Damian Selerski zwycięzcą Turnieju Warcabowego w hali MOSiR przy ul. Kusocińskiego 2

/ 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Damian Selerski zwycięzcą Turnieju Warcabowego w hali MOSiR przy ul. Kusocińskiego 2 Inne sporty sochaczew

Pierwszy dzień sierpnia w hali sportowej Miejskiego Ośrodka Spotu i Rekreacji przy ul. Kusocińskiego 2 w Sochaczewie przebiegał pod hasłem zmagań warcabowych.

W dzisiejszym Otwartym Wakacyjnym Turnieju Warcabowym tradycji stało się zadość i jak to bywało już w naszych turniejach miejsce pierwsze zajął starszy z braci Selerskich – Damian, pokonując, zajmującego miejsce drugie Michała Stalpińskiego oraz wygrywając z młodszym bratem - Mateuszem Selerskim , który uplasował się na miejscu trzecim.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz statuetki.

Dla zainteresowanych przedstawiamy poniżej kolejną dawkę ciekawostek o warcabach.

Z historii warcabów
Jak to wszystko się zaczęło?
Gry tablicowe (planszowe) zostały wymyślone przez ludzi przed paroma tysiącami lat
• W starożytnym Egipcie, 3000 lat p.n.e, znana była tablicowa (planszowa) gra Senet

• W starożytnej Helladzie Grecy pasjonowali się grą w Petteia (kamyki) - warcaby greckie.

• Grecka Petteia w starożytnym Rzymie przekształciła sie w Latrunculi (grę w rozbójników) - czyli jakbyśmy dziś powiedzieli warcaby rzymskie.

• Współczesne warcaby, powstałe na południu Europy w średniowieczu, pochodzą prawdopodobnie od gry nazywanej Alquerque (opartej na znanej przed 1000 r. Arabom grze El-Quirkat).

• We Francji, pierwszy raz użyto planszy złożonej z ułożonych na przemian jasnych i ciemnych pól - czyli dzisiaj znanej nam szachownicy.

• W pierwszej połowie XVIII w. na terenie Francji pojawiła się nowa odmiana gry w warcaby na 100-polowej warcabnicy nazwana przez samych Francuzów- warcabami polskimi, dziś nosząca miano warcabów międzynarodowych.

• Pierwsze, pisemne wzmianki o warcabach i grze w warcaby w Polsce pochodzą z okresu średniowiecza, m.in. w statutach wiślickich Kazimierza Wielkiego (XIV w.) zabraniających gry w warcaby (bierki) na pieniądze.

• Na poczatku XIX w. umiejętność gry w warcaby polskie nazywane u nas 'warcabami franuskimi' zaczęła na ziemiach polskich szybko zanikać. W użyciu były i grano w warcaby na 'małej' 64-polowej warcabnicy stosując zasady rosyjskie lub niemieckie

• Pierwszy mecz o mistrzostwo świata w warcabach międzynarodowych wśród mężczyzn został zorganizowany pod koniec XIX w.

• W 1974 r. w Łodzi rozegrano w Polsce pierwsze ogólnopolskie warcabowe zawody nazwane 'Pierwszym Warcabowym Turniejem Miast', w którym wzięły udział zespoły z Lublina, Łodzi, Poznania i Warszawy

• Od 1989 r. istnieje Polskie Towarzystwo Warcabowe (PTW), którego Prezesem jest aktualnie Leszek Łysakowski z Gniezna.

Dawne słownictwo warcabowe:

„warcaby”- 'gra w bierki', 'arcaby','gra w damy' lub 'warcaby francuskie'

Pionek był kiedyś nazywany: 'bierką', ' pieskiem', 'pieszką', 'rycerzem', 'kamieniem warcabowym', 'kołem warcabowym' lub 'warcabą'.

Tych, którzy grali w warcaby nazywano w przeszłości 'warcabnikami'.

Niektóre z pól dawniej nazywano: 'młynkiem', 'beczką' lub 'kątkami' .

Na oznaczenie dzisiejszego posunięcia w użyciu były: 'posuwać (bierkę)', 'zrobić pociągnięcie' lub 'jechać'.

Wygraną partię, w czasie, której nie pozwolono zrobić damki nazywało się: 'wygraną suchą', 'dać komuś suchą', 'białoskórnik (lub czarnoskórnik)' lub 'biały (czarny) mnich'.

Źródło:
1. L. Pijanowski: Przewodnik gier. Warszawa 1972, ISKRY
2.S. Słysz: Gry i zabawy. Warszawa 1980, HORYZONTY


Kolejny turniej warcabowy odbędzie się w środę 8 sierpnia o godz. 11.00. A już w piątek 3 sierpnia zapraszamy na Turniej Tenisa Stołowego.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Dokumenty (1)Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy