Dobra mina do kiepskiej gry

/ 30 komentarzy / 4 zdjęć
Zdjęcia i foto: Dobra mina do kiepskiej gry Inwestycje sochaczew

Grunt to dobra mina do kiepskiej gry

Planowanie i szastanie obietnicami to mocna strona obecnego burmistrza, ale to najłatwiejszy etap w procesie inwestycyjnym. Gorzej  z realizacją, mimo aż 33 milionów obligacji do spłaty przez następne lata. Środki unijne są w zasięgu, ale pozyskują je łatwiej inni. Gdyby nie polityczne koneksje byłoby marnie. Dlatego tak ważną dla magistratu stała się życzliwa propaganda, robiąca dobrą minę do kiepskiej gry. Niestety tak można na dziś spuentować starania sochaczewskiego magistratu o pozyskanie środków unijnych na rewitalizację parków miejskich. W październiku 2016 roku biuletyn miejski „Ziemia Sochaczewska” informowała, że miasto złożyło projekt  „Poprawa jakości środowiska miejskiego w Sochaczewie poprzez renowację i rozwój terenów zielonych” zakładający rewitalizację miejskich terenów o łącznej powierzchni  9,5 ha. Ratusz na jego realizację stara się pozyskać środki z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ) - działanie: 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Jednostką wdrażająca projekt jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wniosek, wraz ze studium wykonalności, został złożony w funduszu 30 września 2016 r. W tym czasie ukazało się w lokalnych mediach wiele optymistycznych artykułów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „ sochaczewskie parki do rewitalizacji”, aby odświeżyć sobie  ich optymistyczny ton.

Burmistrz Osiecki informował wówczas mieszkańców, że „ – Koszt tego wieloetapowego przedsięwzięcia sięga 8,25 mln zł. Wysokość możliwego dofinansowania ze środków UE to 85 proc, czyli ponad 7 mln zł. Złożony przez nas projekt składa się aż z pięciu elementów. Planujemy renowację parku im. Włodzimierza Ignacego Garbolewskiego, parku przy ul. Traugutta, parku przy ul. Chopina w Chodakowie, rewitalizację terenów nabrzeżnych nad Utratą oraz utworzenie zielonej kurtyny na ulicy Olimpijskiej ”.

http://www.ziemia-sochaczewska.pl/spolecznosc/ratusz-zlozyl-projekt-na-parki/

Projekt uczestniczył już w dwóch z trzech naborów wniosków. Kto o tym wie? Z jakim skutkiem? O tym magistrat i sochaczewskie media milczą. Informują tylko, że nie udało się jeszcze pozyskać środków.


U nas dba się o PR mnożąc plany, a inni pozyskują w tym czasie dotacje unijne i plany realizują

Obserwując politykę informacyjną sochaczewskiego burmistrza  i działalność inwestycyjną sąsiednich samorządów mazowieckich nasuwa się wniosek, że w Sochaczewie najważniejsza jest teraz kontrolowana propaganda wizerunkowa. Rolą zależnych mediów jest kształtowanie dobrego samopoczucia mieszkańców, więc opisują szczegółowo plany inwestycyjne burmistrza i tworzą wrażenie, że mamy inwestycyjny boom.  Nie ważne, że nie ma to większego wpływu na rzeczywisty rozwój miasta. Uważa się, że rozwój gminie zapewniają wydatki inwestycyjne na poziomie przynajmniej 15 -20% budżetu. Kogo martwi, że na inwestycje burmistrz Osiecki przeznaczył w 2016 roku ok. 9% wydatków budżetowych (z ok. 138 mln zł), a w 2017 roku zaplanował na wydatki inwestycyjne ok. 8% z prawie 145 mln wszystkich wydatków? W miastach wzmiankowanych poniżej taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Rozwój tych miast wspierają skutecznie pozyskiwane środki unijne. Na potwierdzenie tego kilka faktów ze strony internetowej NFOŚiGW:

Listopad 2015 - I nabór wniosków ( Sochaczew nie brał udziału; wybrano 17 projektów w tym: Grodzisk Maz. - dotacja unijna 5,7 mln zł; Piastów - d.u. 5,5 mln zł; Pruszków - d.u. 2,7 mln zł)

http://poiis.nfosigw.gov.pl/gfx/poiis/userfiles/files/skorzystaj_z_programu/zobacz ogloszenia_i_wyniki/dzialanie_2_5/nabor_1/lista_ocenionych_projektow_ii_typ czesciowa.pdf

W pierwszym naborze wniosków nie było dużej konkurencji. Przeznaczono do podziału ok. 70 mln zł. Większość aplikujących otrzymała dotacje unijne. Sochaczew nie aplikował, nie był jeszcze gotowy. W kolejnych naborach niestety była już silna konkurencja, a sochaczewski projekt dostał za mało punktów, aby mieć szansę na dofinasowanie. Znalazł się więc w odległej rezerwie.

Czerwiec 2016 - II nabór wniosków (Sochaczew - 30 miejsce na liście; wybrano 7 projektów w tym: Żyrardów - dotacja unijna 12,0 mln zł). Do podziału było tylko ok. 50,7 mln zł.

http://poiis.nfosigw.gov.pl/gfx/poiis/userfiles/files/skorzystaj_z_programu/zobacz    ogloszenia_i_wyniki   /dzialanie_2_5/nabor_2/lista_rankingowa_2_typ.pdf

Do dofinasowania wybrano następujące projekty:

http://poiis.nfosigw.gov.pl/gfx/poiis/userfiles/files/skorzystaj_z_programu/zobacz  ogloszenia_i_wyniki/dzialanie_2_5/nabor_2/lista_projektow_wybranych_do              dofinansowania_2.5 _i_typ.pdf

Październik 2016 - III nabór wniosków ( Sochaczew - 25 miejsce na liście; wybrano 8 projektów w tym: Grodzisk Maz. -  dotacja unijna 4,6 mln zł - po raz drugi!!!) Do podziału było ok. 33,5 mln zł.

2017 - początkowo w NFOŚiGW nie planowano nowego naboru z zakresu poprawy środowiska miejskiego. Sochaczew praktycznie nie miał już szans na wsparcie unijne będąc w dalekiej rezerwie. Ale pojawiła się zapowiedź rządowego wsparcia dla średnich miast - Pakiet dla średnich miast. Wśród 255 miast jest również Sochaczew.

http://www.polskieradio.pl/42/5725/Artykul/1821280,Jak-Ministerstwo-Rozwoju-pomoze-255-srednim-miastom-ktore-traca-swoje-funkcje-spolecznogospodarcze

W ramach pakietu ruszył w lipcu br. nabór z POIiŚ, działanie 2.5, a teraz trwa już ocena wniosków. Sochaczewski magistrat skorzystał więc z kolejnej okazji, mając gotowy projekt. Szkoda, że nie rozszerzono go np. o teren zalewu boryszewskiego.  Do podziału będzie aż 200 mln zł!!! Z końcem 2017 r. będą podpisywane umowy z miastami, którym przyznano dotacje. To może być ostatnia szansa na unijne wsparcie dla sochaczewskich parków. Jeśli  miasto znowu przegra, to będzie to wstyd i kompromitacja.


Szanse na dotację są teraz duże, więc realizacja projektu ruszyła

Dotychczas łącznie w trzech konkursach samorządy dostały dotacje w wysokości ok. 150 mln zł. Dla Sochaczewa poprzeczka była zbyt wysoko, ale słychać już cykanie wyborczego zegara. Pakiet, zdaniem wielu samorządowców, może też spełnić funkcję politycznego koła ratunkowego dla tych z koneksjami. Więc jeśli nie teraz, to kiedy? Najwyraźniej na to też liczy burmistrz, bo tymczasem ryzykownie dla całego projektu, bez czekania na wyniki lipcowego naboru ruszyły prace w chodakowskim parku, potraktowanym jako pierwszy etap złożonego projektu. Zostaną na to wydatkowane wszystkie środki własne w kwocie ok. 1,2 mln zł, które zaplanowano na cały projekt. Desperacka decyzja burmistrza, ale zbyt wiele naobiecywano mieszkańcom tej dzielnicy, aby nie rozpocząć tam prac.

Pozostałe sochaczewskie parki do końca bieżącego roku mają marne perspektywy na poprawę ich wizerunku. Szczególnie martwi stan parku przy Szkole Muzycznej. Miejmy nadzieję, że magistrat poprawi swoją skuteczność w staraniach o środki unijne, a pozostałe parki zmienią swój wygląd jeszcze w 2018 roku.


Jerzy Żelichowski


fot.1 (ze strony UM Sochaczew), fot.2,3,4 J.Ż.

 

4
Oceń
(4 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (30)

kacperskyykacperskyy
+3

niestety zal najwiekszy do obecnej wladzy jest wlasnie o zmarnowane lub niewykorzystane szanse. czlowiek ma wrazenie ze zyje w jakies czarnej dziurze gdzie wszystko gdzies przepada. na moje porownania do blizniaczych miast czy lokalnych miast i wiosek zawsze slysze ta sama odpowiedz naszych włodarzy.. tam jest inna specyfika... tak panie burmistrzu, ma pan racje.. jest inna specyfika - ludzi pracujacych w urzedach, ktorzy potrafia cos dla miasta, dla ludzi zrobic a nie jedynie co wam dobrze wyszlo to zmiana nazwy ronda na lecha kaczynskiego a plecewice, zalew dalej w ruinie i zamiast sie tym zajac to zajmujecie sie zmiana nazw. to wam dobrze wyszlo.

rozumiem lizanie dupy wladzy centralnej ale kur!@@ nie dla wlasnych korzysci tylko dla miasta... a niech bedzie ten lech ale za nowa droge, remont parku czy dodatkowe pociagi ale nie kur## za uscisk dloni prezesa i podjaranie sie wnioskodawcy az rumience na policzkach mial przez 2 tygodnie... zadowolony pan jest? dostal pan 2 pkt wiecej w partii? pan chyba zapomnial ze zostal pan wybrany do dbania o interesy sochaczewian i miasta a nie wlasnych.

(2017-09-05 08:53)
adam11111adam11111
0

Kiedy w końcu te "śmiecie" zostaną wywiezione np do Płońska

(2017-09-05 17:51)
kacperskyykacperskyy
0

adam1111 duzy chlopczyk jestes co bede cie wywozil, sam jedz.

(2017-09-06 08:02)
wbienkowbienko
0

Mam wrażenie, że Sochaczew jest takim pisowskim poligonem doświadczalnym. Nie raz miałem wrażenie, że to co wdrażają politycy monowładzy to jakieś déjà vu tego, co było próbowane w naszym mieście. Może teraz w mozolnie budowanym klimacie obrzydzania UE próbują wersję: "zobacz nasz wierny suwerenie my będziemy dawać sobie radę bez kasy z tej paskudnej unii".
Bo jak tłumaczyć tę niechęć do składania wniosków i w ogóle do zainteresowania funduszami celowymi, które można wykorzystać do poprawienia estetyki miasta dla dobra lokalnej wspólnoty. Owocem tej niechęci są klimaty siermiężno-buraczane m.in. w naszych sochaczewskich parkach. W końcu jest przecież swojsko, czyli bylejakość to nasza specjalność. Nie wierzycie?  Zapraszam na spacer po naszym mieście w poszukiwaniu ładnych miejsc z "dobrym klimatem". Dajcie znać jak coś znajdziecie :)

(2017-09-06 14:29)
SieciechSieciech
0

Panie Żelichowski a co zrobiła poprzednia władza,do której Pan należał, w sprawie rewitalizacji terenów zielonych? Bo z tego co kojarzę to oprócz inwestycji w Plac zabaw dla dzieci przy   600-lecia nic wiecej się nie działo

(2017-09-08 18:40)
jerzyk2205jerzyk2205
0

Panie Sieciech, teraz chce Pan rozliczać poprzedniego burmistrza? Od siedmiu lat mamy co mamy. Inny budżet miejski, większe środki unijne do pozyskania, partyjny parasol nad władzą, nienormalny populizm propagandy magistratu i kulturalną opozycję w radzie miejskiej. Tego nie da się porównać, a ciekawskich i niedowiarków życzliwie odsyłam do lektury BIPu na internetowej stronie miejskiej  (lata 2006-2010).

(2017-09-08 19:45)
SieciechSieciech
0

Nie chce rozliczać, po prostu z Pańskich ust wiecznie płynie krytyka wszystkiego

(2017-09-08 21:50)
jerzyk2205jerzyk2205
0

Panie Sieciech, nie krytykuję wszystkiego, tylko to co skrytykować trzeba. Chciałby Pan, abym pochwalił burmistrza za fatalną politykę finansową? Każdy, kto trochę rozumie mechanizm zaciągania długu i jego spłat przyzna, że dzisiaj organizuje się mieszkańcom "igrzyska". Miasto się bawi - imprezy, koncerty, burmistrz płaci i firmuje wszystko, kosztem następnych kadencji i ich budżetów samorządowych. Następcy będą płakać i spłacać duże raty, zamiast inwestować w rozwój miasta. Teraz budżet miasta spłaca rocznie niewiele, a dług miasta bardzo rośnie. Niech Pan zada sobie trud i sprawdzi ile długu rocznie spłacał poprzedni burmistrz. Owszem zaciągał kredyty na inwestycje miejskie, ale też niezwłocznie je spłacał (rocznie 2-3 razy większe spłaty). Nie przerzucał ciężaru spłat na następne kadencje, w czym specjalizuje się obecny burmistrz. Mam go za to chwalić?

(2017-09-08 23:01)
adam11111adam11111
0

Nic nie zrobili poza wytryskiem na placu. Pisałem zostawili polne drogi w całym miescie. Wymienić? proszę bardzo Chodaków za chemitexem i nie tylko, Karwowo, Zatorze, Malesin, Rozlazłów.... rozwalony Chodaków  po chemitexie a teraz taki się wymądrza i krytykuje z tym swoim wrednym uśmiechem. Szkoły bez boisk i sal gimnastycznych, bałagan na przystani a inne zostawię na następny raz  no i oczywiście koalicja pana z tym "wybitnym" zarządem powiatu w poprzedniej kadencji ( jeden członek  skazany a drugi z zarzutami) i kłotnia z Burmistrzem, który po panu zaczął sprzątać... To jest pana sukces w socho...

(2017-09-10 09:02)
jerzyk2205jerzyk2205
0

No to sobie burmistrz znalazł obrońcę. Jaki pan, taki kram. Ponieważ muzyka łagodzi obyczaje, więc gołębiowi zamiast Stoperanu polecam posłuchanie tematycznego hitu Michała Wiśniewskiego - "Jaki Pan Taki Kram".

https://www.youtube.com/watch?v=2SU5cfUl9hk&list=PL8jnJw9L33LoBYkH-BU0suOnuVyzNyJp8

 

(2017-09-10 14:53)
adam11111adam11111
0

pana wpis   świadczy o tym, że, że napisałem  prawdę. A to coś pan spłodził to tylko świdczy o pana pracy w samorządzie miejskim i powiatowym - jaki pan takie drogi, taka współpraca, takie boiska, takie hale sportowe, takie stadiony, takie chodniki, taka czystość w mieście.... ależ pan trafnie o sobie napisał. Gratuluję.

(2017-09-10 17:48)
jerzyk2205jerzyk2205
0

No tak, tu już nie tylko Stoperan, czy refleksyjna piosenka, ale również coś na wzmocnienie pamięci byłoby wskazane. Wg proburmistrzowskiego lokalnego medium byłem urzędnikiem, a od kiedy to urzędnik ma odpowiadać za wszystko co dzieje się lub nie dzieje w mieście? To ma być prawda? Są różne prawdy. Prawda gołębia to ta trzecia z prawd.

(2017-09-10 19:43)
adam11111adam11111
0

Nareszcie się przyznał, że nic nie zrobił dla miasta ani powiatu....

(2017-09-10 20:09)
jerzyk2205jerzyk2205
0

???

 

(2017-09-10 23:27)
SieciechSieciech
0

Panie jerzyk2205 .. trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejśc ;-) skoro już tak piosenkami zaczął Pan komentować:) 

Ja widzę pozytywne zmiany w mieście, w którym mieszkałem od dziecińśtwa. W ostatnich latach zrobili naprawde dużo dróg, m.in. tę, przy której od 30 lat zamieszkiwałem (w centrum miasta..wiecznie błoto i dziury). 

Jak dla mnie miasto powoli ale idzie do przodu, po tej stagnacji jaką zafundował poprzedni urząd. Oczywiście nie wszystko jest idealnie, czasami to wręcz jak z filmu Barei, ale jednak uważam że zmiana była dobra.

(2017-09-12 18:38)
wbienkowbienko
0

@Sieciech

Chodziłem ostatnio po mieście i szukałem tego "do przodu". I wierz mi - nie znalazłem.

Rozwój lub jego brak można oceniać mając punkt odniesienia. Takim punktem mogą być inne miasta  w podobnym położeniu, wielkości. No i w takim ujęciu Sochaczew wygląda jakoś blado. Z tej perspektywy wygląda raczej, że stagnację funduje nam obecny Urząd i Rada. Szanse na fundusze unijne nie zostały wykorzystane i maleją. Czy ktoś starał się o dofinansowanie inwestycji samorządowych? Czy Urząd składał jakieś wnioski o dofinansowanie swoich projektów? Czy jakieś projekty w ogóle były rozważane do realizacji a nie wizualizacji? A gdy już zdarzyła się jakaś realizacja (przystań), to dalece odbiega od wizualizacji ;) Mam wrażenie, że coraz bardziej rozwija się zadłużenie.

A to, że zrobili w pobliżu drogę? Na to m.in. zbierane są przecież podatki i pozyskiwane dotacje. Takie jest podstawowe zadanie samorządu, dbać o "substancję" miasta, robić nie tylko drogi radnym, ale i pozostałej społeczności.
​A np. nasza Wojska Polskiego się sypie, a przy śmietnikach ( i nie tylko) piętrzą się śmieci gabarytowe, których nikt nie zamierza zabrać, bo nikt w Urzędzie nie chce się tym zająć. 

No cóż, to przecież kwestia subiektywnej oceny. Jedni są zadowoleni, inni czują niedosyt.

(2017-09-12 20:27)
SieciechSieciech
0

@wbienko

Oczywiście każdy może mieć różne uczucie, szanuje że masz odmienne. Podatki płacimy owszem, od dawien dawna, ale tu właśnie wskazywałem, że teraz te zmiany są dla mnie bardziej widoczne. 

Oczywiście porównując do innych miast może wypaść do blado. Ale skoro mówisz o podobnej wielkości i położeniu - pojeździj po Żyrardowie czy Skierniewiacach .. ;)

(2017-09-13 10:48)
SieciechSieciech
0

Co do funduszy to przyznam Ci oczywiście racje.

(2017-09-13 10:49)
kacperskyykacperskyy
+1

Sieciech mowisz masz, zacznijmy:

1. Grodzisk Maz.
- centrum kultury z prawdziwego zdarzenia, kregle, kino, kawiarnie, plac wokół centrum super zorganizowany, ławeczki, fotele, drzewka.
- Galeria w centrum miasta, podziemny parking na prawde fajnie to zrobione.
- rowery miejskie kilka stacji w całym miescie.
- parkingi przy samej stacji na kilkadziesiat aut. ładnie zrobione kostka, drzewka
- park skarbkow z pieknym placem zabaw dla dzieci i restauracja piknik, leżaczki, trawka, scieki rowerowe, chodniczki mostki ławeczki.
- stawy walczewskiego, to jest dopiero hit!! restauracja, sciezki rowerowe, rowery wodne, łódeczki, miescja na grilla, ławeczki oraz imprezy plenerowe i boisko w stylu orlika!!
- stawy goliana, ławeczki, sciezki trawka, super miejsce w centrum miasta.
- deptak 500 metrowy
- basen ze swiatem saun z prawdziwego zdarzenia, teren wogół, plac zabaw wodny dla dzieci,
orliki, hale sportowe...

kur*** szlag czlowieka trafia jak mozna było zmarnować w sochaczewie te 20 LAT!!!

Do tego dochodzi spryt i zdolnosc zalatwiania róznych spraw np. Osiecki rozwalil Kraszewskiego bo rury kładli, to miesiacami lezala rozbabrana cała w blocie dopiero po interwencji ludzi załatał byle jak.... Benedykcinski wymienial rury na Bartniaka w grodzisku, po tygodniu nie ma sladu ze asfalt byl zrywany.

to na tyle a jeszcze 20 lat temu grodzisk był zapyziałą dziura gorsza od sochaczewa wiec nie mow mi o rozwoju sochaczewa bo nie wiesz o czym mowisz, jesli mieszkales w jakies dziurze gorszej od socho to faktycznie w porownaniu z tym widzisz progres ale odnies sie do miast blizniaczych to zobaczysz roznice.

2. skierniewice - chocby to, że basen 20 lat wczesniej mieli niz sochaczew,
3. Łowicz - piekna starowka, tereny nad bzura fajnie zagospodarowane, imprezy cykliczne znane w calej polsce
4. Zyrardow - chocby to ze 20 pospiechow dziennie tam sie zatrzymuje i jakos PKP nie twierdzi tak jak w przypadku Sochaczewa ze pociagi pospieszne do 50 km nie obsluguja ruchu pasazerskiego - tak odpowiedzieli panu osieckiemu. 

(2017-09-13 12:40)
jarljarl
0

Nie wszystko da się zrobić od ręki. Moim zdaniem jest lepiej niż było. I mam nadzięję że aktywność nie któych samorządowców będzie ograniczałą się do prowadzenia bloga :) 

 

http://sochaczew.pl/home/newsshow2/17630?title=Miejskie-inwestycje-2017&filterId=1&sochaczew

(2017-09-13 18:36)
szarmaszarma
0

adam11111 a co się zmieniło jeżeli już mówimy o boiskach , halach sportowych , bo zmian na lepsze nie widzę . Nawet bramki są stare zardzewiałe , o murawie już nie wspomnę , a może

hala w Chodakowie , została wyremontowana. Powiem tak , trzeba trzeźwo oceniać , a nie tylko klaskać aby utrzymać posadę.

(2017-09-13 18:58)
jarljarl
0

szarma a ty z jerzykiem szczekaniem nie zdobędziesz posady :) Także trzeba oceniać trzeźwo :) 

Miłego wieczeru  :) 

haha :) 

(2017-09-13 19:32)
szarmaszarma
0

jarl

W obrażaniu nikt Wam nie dorówna i to jest ta prawda , macie złoty medal . Tak to jest z ludźmi , którym brak argumentów aby podjąć dyskusję , czego jesteś przykładem.

(2017-09-13 20:14)
jarljarl
0

Moje argumenty masz nad swoim postem skierowanym do adama. 

Są one w linku.jeżeli nie umiesz z niego korzystać, to może napiszę Ci instrukcję obsługi ? )

 

(2017-09-13 20:24)
jarljarl
0

szarma, gdybyś miał/a problem z znalezieniem moich argumentów:

http://sochaczew.pl/home/newsshow2/17630?title=Miejskie-inwestycje-2017&filterId=1&sochaczew

 

A teraz czas na linki od Was. Dajcie coś więcej niż własne opinie. 

Bo krytykować każdy potrafi. Sęk w tym, że nie jest to konstruktywna krytyka.

Ciągle piszecie jak to jest źle i że może być lepiej, ale sami NIC OD SIEBIE NIE DAJECIE. 

Jeżeli uważasz, że coś jest źle robione to pokaż jak zrobić lepiej. 

Jeżeli uważasz, że miasto nie potrafi pisać wniosków o dofinansowanie, to napisz dobry wniosek na te fundusze. 

Jak ja lubię takich ludzi jak Wy :) 

(2017-09-13 20:35)
wbienkowbienko
0

Sorki @Jarl, ale to co w treści dostępnej pod tym linkiem jest nie powala, nawet nie chwieje, więcej - ta mizeria poraża (że użyję tu nowomowy dobrej zmiany) i utwierdza mnie w zdaniu krytycznym.

A'propos "Bo krytykować każdy potrafi." - tak na marginesie i zupełnie żartem:
"Krytyka jest dopuszczalna, o ile jest konstruktywna, czyli nie dotyczy naszej Partii"-Towarzysz Gomułka ps. "Wiesław"

A aktywnością niech się wykazują ci, co parli "na urzędy" przekonując wszystkich, że tylko oni są ich godni i jak już tam będą, to pokażą jak się rządzi, że ho ho.
Teraz ich kolej. Brakuje im pomysłów? Pękają po zderzeniu z rzeczywistością? Dlaczego mam ich wyręczać? Nawet nie wiem, czy sobie tego życzą :)

(2017-09-13 21:46)
jarljarl
0

wbienko. Wiem, że to  nie jest powalające. 

Nie mniej jednak, pieniądze na te inwestycje zostały zabezpieczone w budżecie miejskim.

Ziarnko do ziarnka. Nie zapominajmy, że w naszym mieście przez wiele lat nie było inwestycji, jest wiele zaległości a budżet również do największych nie należy. 

Za rządów poprzedniej ekipy (2 kadencje) jedyne inwestycje które ja znam to:

1. remont traugutta

2. remont warszawskiej

3. remont lub tworzenie infrastruktury wodociągowej (miasto zadłużyło sie chyba na 27 mln, jeżeli się nie mylę) 

4. remont placu kościuszki. 

5. ogródek jordanowski i skatepark (ale to chyba finansował mars)

Już nie wspomnę o słynnej przepychance miasta z powiatem ( słynna rada powiatu z pewnym etatowym członkiem zarządu powiatu, pan jerzyk pewnie pamięta) odnośnie remontu staszica. Miasto zabezpiecza 1 mln zł, a powiat nic. Przed wyborami oczywiście to była wina burmistrza, miasto nie chciało się dogadać. Obecnie wszystko powoli idzie do przodu. Pieniądze są zabezpieczane w budżecie i są przeznaczne na te inwestycje.

 

Co do dofinansowań to należy pamiętać, że do każdego miasto musi mieć wkład własny. Co zresztą miasto zrobiło. Uważam, że przez ostatnią kadencję zostało zrobione więcej niż przez 15-20 lat wcześniejszych samorządów. 

 

Każdy może odbierać to na swój sposób. 

wbienko w którymś temacie o ul.wojska polskiego. Pisałeś, że miasto nic nie robi w tym kierunku. Mieszkańcy chodakowa również tu pisali, że miasto olewa chodaków. Teraz jak ruszją remonty to mają pretensję: bo co zrobią z parkiem, bo remontują ul. chodakowską i jak ja swojego brajnka lub dżesikę zaprowadzę do szkoły. Na wojska polskiego też przyjdzie czas. Szkoda tylko, że obrywa ekipa, która dział 2 kadencję a nikt nie zauważa, że poprzednicy nie crobili NIC w tej materii, jedynie teraz ujadają jak to można zrobić lepiej. 

 

Pozdrawiam i miłej nocki Ci życzę :)

 

 

(2017-09-13 22:24)
wbienkowbienko
0

@jarl

Wymieniasz głównie inwestycje związane z podstawowym działaniem samorządu - czyli remonty istniejącej infrastruktury. Drogi się zużywają, instalacje się zużywają i nie jest jakimś szczególnym wysiłkiem zaplanowanie w budżecie i przeprowadzenie takich remontów. Nie jest to też jakąś szczególna zasługą, gdyż na tym właśnie polega rola Samorządu.

Bardziej chodzi o działania i inwestycje zmieniające obraz naszego miasta. Uatrakcyjnienie go dla nas i dla ludzi z zewnątrz. Weźmy jedną z największych atrakcji - kolejkę wąskotorową. W weekend samochody przyjezdnych upychają się w bocznych ulicach całej okolicy. Ludzie z dziećmi chodzą tu i tam szukając cywilizowanego kibelka i czegoś do zjedzenia, wypicia i odpoczynku po wycieczce. A może jednak można się dogadać z muzeum PKP, a może da się zrobić jakiś parking tuż przy wąskotorówce, w tygodniu służący mieszkańcom, a w soboty i niedziele turystom. A może można postawić jakiś pawilon z ogródkiem i częścią sanitarną. w którym turysta mógłby wypić kawę i kupić dziecku ciacho z której z naszych piekarni. Może to działać przecież tylko weekendy w sezonie. Wizytę w muzeum można poszerzyć o wizytę w Żelazowej Woli darmowym autobusem.
Wiele razy widziałem w weekendy, że ludzie przyjechali na wyieczkę, wychodzili z dziećmi ze stacji PKP i nie wiedzieli co dalej. Brak tablic informacyjnych i kierunkowych, obskurny anturaż miejsca. Welcome to Socho.Trochę takie prowincjonalne Bździszewo.

Oczywiście wiem, że im większy dług, tym mniej pieniędzy i mniej remontów, i cała infrastruktura się "stacza" - proste. Równia pochyła, po której stacza się również satysfakcja z mieszkania tu i teraz, stacza się wizerunek miasta jako miejsca, w którym warto, jest gdzie i jest jak spędzać wolny czas.  

(2017-09-14 13:01)
adam11111adam11111
0

Pan jerzyk wybitny samorządowiec wspomina spacer z października lub września 2010 roku kiedy jako włodarz miasta spacerował zabłoconymi ulicami chodakowa, karwowa,malesina...w wysokich gumofilcasch następnie, potem chciał wrócić autobusem z karwowa ale niestety wówczas nie kursowały bo zatopiłyby się w błocie, potem chciał poćwiczyć na siłowniach zewnetrznych których nie było, pobawić się na ogródkach jordanowskich ale były popsute zabawki lub nie było ogródków, potem chciał pocwiczyć w salach gimnastycznych ale ich nie zbudował, pograć na przyszkolnych boiskach i pobiegać na bieżni ale ich też nie zbudowali, popływać kajakami których nie bylo, przejechać się np ulicą Staszica ale szkoda zawieszenia w samochodzie więcej nie chce mi się wymieniać...aż wiosną 2011 roku ku radości wszystkich wyjechał do płońska i sobie tak do dziś jeździ i snuje nierealne marzenia o powrocie do magistratu a kto wie może do powiatu ale część byłych koalicjantów albo skazali albo mają zarzuty. Pozdrowionka panie jerzyku z księżyca chyba...

(2017-09-14 20:15)
kacperskyykacperskyy
0

adaś jesli twoi wlodarze zbudowali to wszystko co wymieniasz tak jak ogrodek jordanowski to glupote palnąłeś jak zwykle :) bo cała kasa na jordanka poszla z mastersa i to ich inicjatywa byla... teraz widzisz jak twoi wlodarze cie oklamuja a ty to łykasz jak pelikan :)

sprawdz lepiej skad poszly na to pieniadze, kiedy to bylo zabudzetowane a nie wierzysz ślepo. pan O. znany jest z tego ze lubuje reklamowac sie czyms do czego nawet reki nie przylozyl :)

(2017-09-15 08:01)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy