Dentysta wraca do szkół

Zdjęcia i foto: Dentysta wraca do szkół Zdrowie sochaczew

Od 12 września wchodzi w życie ustawa o opiece zdrowotnej dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Zakres usług obejmować będzie usługi profilaktyczne oraz stomatologiczne. Opieka zdrowotna nad uczniami jest finansowana ze środków ujętych w planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Dentyści po wieloletniej przerwie wracają do polskich szkół. Według Ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r., o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019 r., poz. 1078) w placówkach utworzone zostaną gabinety stomatologiczne. Jeśli takie rozwiązanie nie będzie możliwe samorząd prowadzący daną szkołę będzie zobowiązany do zapewnienia jej uczniom darmowych wizyt w przychodni oferującej taką pomoc lub też zadbać o regularne przyjazdy dentobusu.

Zakres usług stomatologicznych obejmować będzie m.in:

- sprawdzanie stanu uzębienia dzieci,

- naukę prawidłowego szczotkowania zębów, 

- lakierowanie zębów;

- leczenie próchnicy. 

W dentobusach lub też gabinetach szkolnych świadczony ma być pełen zakres zabiegów finansowanych przez NFZ z wyjątkiem ortodoncji. Projekt zakłada również, że aby korzystać z opieki zdrowotnej w szkole, konieczna będzie zgoda rodziców lub pełnoletniego ucznia. 

To nie jedyne zmiany, które czekają również nasze sochaczewskie placówki. Oprócz dentystów w szkołach pojawią się także higienistki. 

Burmistrz Miasta Sochaczew już zaprasza gabinety dentystyczne do współpracy, która to obejmować będzie realizację postanowień art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r., o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. z 2019 r., poz. 1078). Akt ten ma na celu objęcie jak najliczniejszej grupy dzieci i młodzieży efektywną opieką stomatologiczną oraz działaniami edukacyjnymi w zakresie zdrowia jamy ustnej.

W Sochaczewie świadczenie będzie obejmowało dzieci i młodzież ze szkół:

1. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie, ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 7

2. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Sochaczewie, ul. 15-go Sierpnia 44

3. Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie, ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 5

4. Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Sochaczewie, ul. Stanisława Staszica 25

5. Szkoła Podstawowa Nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie, ul. Stanisława Staszica 106

6. Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie, ul. Fryderyka Chopina 99


(źródło UM Sochaczew)

M.


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy