Zaloguj się do konta

Do Skierniewic z przesiadką i drożej

Tygodnik Ziemia Sochaczewska
2012-12-03
Komunikacja publiczna

Od 1 grudnia jeździmy z Sochaczewa do Skierniewic z przesiadką w Bolimowie. Oszczędności firm przewozowych wiążą się jednak z niewygodą pasażerów i podwyżką cen biletów na całej trasie.

Temat ten zasygnalizował nam stały pasażer tej linii, pisząc m.in.: Od 1 grudnia pasażerowie PKS, w tym spora grupa uczniów dojeżdżających do Skierniewic ze wsi, będą musieli przesiadać się w Bolimowie, ponieważ PKS Sochaczew i PKS Skierniewice nie mogą się dogadać. Czyli od 1 grudnia nie będzie połączenia między Sochaczewem a odległymi o 34 km Skierniewicami. Biorąc pod uwagę, że w Skierniewicach jest m.in. ośrodek egzaminowania kierowców, szpital, szkoły i przychodnie, z których korzystają ludzie  z okolicznych wsi, ich życie będzie bardzo utrudnione. Obydwie firmy mają w nosie dobro pasażerów. Sytuacja ta jest niekorzystna także dla PKS, ponieważ, jak się można domyśleć, mało jest chętnych do jazdy do Bolimowa, a mało kto wie o przesiadce do Skierniewic.

Jak nam powiedział Jarosław Jankowski, specjalista ds. przewozów PKS Grodzisk Mazowiecki, istotnie od 1 grudnia weszły w życie nowe zasady przewozów autobusowych na trasie Skierniewice - Sochaczew. Dwie niezależne firmy, PKS Skierniewice i PKS Grodzisk Mazowiecki, postanowiły sobie ulżyć i zaoszczędzić, dzieląc się tą trasą po połowie.

Ponieważ, jak twierdzi Jarosław Jankowski, pasażerowie są wspólni, postanowiono podzielić drogę, aby się nie dublować. Zwłaszcza że ruch pasażerów opiera się głównie na uczniach dojeżdżających do szkół i często autobusy woziły powietrze. Do tej pory było tak, że pojazdy PKS Skierniewice kursowały tylko na linii Skierniewice - Bolimów i z powrotem, zaś PKS-u Grodzisk Mazowiecki - na całej, od Skierniewic do Sochaczewa i nimi można było bez przesiadki pokonać całą trasę. Teraz nie będzie to możliwe, bowiem właśnie w Bolimowie trzeba będzie opuścić autobus jednej firmy, by w dalszą drogę ruszyć pojazdem drugiej.

Co prawda w wyniku tej zmiany dodany zostanie jeden kurs z Sochaczewa do Bolimowa o 16.45 i z powrotem o 17.20, ale wiąże się z nią niestety konieczność kupna drugiego biletu. Nasuwa się tu pytanie, czy te oszczędności firm przewozowych nie spowodują podwyżki dla pasażerów.

Do tej pory bilet autobusowy na trasie Sochaczew - Skierniewice kosztował 10 zł. Teraz, na grodziskiej części Sochaczew - Bolimów będzie to 7,50, a miesięczny z 340 zł (cała trasa) Sochaczew - Bolimów zmieni się na 255 zł. W Bolimowie bilety będzie sprzedawał kierowca autobusu, tak jak to się dzieje na innych przystankach. Jarosław Jankowski zapewnia, że rozkład jazdy obu firm będzie tak skorelowany, iż przerwy w podróży będą niewielkie.

Więcej w najnowszej "Ziemi".

Małgorzata Pałuba

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Kawiarnia ,,Przystań" już otwarta

Sprawy urzędowo-administracyjne

Znamy wyniki testów na koronawirusa zakonników z Niepokalanowa

Sprawy urzędowo-administracyjne

Koronawirus w Sochaczewie - COVID-19 w powiecie nie odpuszcza

Interwencje i pomoc

Boisko przy SP nr 2 - śmieci i brud

Partie polityczne1

Andrzej Duda ułaskawił pedofila

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc