Czy sochaczewianie zapłacą mniej za wodę?

/ 5 komentarzy
Zdjęcia i foto: Czy sochaczewianie zapłacą mniej za wodę?  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Już tylko 150 metrów dzieli Sochaczew od odpowiedzi na pytanie czy zapłacimy mniej za wodę oraz ogrzewanie. Wyniki badań, które pozwolą na ocenę czy woda nadaje się na wykorzystanie będą znane jeszcze w tym roku. Odwiert jest wykonywany przez firmę G-Drilling S.A.  


Przypominając temat, kwota 10,98 mln zł. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej jest przeznaczona na  wywiercenie otworu, badanie zasobów oraz parametrów wody ( wydajność, temperatura oraz zasolenie) oraz opisanie wniosków a także sporządzenie dokumentacji. I jest to sam początek prac nad geotermią dającą realne korzyści dla mieszkańców. 


Jak wygląda dalsza droga do obniżenia cen wody?
Przy pozytywnym wyniku badań miasto będzie mogło przystąpić do budowy zakładu geotermalnego. Inwestycję miałby realizować Sochaczewski Klaster Energii, powstały z czterech podmiotów tj. miasta Sochaczew, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z Sochaczewa, ZWiK Sochaczew a także Geotermii Mazowieckiej S.A. z Mszczonowa. Fundusze na dalsze prace związane z budową zakładu geotermalnego miałyby pochodzić z rządowych dotacji. 


Czy zakład geotermalny wystarczy?

Jednak sam zakład geotermalny to tylko początek drogi. Po otrzymaniu wyników badań wody trzeba będzie dostosować obecną lub utworzyć nową sieć wodociągową. Przykładem inwestycji geotermalnej jest między innymi geotermia Toruń czy Geotermia na Podhalu. Toruńskie wody mają 62 st. C i mogą ogrzewać najbliżej położone obiekty. Do dalszych części wykorzystywane będą wymienniki ciepła oraz pompy ciepła. Temperatura sochaczewskiej wody przewidywana jest na poziomie 40 st. C.  


Należy dodać, iż aby ogrzać miasto przy dużych mrozach średnio stosuje się temperaturę 130 st. C, natomiast w dniach, gdy temperatura jest powyżej 0 st. C woda ma 90 st. C. Stosując wody termalne należy dostosować sieć, węzły ciepłownicze oraz instalacje odbiorcze. W niektórych przypadkach inwestycja w geotermię wymaga budowy kosztownego systemu ciepłowniczego w mieście. I tu przykład z Podhala, gdzie aby ogrzać 1000 domów trzeba było wybudować instalację wartą 20 mln złotych. Do trudnych tematów w instalacjach geotermalnych należą wysokie zasolenia wydobywanych wód co jest przyczyną ciężkich warunków pracy dla wymienników ciepła oraz całej armatury instalacji co naturalnie wiąże się z kosztami ich konserwacji. 


Jakie koszty jeszcze przed Sochaczewem?

Optymizm przy sochaczewskim odwiercie jest wskazany ale raczej umiarkowanie. Przykładem porażki jest ciepłownia geotermalna w Stargardzie Szczecińskim, gdzie w rezultacie produkcja a także sprzedaż ciepła była dwukrotnie mniejsza od zakładanej. Ta informacja jest pozytywna ale nie w przypadku potrzeby zaciągnięcia kredytu przez spółkę, która chce dostarczać ciepło z wnętrza ziemi. I tu kolejny przykład Geotermii Podhalańskiej, która aby móc działać na inwestycje wydała 248 mln zł a w tym tylko 100 mln dotacji, dodatkowo na budowę sieci wodociągowej Podhale wydało 200 mln zł. 


Gdyby udało się osiągnąć oczekiwane rezultaty w postaci wydobycia wody o temperaturze 40 stopni oraz spełnieniu wielu dodatkowych wytycznych związanych z możliwością wykorzystania jej w dalszych krokach, istnieje szansa na zmniejszenie kosztów wody oraz ogrzewania blisko 170 budynków wielorodzinnych oraz publicznych na terenie miasta Sochaczew.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (5)

infoforyouinfoinfoforyouinfo
+2
Problemem mieszkańców Sochaczewa nie jest cena zimnej wody, chociaż też stosunkowo wysoka, problemem jest cena ścieków, która jest około 3 razy wyższa niż cena wody. Do tego dochodzą opłaty stałe i opłaty stałe zmienne oraz podatek VAT. Im wyższa jest opłata za wodę i ściek tym wyższe generowane są opłaty pochodne, stałe i zmienne oraz podatki. Prościej mówiąc, jeśli zużyjemy wody za 100 zł to ściek kosztuje nas już około 300 zł. Razem 400 zł, a do tego jeszcze wszystkie opłaty pochodne i podatek VAT. To dotyczy tylko wody zimnej. Woda ciepła to dodatkowy koszt dla gospodarstwa domowego, jej podgrzanie też kosztuje. Niezależnie jak ją podgrzewamy, czy piecem na ekogroszek czy gazowym, znowu mamy koszt opału i opłaty pochodne stałe i zmienne i podatek VAT. Nie wiem, w jaki sposób wody geotermalne mogą wpłynąć na obniżenie ceny wody dla gospodarstwa domowego, skoro jest to woda zasolona i jej uzdatnienie wymaga nowych nakładów finansowych, obawiam się, że to będzie generować nowe koszty, bo znowu trzeba będzie dostosować całą sieć wodociągową do nowych warunków, a zapłacą za to dodatkowo mieszkańcy. A co z domami jednorodzinnymi, których w Sochaczewie jest stosunkowo dużo, a osiedla są rozsypane na dużym terenie np. osiedle na Karwowie czy Malesinie?

(2018-10-11 09:39)
stawik12stawik12
+2


infoforyouinfo Mżonki i bajeczki jeśli chodzi o cenę wody. Poronin - miasto turystyki i nie tylko , tam wody termalne wykorzystano do orzewania mieszkań . Uszczęśliwiono mieszkańców prawie na siłę i co , ano ceny poszły w gorę . Tak ,że zgadzam się całkowicie z przedmówcą , że to zwykłe bajanie przed wyborami .Ale powiedzonko KURSKIEGO , może pokazać , że kupią .

(2018-10-11 11:16)
IsheIshe
+1
Pewno jaki wynik by nie był pozytywny/negatywny to i tak nie pozwolą płacić mniej :)

(2018-10-11 13:53)
mpaul75mpaul75
0
Tylko jedna uwaga do pierwszego komentarza. Miasto nie celuje w słoną wodę, nie chce jej zatłoczno pod ziemię. Celuje w słodką do picia.Tu nie będzie odpadu bo woda po oddaniu ciepła i uzdatnieniu trafi do sieci wodociągowej (2018-10-12 15:47)
infoforyouinfoinfoforyouinfo
0
Tytuł artykułu brzmi: Czy sochaczewianie zapłacą mniej za wodę? Nie mogę znleźć związku wykorzystania zasobów geotermalnych z ceną wody i ścieku dla gospodarstw domowych! Co ma piernik do wiatraka? Ja nie mówię, że geotermia jest zła, wręcz przeciwnie jest to odnawialne źródło energii czyli z założenia niewyczerpalne, chociaż wygląda na to, że dość drogie. Fragment z ONET „Technologie”

To, że energia geotermalna może być niezwykle użyteczna, pokazują przykłady z różnych części świata. Na Filipinach jest źródłem 27 proc. zużywanej w kraju energii, na Islandii – 30 proc., w Nowej Zelandii – 10 proc. Z drugiej strony w wysoko uprzemysłowionych krajach, choćby Stanach Zjednoczonych i Japonii, udział tego typu energii jest śladowy, bo wynosi, odpowiednio, 0,3 proc. i 0,1 proc.

Wykonuje się odwierty do gorących wód geotermalnych. Po wypompowaniu wody i odebraniu od niej ciepła wtłacza się ją z powrotem do złoża. Wody geotermalne są z reguły mocno zasolone. Jest to powodem szczególnie trudnych warunków pracy wymienników ciepła i innych elementów armatury instalacji geotermicznych. (2018-10-12 21:39)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy