Dariusz Zielski o sytuacji smogowej w mieście.

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Dariusz Zielski o sytuacji smogowej w mieście. Wybory parlamentarne 2019 sochaczew

Startujący w wyborach do parlamentu Dariusz Zielski mówi nam o sytuacji, która wciąż dla naszego miasta, jak i całego kraju jest niezwykle istotna.  Odnawialne źródła energii to przyszłość, która powinna być wspierana na szczeblu państwowym, tak, żeby mieszkańcom mogło się żyć wygodnie i zdrowo.

Smog i walka z nim – jak wypada na tym tle Sochaczew?

Spotykam wielu ludzi, którzy są zainteresowani odnawialnymi źródłami energii ich świadomość jest bardzo duża. Coraz większa wiedza naszych mieszkańców może być przyczynkiem do podejmowania działań na polu walki ze smogiem, poprzez zmianę codziennych czynności. Na razie jednak jest to, mimo wszystko, zbyt mało, żeby nasze powietrze mogło być czyste.

Rola samorządów w działaniach walki ze smogiem.

Nasze miasto stara się brać udział w dofinansowaniach i pokazywać drogi wsparcia w wymianie starego ogrzewania. Jednak zbyt małe jest to działanie. Dobrym przykładem są tu gminy naszego powiatu, które w OZE czy wymianie starych pieców działają bardzo efektywnie. Instalacje fotowoltaiczne czy pompy ciepła w gospodarstwach domowych czy też obiektach użyteczności publicznej to jedno z najbardziej sprawnie przeprowadzonych działań. Miasto Sochaczew z działań, które mogą dać impuls do pewnych zmian w zakresie smogu, może co prawda zaliczyć zakup autobusów elektrycznych ale wciąż mało. Samorządy powinny mieć dużo większą swobodę działania. Obecnie w powiecie sochaczewskim trwa wdrażanie programu wspierającego komunikację dla mieszkańców. Te zadania są jednak obciążone wieloma kosztami, na które nie wszystkie gminy czy powiaty będą mogły sobie pozwolić.

Jak zatem można wspomóc samorząd?

Głównym powodem ograniczeń są oczywiście finanse. Rząd podejmuje wiele tematów, które mogłyby stać się dobrymi rozwiązaniami, jednak samo zadanie w ostateczności zrzucone jest na samorządy, które ze względów finansowych nie będą w stanie realizować wyznaczonych zadań. W temacie komunikacji kluczowym zagadnieniem jest także samo połączenie miejscowości, tak, aby mieszkańcy realnie odczuli zmiany. Mogłyby tu pomóc komisje, które sprawdzałyby poszczególne wykonania zadań.

Czy te działania w dziedzinie komunikacji wpłyną znacząco na poprawę środowiska?

To zadanie, które wymaga bardzo wielu aspektów, które należy bardzo dobrze zaplanować. Oferta przedstawiana mieszkańcom musi być atrakcyjna i zachęcać do poruszania się komunikacją miejską. Do głównych zadań należałoby wpisać przede wszystkim dobre skomunikowanie całego powiatu.

Wróćmy do ochrony powietrza, czy są miejsca w których szczególnie widać poprawę?

Tak, można powiedzieć, że sochaczewianie dbają o swoją okolicę. Duża grupa mieszkańców wymieniła piece na gazowe, które rzeczywiście są jednym z ekologicznych źródeł ciepła. Tutaj warto nadmienić, że wielu ludziom, którzy korzystają ze starych nie ekologicznych źródeł ogrzewania domów, warto pomóc gdyż sami sobie nie poradzą. Często skupiamy się na ocenie negatywnej , gospodarstw, które mają stare piece. Dobrym jednak rozwiązaniem byłoby stworzenie warunków, które zachęcą i dadzą możliwość wymiany tego ogrzewania.

Jakie piece dałyby realną poprawę powietrza?

Oczywiście gaz czy pompy ciepła są najbardziej wskazane. Tego typu źródła ciepła mają największe dotacje. Społeczeństwo naszego regionu preferuje ogrzewanie piecami na tzw. ekogroszek. Tu także możemy wybrać taki rodzaj kotła, który będzie odpowiedni dla norm, a emisja zanieczyszczeń ograniczona do minimum. Wymiana kotłów na wysoką klasę tych urządzeń z pewnością byłaby dobra i być może łatwiej przekonaliby się do niej mieszkańcy poszczególnych gmin. To być może także zagadnienie, którym może zająć się w przyszłości rząd.

Często boimy się ogrzewania gazowego?

Niekoniecznie słusznie. Ze względów finansowych z korzystania na co dzień absolutnie nie powinno być żadnych obaw. Większym problemem jest natomiast szereg czynności związanych z przygotowaniem do wymiany ogrzewania na gazowe. Ogrom dokumentacji i zakupu całościowej instalacji gazowej to spore koszty. To zadanie, które również powinno być kluczowe dla samorządów. Wspomóc mieszkańców głównie w staraniu się o dotacje i ułatwienie całego procesu . Przekonanie mieszkańców , że jest to dobre i można dać sobie z tym radę.

Przystosowanie ulic do gazu również jest kluczowe?

Oczywiście, wykonywane przebudowy dróg powinny być za każdym razem połączone z działaniami budowy nitki gazowej. To bardzo ważna kwestia dla mieszkańców aby nie żyli wśród wciąż remontowanych ulic. Ponadto nie bagatelną sprawą są ogólne koszty budowy sieci gazowej, które wówczas radykalnie się zmniejszą. Reasumując, należy zawsze każde działania rozpoczynać od myśli nad potrzebami mieszkańców, możliwości jakie obecnie mamy nie zapominając o wszelkiego rodzaju kosztach.

Czy obecny rząd to robi?

Podczas najbliższych wyborów przekonamy się co odpowiedzą mieszkańcy Sochaczewa i całej Polski .


Materiał wyborczy KWW KO.

 3.7
Oceń
(6 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

GizmoGizmo
+1
ELO, a kto sprzedaje piece na wungiel i groszek ? :-) (2019-10-09 21:35)
KStkuKStku
0
Witam, zacznę od cytatu:  „…Odnawialne źródła energii to przyszłość, która powinna być wspierana na szczeblu państwowym, tak, żeby mieszkańcom mogło się żyć wygodnie i zdrowo …”

Dziś straszny nacisk wywiera się na ekologię i smog, ale prawdziwe przyczyny tak na serio nie są podawane do szerokiej publicznej wiadomości.

Ludzie od wieków palili drewnem i węglem, fakt im więcej ludzi tym więcej mieszkań, a im więcej mieszkań tym więcej piecyków węglowych.

Jednak to co dzieje się dziś to już paranoja jakaś, może nagonka na polską gospodarkę bo Rosji, Chin, USA, fryców, Izraela, Turcji, Meksyku, RPA, ba nawet takich Włochów  jakoś nikt nie straszy opłatami środowiskowymi itp. nie widać tam ekologów „przyspawanych” do drzew lub blokujących porty.

TO LOBBY ELEKTRYCZNE I GAZOWE PIERZE LUDZIOM MÓZGI POPRZEZ POLITYKOW I „DZIAŁACZY” SPOLECZNYCH SOWICIE OPŁACANYCH !!!

Ktoś tu lub na tusochaczew napisał – „… dlaczego nikt nie wspomina o milionach dziennie (ok. 7 mln) przemieszczających się po polskich drogach tzw. TIR-ach i busach często kopcących i śmierdzących…”, napisał też, ze pracując na bramie jednego z okolicznych magazynów widział w nocy wydostające się spaliny. Mam znajomego który pracował w ochronie i też mówił to samo, mało tego nie wyłączają silników nawet kilkadziesiąt minut oczekując na wjazd co niezgodne jest z POLSKIMI PRZEPISAMI.

Nikt nie wspomina także ile trzeba energii i materiałów oraz jakich do wytworzenia np. baterii do pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych (miedź, glikol). Przecież te baterie nie są i nigdy nie będą wieczne.

WSZYSTKIM MANIAKALNYM EKOLOGOM I TYM CO UDAJĄ ICH PROPONUJĘ TO CO NAPISAŁ KTOŚ JUŻ WCZEŚNIEJ – DAJCIE PRZYKŁAD, ZREZYGNUJCIE Z NIEEKOLOGICZNYCH SAMOLOTOW, STATKOW, SAMOCHODÓW, DOMÓW, TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH itp. itd. PRZESIĄDŹCIE SIĘ DO BALONOW, ŻAGLÓWEK NA OSILKI LUB KONIE, DO JASKIŃ, I ZAMIAST KOMOREK ZACZNIJCIE KORZYSTAĆ Z GOŁĘBI POCZTOWYCH  to przecież jego proeko – jeśli tego nie robicie to znaczy, że przemawia przez Was tylko hipokryzja.

  (2019-10-10 08:22)
robbo2krobbo2k
0
Demagogia....   piszesz o spisku i lobby a sam prezentujesz lobby górnicze i naftowe.  W kazdym dzialaniu trzeba zastosowac umiar.   Wszystkie dzialania musza wystepowań równomiernie.   To ze w Sochaczewie czegos nie widac nie znaczy ze to sie na swiecie nie dzieje.   Warszawa już nigdy nie kupi autobusów z silnikiem Diesla.  Pojazdy elektryczne bateryjne to tylko chwilowy etap przejsciowy bo docelowo bedzie to indukcja wbudowana w drogi.  Nie ma sie co obrażać wegiel i ropa sa juz trupem podobnie jak wielka energetyka to tylko kwestia czasu.  Wyjdz z domu spojrzyj na okolice ile dzis domow ma solary do wody czy fotowoltaikę.  potrzeba pokolenia by z kraju brudasów energetycznych  zaczac szanowac srodowisko. (2019-10-10 10:17)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy