Obietnice wyborcze prezydenta Dudy - czy dobrze jest jak jest?

/ 16 komentarzy
Zdjęcia i foto: Obietnice wyborcze prezydenta Dudy - czy dobrze jest jak jest? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

W swoich rozważaniach wybrałam obietnice wyborcze Andrzeja Dudy z 2015 r., które dotyczą bardzo wielu sochaczewian, tj. przeciętnego Kowalskiego mieszkającego w naszym mieście.

1.ŚWIADCZENIA SOCJALNE

500+ na każde dziecko /miało być/
Obietnice wyborcze dotyczyły 500+ na każde dziecko, nikt nie wspominał, że będzie to dopiero drugie i każde następne. W pierwotnej wersji ustawy 500+ było na każde drugie dziecko /bez kryterium dochodowego/, a na pierwsze dziecko w tym również na niepełnosprawne z kryterium dochodowym.


Czasami dochód przekraczał o tzw. symboliczną złotówkę i niestety dziecko nic nie dostawało, również to z orzeczeniem o niepełnosprawności albo wychowywane przez samotną matkę-ojca /nie było opcji złotówka za złotówkę/,  w rezultacie pominięto dużą grupę tzw. „pierwszych dzieci”  potrzebujących wsparcia, dzieci w rodzinach o relatywnie niskich dochodach. Dopiero od 1 lipca 2019 r. świadczenie to przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia bez względu na dochód rodziców. Lepiej późno niż wcale.

Bezpłatne przedszkola /miały być/
Obecnie korzystanie placówki przedszkolnej dla dzieci w wieku od trzech do pięciu lat jest darmowe przez pięć godzin /od 8 do 13/. Poza tym czasem każda rozpoczęta godzina może kosztować maksymalnie złotówkę. Rodzice nie muszą płacić również za zajęcia dodatkowe, choć po ich stronie pozostawiono finansowanie wyżywienia swoich dzieci według cen ustalanych przez przedszkole. Dla większej grupy osób posyłających swoje dzieci do przedszkola w ciągu pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy te placówki nie stały się, więc "darmowe".

2. PRACA I PODATKI

Podniesienie kwoty wolnej od podatku /miało być/
„Uważam, że w niedługim czasie kwota wolna od podatku powinna sięgać 8 tys. zł”- powiedział w lutym 2015 kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda.


Na początku 2018 roku w życie wszedł rządowy projekt ustawy o podatku od osób fizycznych, w którym kwota wolna wyniosła 8 tys. zł. Zwiększenie objęło jednak wyłącznie pracowników zarabiających maksymalnie 667 zł miesięcznie. Wraz ze wzrostem dochodów, kwota ta staje się degresywną i zmniejsza się (do 0 przy dochodzie powyżej 127 tys. zł). Dla większości podatników kwota wolna od podatku, w wysokości 3901 zł, podczas kadencji prezydenta Andrzeja Dudy pozostała niezmienna.


Niepodnoszenie podatków dla najlepiej zarabiających /miało być/
"Nie jestem zwolennikiem podnoszenia podatków najlepiej zarabiającym" - sugerował Duda w "Ankiecie prezydenckiej".


Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jej zapisy oznaczały, że "dla osób o dochodach powyżej 85 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle" 

Likwidacja tzw. śmieciówek /miała być/
W maju 2015 roku kandydat Andrzej Duda podkreślał istotność kwestii "zlikwidowania umów, na których pracownicy nie są objęci Kodeksem (pracy), umów cywilnoprawnych”. Te kroki trzeba podejmować, oczywiście stopniowo" – mówił Duda.


Zgodnie z danymi GUS, opublikowanymi na koniec 2019 roku, w całym 2018 roku liczba osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło wyniosła ok. 1,3 mln, co oznaczało wzrost o 8,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego.


Od 2018 roku, tak jak i przez ponad dwa poprzednie lata prezydentury, administracja prezydenta Andrzeja Dudy nie podjęła żadnych działań zmierzających do ograniczenia czy zlikwidowania umów cywilnoprawnych.


3. BANKOWOŚĆ I FINANSE PUBLICZNE

Pomoc frankowiczom /miała być/
Temat pomocy dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich wszedł do kampanii wyborczej po tym, jak w 2015 roku nastąpiło nagłe załamanie kursu waluty i raty do spłacenia przez frankowiczów znacznie wzrosły. W maju Andrzej Duda, jako kandydat obiecał, że w przypadku objęcia fotelu prezydenta prześle do parlamentu projekt ustawy, zakładający przewalutowanie kredytów we frankach na złotówki.
Ostatecznie prezydent podpisał własną ustawę 17 lipca 2019 roku. Zakładała ona udzielanie pomocy z tzw. Funduszu Wsparcia tym posiadaczom kredytów (nie tylko walutowych, ale także złotowych), którzy są w trudnej sytuacji, np. pozostają bezrobotni. Podpisana przez prezydenta ustawa zlikwidowała jednak planowany wcześniej tzw. Fundusz Konwersji, a więc mechanizm, z którego miałyby być finansowane przewalutowania kredytów we frankach na złotówki.

4. OCHRONA ZDROWIA


Likwidacja NFZ /miała być/
Obietnice mające usprawnić działanie służby zdrowia pojawiły się m.in. w umowie programowej, jaką Andrzej Duda symbolicznie zawarł z Polakami. Te zmiany miały opierać się na dwóch obietnicach: odejściu od kryterium zysku w służbie zdrowia i likwidacji NFZ.


Po pięciu latach od złożenia obietnicy, "fatalna instytucja", jak pisał o NFZ w swojej umowie Andrzej Duda, nadal działa. Likwidacja funduszu to "temat przebrzmiały i nieaktualny"/ słowa prezes NFZ Adama Niedzielskiego z października 2019 r./.  W marcu 2019 roku Rada NFZ przyjęła natomiast "Strategię rozwoju NFZ na lata 2019-2023".

Gabinet lekarski i stomatologiczny w każdej szkole /miał być/
Obietnicą z pogranicza medycyny i edukacji było zapewnienie przez prezydenta o gabinecie lekarskim i stomatologicznym w każdej szkole.


Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę "o opiece zdrowotnej na uczniami" w maju 2019 roku. Nie tylko nie wprowadzono gabinetów w każdej szkole, ale odpowiedzialność za podejmowanie współpracy z placówkami medycznymi, gdzie będzie można leczyć i kontrolować uczniów, przerzucono na samorządy i dyrektorów szkół.

5. EDUKACJA

Likwidacja gimnazjów i systemu testowego /miała być likwidacja systemu testowego/
W treści umowy programowej Andrzeja Dudy  zapisano obietnice dotyczące edukacji. Obiecano "prezydenckie poparcie zmian w edukacji, przywracających ośmioklasową szkołę podstawową i czteroletnie liceum" i "likwidację systemu testowego".


Za likwidacją gimnazjów nie poszło jednak zniesienie systemu testowego. Reforma miała wprowadzać zmianę zasad, na jakich odbywa się egzaminowanie polskich uczniów  na kolejnych etapach kształcenia, w tym również na egzaminie maturalnym. Mimo takiej zapowiedzi podczas upływającej kadencji Andrzej Duda nie zmienił jednak nic w sposobie przeprowadzania takiej metody weryfikacji umiejętności uczniów. Nadal zawierają one w swojej formule części testowe.

6. EMERYTURY

Emerytury stażowe /miały być/
Postulat dotyczący wieku emerytalnego był jednym z najważniejszych elementów programu tak Andrzeja Dudy, jak i całego Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich i parlamentarnych 2015 roku. Obietnica obniżenia wieku emerytalnego znalazła się m.in. w umowie programowej, jaką Andrzej Duda jeszcze, jako kandydat podpisał z NSZZ "Solidarność" w 2015 roku. W dokumencie znalazł się jednak także postulat wprowadzenia drugiego kryterium emerytalnego – stażu pracy. Zgodnie z nim, kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni - 40.


Kancelaria Prezydenta nie przygotowała żadnego projektu ustawy, który mógłby wprowadzić emeryturę stażową.

W Programie Wyborczym Andrzeja Dudy były również inne ważne postulaty i obietnice, które nie zostały zrealizowane lub zrealizowane tylko częściowo takie jak np. opodatkowanie banków i supermarketów, 1,4 bln zł na inwestycje, 2 proc. PKB na badania i rozwój, zrównanie dopłat dla rolników, projekty obywatelskie - co najmniej w dwóch czytaniach itp.

Źródła: serwisy Konkret24, Business Insider, Demagog, PAP

Radna Rady Miejskiej: Jolanta Kulpa-Szczepaniak

 4
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (16)

first-onefirst-one
+3
Oszust, łajdak, mitoman, złodziej. (2020-05-30 19:17)
mm68mm68
-7
Lepszego prezydenta niż Andrzej Duda nie mieliśmy (2020-05-30 20:16)
szarmaszarma
0
Dobrze ,że napisane w czasie przeszłym , bo nawet historia o Nim zapomni . Chroń Nas siło nadprzyrodzona przed takimi ludźmi. (2020-05-30 20:33)
szarmaszarma
0
Ale nie Trybunał Stanu , tak jak upomni się za ;pozostałymi . (2020-05-30 20:35)
RouterRouter
-1
zeby sie Duda nie obraził to nie było jak dotąd dobrego prezydenta . (2020-05-30 20:36)
marcpromarcpro
-3
Mam nadzieję że wreszczcie doczekamy się Prezydenta który:

  • w Pałacu Prezydenckim zamiast świec chanukowych będzie palił Świece Adwentowe,

  • zamiast Talmudu, będzie cytował biblię,

  • na nasza ojczyznę będzie mówi: POLSKA a nie polin.

  • nie będzie się bał poruszyć z prezydentem USA tematu ustawy 447 i idącego wraz z nią zagrożenia dla Polski.


(2020-05-31 02:03)
szarmaszarma
0
I co najważniejsze to dadzą mu w Białym Domu krzesło bo inaczej będzie zmuszony wozić ze sobą taborecik rybacki składany . (2020-05-31 07:41)
jerzyk2205jerzyk2205
0
robroyrobroy
+1
oj tam,oj tam,wy to jak dzieci-ile razy żonie przysięgaliście po pracy nie będziecie iść na piwo?albo żona przysięgała że to już ostatnia para butów w tym roku? a Prezydent RP ma taki wpływ na np. ceny śmieci,jak Wy na swoją piodwyżkę wynagrodzenia w robocie,inna sprawa że tylko idiota na stanowisku Prezydenta zabiera głos w takich sprawach jak ceny śmieci czy wody w mieście,bądźcie dobrej myśli,jak Prezydend Ukuele z Mozambiku-pierwszą kadencję kradłem pod siebie-drugą pod kumpli i rodziny,jak mnie wybierzecie na trzecią-będę pracował nad Waszym dobrobytem(koloryzowane) (2020-05-31 11:24)
robroyrobroy
0
u nas nie ma takiej tablicy,kto tutaj rządzi? mać!! (2020-05-31 20:22)
Janusz65Janusz65
+4
Będąc Polakiem wstydzę się kiedy ten gość wchodzi na mównicę i zabiera głos w jakiejkolwiek sprawie a jeśli chodzi o obietnice wyborcze to mrzonki i kłamstwa.

Wszczyscy trzeżwo myślący ludzie powinni pokazać temu panu gdzie tak naprawdę jest jego miejsce - przed Trybunałem Stanu (2020-06-02 16:23)
KStkuKStku
-3
"Janusz65

Będąc Polakiem wstydzę się kiedy ten gość wchodzi na mównicę i zabiera głos w jakiejkolwiek sprawie a jeśli chodzi o obietnice wyborcze to mrzonki i kłamstwa." Twoim zdaniem bedzie lepszy ten co ludziom 67 zafundował ? moze ten od czajki i tęczy który woli lotnisko w berlinie od tego w polsce?! moze wolisz tego z telewizji za którym stoją pieniązki od władców tej tv ? a moze wolisz by pierwszą damą byl ktoś z fujarką i kokones? I ty masz czelność pisać "będąc POlakiem" Przekop mierzei też zbędny ? a jakże płaćmy dalej sowietom . Dlaczeglo nie napiszesz po prostu prawdy "jestem zawsze przeciw wszyhstkiemu co robi PiS, szczególnie jak robi cokolwiek dobrego dla Polek i Polakow" (2020-06-04 14:17)
KStkuKStku
-4
dwa dni i 25 kciuków w dól pod powyżższym pisem !!! pełowski hejt i u nas dziala ! (2020-06-04 14:19)
infoforyouinfoinfoforyouinfo
+1
KStku - Kaśka Strobneruczesku napisz jeszcze coś "mądrego" (może być po czesku) bardzo proszę. Jak czytam twoje teksty chce mi się wysłać sms o treści "pomagam" :)

(2020-06-04 19:16)
linulinu
+1
@infoforyouinfo, w sedno :-)

@KStku to dziecko specjalnej troski, pomóżmy, nie śmiejmy się. Oni są wsród nas ...(2020-06-04 21:01)
krisdkrisd
0
"moze wolisz tego z telewizji za którym stoją pieniązki od władców tej tv"Rozumiem, że tutaj chodzi o Dudę? Bo to jego TVP wychwala pod niebiosa przez całą dobę i robi nagonkę na wszystkich innych kandydatów.A może jednak dać mu szansę? ;) On się cały czas uczy :)

https://youtu.be/wf4o6rYaPCI (2020-06-05 09:30)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy