Dar OSP Brochów dla Archiwum Ziemi Brochowskiej

/ 6 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dar OSP Brochów dla Archiwum Ziemi Brochowskiej Historia i tradycja sochaczew
+1

Już od dłuższego czasu interesuje się historią Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie Gminy Brochów. Tym bardziej jest mi niezmiernie miło, że do Archiwum Ziemi Brochowskiej trafia kolejne ważne źródło o historii pożarnictwa: Marta Przygoda-Stelmach, założyciel i koordynator Archiwum Ziemi Brochowskiej pragnie wyrazić najszczersze podziękowanie Ochotniczej Straży Pożarnej w Brochowie za przekazanie cyfrowej kopii "Kroniki OSP Brochów".

Kronika OSP Brochów prezentuje początki tej formacji, sylwetki jej założycieli i pierwsze lata funkcjonowania. Jej dodatkową wartością są liczne zdjęcia, które przedstawiają najważniejsze wydarzenia w historii OSP Brochów takie jak: jubileusze powstania jednostki, remont remizy w 2002 r., walne zabrania, uczestniczenie druhów w rekonstrukcji Bitwy nad Bzurą, budowa nowej remizy, czy zakup nowego wozu strażackiego.

Przypomnijmy jeszcze raz, że w tym roku Ochotnicza Straż Pożarna w Brochowie obchodzi jubileusz 95 – lecia swojego istnienia. Mówiąc o początkach jednostek pożarniczych na terenie naszej gminy nie można pominąć druha Lucjana Kacprzaka z Janowa (1901 - 1989). To właśnie on wspólnie z miejscowym proboszczem ks. Stanisławem Kowalewskim i dziedzicem Andrzejem Lasockim 24 września 1922 r. doprowadził do założycielskiego zebrania OSP Brochów. Wspólnie z Andrzejem Groneckim, Zygmuntem Kitlińskim i Władysławem Terebińskim stworzył pierwszy Zarząd OSP Brochów, a sam został jej Naczelnikiem i był nim do 1939 roku. W 1966 r. prezesem OSP Brochów został Zdzisław Chrzanowski, który pełnił tą funkcję przez 50 lat. Jego następcą w ubiegłym roku został Tomasz Staniszewski.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy