Damian Jaworski – Wójt Gminy Rybno o swojej pracy i realizowanych inwestycjach

/ 2 zdjęć
Zdjęcia i foto: Damian Jaworski – Wójt Gminy Rybno o swojej pracy i realizowanych inwestycjach  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Nowy wójt w Gminie Rybno piastuje stanowisko od kilku miesięcy. Sprawdziliśmy jak czuje się w roli. Gmina to również wiele inwestycji oraz wydarzeń o których także udało nam się porozmawiać.  


Jak ocenia Pan pierwsze miesiące pracy?


Był to z pewnością okres wytężonej pracy, dla mnie bardzo aktywny. Bycie wójtem to bardzo dynamiczne i intensywne zajęcie. Ja lubię tę pracę – szczególnie poznawanie nowych osób i bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami naszej gminy. Choć nie brakuje momentów trudnych, praca daje mi naprawdę wiele satysfakcji. Przekonałem się, że bycie wójtem to praca przez 7 dni w tygodniu i po kilkanaście godzin. Często mam niezliczoną ilość spotkań, zebrań, narad, podpisywanych dokumentów. Zadaniem wójta jest reprezentowanie gminy na zewnątrz, muszę często wyjeżdżać . Wiadomo pochłania to dużo czasu ale jest konieczne, bo trzeba dopilnować gminy poza Urzędem. Z tego powodu czasem są takie momenty, kiedy mam mniej czasu na spotkania z mieszkańcami w Urzędzie – co jest dla mnie bardzo ważne i bardzo to lubię. Bezpośredni kontakt z mieszkańcami pozwala mi wiedzieć, jakie są realne problemy ludzi. Ja szanuję każdą osobę, zawsze wysłucham, spróbuję pomóc, znaleźć rozwiązanie problemu.


Bardzo wiele dzieje się w gminie, proszę opisać kilka z przedsięwzięć jakie odbyły się na terenie gminy? Jakie inwestycje udało się realizować już podczas kadencji?


To prawda wiele się dzieję i to od początku mojej pracy w urzędzie. Staram się realizować zadania jakie założyłem sobie w programie wyborczym. Choć wiadomo nie wszystko,  od razu jest do zrealizowania ze względu na nasz niski budżet. Pierwszymi kryteriami na które chcę zwrócić szczególną uwagę to jest poprawa jakości dróg, nie tylko gminnych ale także i powiatowych. Na poprawę jakości  dróg gminnych udało nam się pozyskać 1200 ton kruszywa betonowo - ceglanego, a także 650 ton destruktu. Z kruszywa utwardziliśmy część dróg, tam gdzie dojazd do posesji był znacznie utrudniony, również parking przy cmentarzu. Z destruktu planujemy zrobić jedną drogę w miejscowości Karolków. Cały czas są naprawiane drogi których stan ich jest niezadowalający. Zamówiliśmy także 1000 ton tłucznia na remonty dróg. Dostaliśmy także dofinansowania  na przebudowę drogi gminnej w miejscowości Zofiówka, i dofinansowanie drogi gminnej Aleksandrów- Cypriany II etap. Również dofinansowanie jest przyznane na drogę powiatową w miejscowości  Matyldów o długości 600 metrów.


Kolejnym zadaniem które niebawem zaczniemy realizować jest przebudowa dachu budynku Szkoły Podstawowej w Rybnie. Dostaliśmy dofinansowanie  w ramach realizacji projektu „ Obniżenie poziomu niskiej emisji i poprawa jakości powietrza poprzez wymianę urządzeń grzewczych i indywidualnych w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Rybno”.  Także udało nam się pozyskać dofinansowanie z programu Senior+. Środki zostały pozyskane na wyposażenie dziennego klubu. Staramy się także organizować wiele imprez kulturowych.


Wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Rybnie organizujemy różnego rodzaju spotkania dla dzieci wydarzenia kulturalne. Także z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zorganizowaliśmy spotkania wigilijne, wielkanocne, dla osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych z terenu naszej gminy. Ostatnio było zorganizowane większe przedsięwzięcie z okazji Dnia Dziecka – Festyn Rodzinny. 


Od stycznia 2019 roku realizowany jest projekt Gmina Rybno w Sieci. Ten program ma na celu -przybliżyć wiedzę pracy z komputerem, a także poszerzyć swoje umiejętności. 


Zamontowane zostało  nowe  oświetlenie typu LED przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej, z powiatową Wężyki-Rybno-Sochaczew.


Jakie są planowane?


Kolejne zadanie jakie sobie założyliśmy na ten rok, to jest modernizacja oświetlenia dróg gminnych. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, z programu MIAS, na modernizację oświetlenia energooszczędnego typu LED. Z tego programu możemy dostać środki na 5 sołectw, to jest 10 tyś zł na każde sołectwo i my jako gmina dokładamy drugie 10 tyś zł. Sukcesywnie będziemy chcieli aby oświetlenie było w całej gminie. 


W tym roku złożyliśmy dwa wnioski z programu Funduszu Dróg Samorządowych finansowane z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego na przebudowę ulic w miejscowości Rybno tj. Osiedle XXX- lecia i Szkolna, a także na przebudowę drogi gminnej Ćmiszew Parcel – Jóźin. Ponadto zostałem poinformowany o złożeniu wniosku przez powiat na drogę o dofinansowanie tj. Jóźin o długości 2,5 km.


Składaliśmy o dofinansowanie na pracownie językowe w szkole, i dotacje z programu Edukacja ogólna i przedszkolna. Ten program ma na celu tworzyć nowe miejsca pracy, jak i wydłużenia godzin pracy placówki.


Składane były również wnioski o wsparcie dla straży, posiłek w szkole – doposażenie stołówek.


Czy mieszkańcy mogą zwracać się z wnioskami do realizacji oraz sugestie co do działań podejmowanych w gminie?


Jak najbardziej, każdy mieszkaniec jest mile widziany w moim gabinecie. Dużo interesantów odwiedza mnie z różnego rodzaju sugestiami, czy propozycjami co do działań podejmowanych w naszej gminie. Często konsultuje z mieszkańcami różne propozycje, które chcemy realizować w gminie Rybno. Jak podkreślałem wcześniej, lubię spotykać się, rozmawiać z mieszkańcami, i nie zamierzam tego zmieniać.


Jak wygląda Pańska współpraca z Radą Gminy Rybno.


Bardzo dobrze. Niektóre gminy nam zazdroszczą, że podejmujemy decyzje w atmosferze spokoju i wzajemnego szacunku. Wiadomo, każdy radny myśli w pierwszej kolejności o własnej miejscowości, to jest normalne. Ale fenomen obecnej Rady polega na tym, że radni mądrze analizują sytuację w całej gminie i potrafią się dogadać, z korzyścią dla rozwoju gminy i poszczególnych miejscowości. 


Chcę jednak podkreślić, nie jest tak, że wszyscy myślą jednakowo, nieraz się spieramy o różne tematy. Ma to jednak miejsce na komisjach – spotkaniach wewnętrznych. Sesja Rady Gminy jest po to, żeby wszystkie wypracowane wcześniej rozwiązania wprowadzić w życie. Taki sobie wyznaczyliśmy standard pracy od początku kadencji i konsekwentnie go realizujemy. 


Wspomniał Pan wcześniej, że w gminie Rybno odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Może Pan opowiedzieć w kilku zdaniach jak przebiegał ten dzień.


Tak jak wspomniałem wcześniej, odbył się na stadionie gminnym w Rybnie 2 czerwca Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Pogoda tego dnia dopisała, co pewnie przyczyniło się do dużej frekwencji. Było bardzo dużo atrakcji m. in. dmuchańce, wata cukrowa, lody, grochówka, grill, zawody sportowo-rekreacyjne, występy dzieci i dorosłych. Czas umilały nam zespoły disco polo a na koniec była zabawa taneczna na tak zwanych dechach.


Korzystając z okazji chciałem podziękować wszystkim Sponsorom, Darczyńcom,  Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom, Radzie Rodziców, Radzie Gminy, Pracownikom Urzędu, Gops-u, Bibliotece, Straży, Policji, UKS – Feniks, za wsparcie i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Cieszę się, że wspólnymi siłami mogliśmy zrealizować tak fajną imprezę dla dzieci i mieszkańców gminy. 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy