spółek handlowych z udziałem samorządowych osób prawnych.

- Ustawowe umocowanie interpelacji i zapytań radnych. W sprawach dotyczących danego samorządu właściwi radni będą mogli kierować interpelacje i zapytania odpowiednio do wójta, starosty, marszałka województwa. Na odpowiedź na piśmie będzie 14 dni. Interpelacje i odpowiedzi powinny być publikowane w BIP.

Z początkiem nowej kadencji będzie więc musiała wzrosnąć  transparentność działania władz samorządowych. Czas zmienić dotychczasowe nawyki i niezwłocznie wprowadzić nowe reguły.


Jerzy Żelichowski, radny powiatowy

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (15)

adam11111adam11111
-3
"Będąc radnym w kadencji 2010-2014 w powiecie probowałem namówić do takiej przejrzystości......" i ta przejrzystość skończyła się aferami skazaniami zarzutami. A jeżyk jako radny i do tego jedenasty przejrzyście się przyglądał aż strach myśleć co bedzie wyprawiał w tej kadencji. Do tego zrozumiałem że bedzie namawiał swoich radnych do niedopusczania spokojnych merytorycznych sesji w mieście jak było dotychczas. Piękna perspektywa. Jestem pewien że zabiegi stworzenia większości w powiecie nie dały rezultatu i jeżyk będzie w mniejszości w powiecie. Taki znawca prawa i podpisuje się radny powiatowy radnym będzie jak złoży ślubowanie teraz jeżyku jesteś radym elektem. Jest z tego korzyść - żarówka może zgaśnie. A co tam w Płońsku? Jakieś pozytywne zmiany? Podobno mieszkańcy mówią z radością, że w końcu będą mieć spokój bo jakiś facet przestanie do nich dojeżdżać. (2018-11-18 10:39)
markJmarkJ
0
Adaś - skończ waść wstydu oszczędz . (2018-11-18 10:46)
robroyrobroy
0
No panie Jerzyk,teraz dałeś pan plaskacza Pani Starościnie Gonta!do tej pory był bordello,ale MY to naprawimy,usprawnimy,wukasujemy katastrofalne błędy poprzedników,czuje się pan już Starostą? Sojusze ustalone?kazy nowy radny zna swoją rolę w wyborze ,przypominam że Pani Gonta zdobyła nieomal 4 razy więcej głosów od Pana (2018-11-18 17:12)
jerzyk2205jerzyk2205
0
Panie robroy, niech Pan nie konfabuluje kim ja się czuję i nie wymyśla przyszłych scenariuszy. Bezspornie czuję się radnym powiatowym z woli mieszkańców Sochaczewa. Powyższy tekst jest bardzo czytelny, nie pozostawia wątpliwości o jakie sprawy chodzi. Skończyła się dwa dni temu poprzednia kadencja samorządowa. Napisałem wyraźnie co nie funkcjonowało i co będzie musiało ulec zmianie, niezależnie kogo personalnie będzie dotyczyło. Pańskim zdaniem za mało głosów uzyskałem, żeby o oczywistych mankamentach transparentości samorządowej pisać na swoim blogu? Powinienem mieć cztery razy więcej głosów, aby w nowej kadencji rady mieć coś do powiedzenia i poruszonych spraw przypilnować? Pański weekend musiał być wesoły, brawo za poczucie humoru. :) (2018-11-18 19:46)
robroyrobroy
0
Panie Jerzy-ja nie konfabuluję,ja przeczytałem pański post,zacytuję nagłówek wstępu;;

Czas zmienić dotychczasowe nawyki decydentów samorządowych-,

Nie wiem czy będzie pan szeregowym radnym,Vice czy może nawet Starostą?,dlaczego WY,zawodowi społacznicy,zawodowi samorządowcy,(MÓJ MĄŻ Z ZAWODU DYREKTOR -ech ten Bareja :-))) ,gdy tylko powracacie do władzy natychmiast oskażacie o nieudolność poprzedników,reformujecie,naprawiacie,doskonalicie działania urzędów i władz? po jednej kadencji nieopecności np. w Starostwie-natychmiast deklarujecie naprawę tego bałaganu? a naprawiaj Pan,reorganizuj,aby tylko z pozytkiem dla miasta i mieszkańców.przyjdą następcy i też jak Herkules podejmą się czyszczenia tej Stajni Augiasza ,smutno się panu zrobi? robić robić a nie latać i pokazywać paluchem-to spiepszyli,to spartolili,ale MY-NAPRAWIMY ,żegnam ozięble,bez odbioru (2018-11-19 17:08)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Wystartowała dzisiaj nowa kadencja powiatu i radni głosowali pierwszą merytoryczną uchwałę, dotyczącą statutu w dziwny sposób. Przewodniczący Rady wyczytywał i zapraszał do swojego stołu kolejnych radnych, którzy na imiennej liście zaznaczali czy są "za", "przeciw", "wstrzymują się". To była karykatura głosowania imiennego, widoczna tylko dla Przewodniczącego. Ustawa mówiąca o głosowaniu z użyciem urządzeń ułatwiających głosowanie imienne weszła w życie 31 stycznia 2018 roku. Zarząd Powiatu do dzisiaj nie podjął tematu przygotowania się do takich głosowań za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Zadałem pytanie Pani Staroście, która w radzie miejskiej przez 4 lata głosowała przy pomocy urządzenia elektronicznego, kiedy przewiduje wykorzystywanie takiego usprawnienia głosowań w powiecie. W odpowiedzi usłyszałem, że obrady odbywają się świetlicy ZSRCKU i to jest przeszkoda techniczna. Pani Starosta nie musi wszystkiego wiedzieć, ma pracowników, którzy powinni rozważyć użycie urządzeń, które są przenośne i stosowane przez wiele samorządów. Mogą więc być użyte bez instalacji na stałe w świetlicy szkolnej. Zwróciłemteż uwagę na możliwość rezygnacji z papierowej obsługi radnych na korzyść nośników elektronicznych. Podobnie jak 5/6 lat temu kiedy zgłosiłem tę propozycję jako radny, tak i dzisiaj entuzjazmu u decydentów nie dostrzegłem mimo, że teraz informatyzacja jest już powszechna i coraz tańsza. Czy mamy znowu zaczekać na kolejną ustawę, która coś wymusi? Ale ja się nie zniechęcę. (2018-11-20 19:49)
robroyrobroy
0
zgodnie z prawem czy nie?można tak głosować czy nie? (2018-11-20 20:20)
maczetaostramaczetaostra
+1
Tym obecnym bardzo na reke byłoby całkowite utajnienie danych co podjecia decyzji , ale nowe przepisy im to utrudnią . Brawo Panie jerzyu ,że Pan sie nie poddaje i chce normalności. (2018-11-20 20:31)
adam11111adam11111
-3
skończ waść wstydu oszczędź. Wszystko negujesz, waliłeś w Burmistrza Teraz walisz w starostę i przewodniczącego za chwile bedziesz negował Bogusia, stracisz zdrowie, masz swoje latka troche sfolguj mówiąc językiem końskim, zastanów się nad sobą. Szkoda zdrowia facet. Ciesz się że wybrali cię radnym chyba o 10 głosów wyprzedziłes też w"wybitnego" redaktorka a więc niewiele. Weź urlop jedź na wczasy z żonką zresztą sympatyczną osobą, wyluzuj i zacznij WSPÓŁPRACOWAĆ DLA DOBRA NASZGO PIĘKNEGO MIASTA I WSTAJĄCEGO Z KOLAN PO POPRZEDNICH KADENCJACH POWIATU. Posłuchaj mnie. Wiecej chyba ci nie będę dokuczał bo zaczynam płakać nad twoim losem. Napisz co ci się podoba w naszym mieście - myślę, że kilka kartek wyliczanka ci zajmie. POZDROWIONA JEŻYKU (2018-11-20 22:15)
markJmarkJ
+1
Adam nie małpuj , czy jesteś tak zaślepiony , że musisz mój post przytaczać . Czy to ciebie

pewien wójt wylał z pracy za wpis . (2018-11-20 23:23)
GrabiecGrabiec
+1
Za bardzo adam pojechałeś po bandzie, wybory już się skończyły. Wygraliście i nikt tego nie neguje. Teraz należy podać warunki początkowe i brzegowe wejścia/ a właściwie w waszym przypadku przejścia/ w nową kadencję. Raport wejścia z podaniem stanu finansów powiatu, zadłużenie powiatu, zadłużenie szpitala i circa koszt wykonania obiecanek wyborczych składanych mieszkańcom powiatu. Życżę owocnej pracy a za 5 lat porównawczy raport końcowy kadencji. (2018-11-20 23:53)
kacperskyykacperskyy
+2
"naszego pięknego miasta wstającego z kolan"adaś miato zostaw w spokoju a lepiej ty wstań z kolan i przestań lizać dupe panu O. po tylu latach lizania nic z tego nie masz i przez to jestes taki agresywny..a wiecie co jest najzabawniejsze ze obecna wladza potrzebuje tego typu giermków, glupiutkich krzykaczy dających się latwo manipulowac, którzy z takimi wlasnie hasłami za darmo pojdą walczyć za PIS o tych wszystkich ziomali poustawianych w spółkach skarbu państwa, za KNF, za misiewicza, za te wszystkie komisje na ktorych kolesie pisu zarabiaja dziesiątki tysiecy rocznie, za macierewicza co dalej korzysta z usług żandarmerii za naszą kasęa tacy jak asaś drą mordy i szarpią się bo chcą wstawać z kolan, na prawde fascynujące... :)   (2018-11-21 08:44)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
Troll gołąb po paru latach smrodzenia na portalu prawdopodobnie zaczyna mieć braki guana, bo płacząc zapowiada, że chyba nie będzie mi dokuczał. A ja przyznaję z trudem, ale przywykłem już, że obecna władza bez trolli jest bezbronna. W swoich i zależnych mediach wypisuje co chce, na fejsbuku mnie blokuje od wielu lat, a jedyne medium - niniejszy portal, gdzie jest miejsce na krytykę, obsiedli trolle broniący zaciekle władzy. Ja krytyki się nie obawiam, ale na obrażanie i kłamstwa reagować będę. (2018-11-22 18:44)
jerzyk2205jerzyk2205
+1
@maczetaostra

Nie ma już mowy o utajnieniu czegokolwiek. Dotychczas obecne władze miejskie i powiatowe na sesjach miały sielankę. Bez większego oporu radnych władza forsowała wszystkie swoje pomysły. Nieliczni radni opozycyjni nie wiele mogli zrobić, jeśli próbowali, to narażali się na zderzenie ze ścianą niechęci. Inni przesiedzieli cztery lata, nie zabierając głosu i ceniąc sobie spokój. Po takich sesjach propaganda urzędowa czy media zależne i tak ładnie wszystko opisały. Efekty tego procentowały w ostatnich wyborach. Teraz sesje muszą być transmitowane na żywo w internecie, a ich zapis musi być dostępny w BIP na stronie urzędu. Pierwszą sesję powiatową niektórzy mieszkańcy oglądali w Internecie i ta praktyka będzie coraz powszechniejsza. Ludzie zobaczą radnych w akcji, co mają do powiedzenia w istotnych sprawach, jak głosują, jak wykonują swoją służbę na rzecz mieszkańców. Będą mogli ocenić kogo wybrali. Większość uczestniczących w sesjach radnych oraz decydenci zabiegający o aprobatę swoich propozycji, nieuchronnie muszą zmienić dotychczasowe nawyki. Funkcjonujemy w innych realiach. (2018-11-22 19:40)
maczetaostramaczetaostra
+1
Panie Jerzy oby się nie zaprzedali , tak jak dotychczas, wtedy wszystko będzie jawne . i juz urząd nie bedzie mógł Nas okłamywać. (2018-11-22 20:08)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy