Czy podatek cukrowy wpłynie na poprawę zdrowia mieszkańców Sochaczewa?

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Czy podatek cukrowy wpłynie na poprawę zdrowia mieszkańców Sochaczewa? Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący wprowadzenia opłat od napojów słodzonych oraz tzw. małpek, czyli alkoholu sprzedawanego w opakowaniach do 300 ml. Czy ,,podatek cukrowy" wpłynie również na nawyki żywieniowe mieszkańców Sochaczewa?

Rząd chce, aby projekt wszedł w życie już w 1 kwietnia 2020 roku i to nie jest prima aprilis. Opłata ma objąć m.in. alkohol sprzedawany w pojemności do 300 ml czyli tzw. ,,małpki" oraz napoje słodzone. W przypadku tych drugich opłata dzieli się na część stałą i zmienną. 

Część stała to 50 gr za każdy litr słodkiego napoju, z kolei część zmienna to 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru, przy przekroczeniu 5 gramów na 100 ml napoju. Dodatkowo 10 gr za zawartość kofeiny, tauryny bądź guarany - mowa o napojach energetycznych. Maksymalna opłata ma wynosić 1 złoty 20 groszy za litr. 

Z opłat mają być całkowicie zwolnione 100 % soki owocowe, napoje będące wyrobami medycznymi, zarejestrowanymi suplementami diety, żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego, preparatami do początkowego żywienia niemowląt i wyrobami akcyzowymi.

Z opłaty stałej zostaną zwolnione napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz napoje izotoniczne, a produkty o obniżonej kaloryczności, zawierające wyłącznie słodziki, będą objęte tylko opłatą stałą.

Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje, że w ciągu ostatnich 10 lat ilość cukru spożywanego przez jednego mieszkańca Polski wzrosła do 12 kg. Nadmierne spożywanie słodyczy doprowadza do otyłości oraz powoduje wzrost zapadalności na choroby takie jak: cukrzyca typu 2, nowotwory czy choroby układu krążenia. 

Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że wprowadzenie podatku przyczyni się do kształtowania lepszych wyborów konsumentów i znacząco pomoże w walce z otyłością. Projekt przewiduje także przekazywanie przez Prezesa NFZ 117 mln rocznie na rzecz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, tj. na finansowanie zajęć szkolnych dla dzieci i młodzieży w ramach profilaktyki pierwotnej.


Pomysł z wprowadzeniem opłaty spotyka się z bardzo dużym poparciem lekarzy oraz dietetyków. O swoją przyszłość drżą natomiast producenci soków i nektarów. 

Czy wprowadzenie ,,podatku cukrowego" sprawi, że sochaczewianie zaczną rzadziej sięgać po napoje słodzone? Czy jest to rzeczywiście rozwiązanie prozdrowotne, czy sposób na pozyskanie dodatkowych pieniędzy do budżetu?

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

zbigniew15zbigniew15
+2
Cukier tez mozna przerabiać na bardzo zdrowe napoje i wtedy nie ma otyłości, ani cukrzycy. Zaoszczędzi się wtedy na akcyzie. (2020-02-11 18:13)
robroyrobroy
0
i nwszyscy uwierzyli,brawom nie było końca (2020-02-11 18:45)
robroyrobroy
0
@zbigniew15 (2020-02-13 09:25)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy