Dar prof. Grzegorza Rackiego dla Archiwum Ziemi Brochowskiej

Zdjęcia i foto: Dar prof. Grzegorza Rackiego dla Archiwum Ziemi Brochowskiej Historia i tradycja sochaczew

Do Archiwum Ziemi Brochowskiej nadal wpływają kolejne interesujące materiały, dotyczące historii naszej małej ojczyzny.


Marta Przygoda-Stelmach, założyciel i koordynator Archiwum Ziemi Brochowskiej pragnie wyrazić najszczersze podziękowanie prof. Grzegorzowi Rackiemu za przekazanie wspomnień o Tadeuszu Rackim - żołnierzu tułaczu gen. Andersa oraz relacji Stanisława Rackiego o przebiegu Bitwy nad Bzurą.


Prof. Grzegorz Racki jest profesorem geologii i zawodowo zajmuje się pracą naukową w dziedzinie nauk o Ziemi na Uniwersytecie Śląskim (Katedra Paleontologii i Stratygrafii). Jest autorem licznych prac naukowych z tego obszaru nauki. Jego rodzina pochodzi z Sianna w Gminie Brochów.

Tadeusz Racki (1915-2007) był absolwentem szkoły podstawowej w Lasocinie i przysposobienia rolniczego w Łowiczu. Zasłużył się dla ojczyzny jako żołnierz 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. W 1940 r. został wywieziony w głąb ZSRR, a w 1941 r. zgłosił się do Armii Andersa. Przeszedł cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę i Egipt, aby w 1944 r. wziąć udział w kampanii we Włoszech. Po demobilizacji udał się na emigrację do Wielkiej Brytanii, gdzie zamieszkał w Redditch koło Birmingham. Tadeusz Racki wielokrotnie odwiedzał naszą gminę i żywo interesował się sprawami lokalnej społeczności.

Stanisław Racki jest bratem Tadeusza. Do archiwum trafiły jego wspomnienia Bitwa nad Bzurą oczami nastolatka. Wydarzenia września 1939 r. zastały go w domu rodzinnym w  Siannie. W 1940 r. zgłosił się do akcji pochówku poległych żołnierzy kampanii wrześniowej. Ostatnie lata okupacji spędził na przymusowych robotach w Niemczech, aby po powrocie włączyć się w akcję odbudowywania stolicy. Do dziś Stanisław Racki mieszka w Warszawie.


Serdecznie dziękuje prof. Grzegorzowi Rackiemu za przekazanie tak ważnych materiałów dla historii samego Sianna i całej naszej gminy.

 5
Oceń
(2 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy