Zaloguj się do konta

Dobry czas na powiatowe inwestycje

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie
2013-06-04
Sochaczewianie - sylwetki
Wywiad z członkiem Zarządu Powiatu – Przemysławem Gaikiem


Zarząd Powiatu sprzedał działkę pod nową stację dializ. Kwota – 700 tysięcy złotych - z jej sprzedaży zasili budżet Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.
- To prawda. Sprzedana została działka pod stację dializ. Miałem możliwość rozmowy z nabywcą tej działki. Zapoznałem się projektem nowej stacji dializ, jaka ma być wybudowana. Uważam, że jest to bardzo dobry krok w zakresie poprawy warunków świadczenia usług medycznych, szczególnie dla tych osób, które z tych dializ muszą korzystać, a to dlatego, że zwiększy się ilość miejsc z 14 do 19. Wpłynie to też na zmianę godzin pracy stacji. Przy zwiększeniu stanowisk do dializowania godziny pracy zostaną dostosowane do potrzeb mieszkańców. Na pewno będzie to obiekt nowoczesny, spełniający wszelkie standardy. Przyjazny dla pacjentów i bardzo dogodnie usytuowany. Jakość rozwiązań, z którymi miałem możliwość się zapoznać na etapie projektowym będzie na tyle atrakcyjna, że możemy liczyć z pewnością na pacjentów spoza naszego powiatu.
Pieniądze ze sprzedaży działki pod stację dializ, samorząd powiatowy zgodnie z wcześniejszą deklaracją przekaże Szpitalowi Powiatowemu. Wpływy z tego tytułu są przeznaczone bezpośrednio na potrzeby tej placówki i potrzeby inwestycyjne. Szpital ma obecnie plany uruchomienia przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Przed placówką zdrowia stoi też wyzwanie informatyzacji. Jest więc na co wydać te pieniądze, a kwota jest niemała, bo działka została sprzedana za 700 tysięcy złotych. Jak na te czasy to pokaźna kwota ze sprzedaży działki.

A co z pomysłem na nowe miejsca postojowe przy stacji PKP? W Starostwie powstał zespół, który opracowuje koncepcję będącą pewnego rodzaju alternatywą dla odłożonej w czasie realizacji Park&Ride.
- Nie nazwałbym tego alternatywą, gdyż z założenia nie jest to projekt konkurencyjny dla Park&Ride, lecz stanowi jego uzupełnienie. Tym tematem zainteresowała mnie przypadkowa osoba w sklepie podczas zakupów. Zaczęliśmy rozmawiać na temat ewentualnej możliwości zmiany organizacji ruchu wokół stacji PKP i PKS, bo wiadomo, że obecnie stojące zakazy zatrzymywania nijak się mają do rzeczywistości. Wszyscy parkują gdzie się da i otrzymują mandaty a miejsc, które pozwoliłyby zgodnie z przepisami na zaparkowanie auta w pobliżu stacji PKP brak.
Wiem, że w poprzedniej kadencji w Starostwie Powiatowym były podejścia do zmiany koncepcji organizacji ruchu. Jednak wówczas nie wpisywała się ona w kwestię związaną z wymogami bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę wszystkie doświadczenia oraz sugestie stworzyliśmy zespół w ramach Starostwa Powiatowego, który podszedł do tego zagadnienia w sposób bardzo konkretny. Efektem pracy tego zespołu jest zmiana organizacji ruchu w trzech wariantach, która przewiduje utworzenie od 100 do 130 miejsc postojowych przy stacji PKP. Co istotne, takich miejsc, gdzie można bezpiecznie i legalnie parkować. Będzie to wymagało na odcinku ulicy księcia Janusza - od Sienkiewicza do Towarowej zrobienia drogi jednokierunkowej. Spowoduje to wygospodarowanie miejsc postojowych po obu stronach ulicy. Jednak samo wyznaczenie nowych miejsc postojowych to za mało. Teren, na którym parkują dziś pojazdy jest bardzo często nieutwardzony, a w dodatku nie spełnia dzisiejszych standardów. W związku z czym koncepcja zakłada kompleksową przebudowę tych terenów. Myślę, że w najbliższym czasie uda się wyprostować kwestie własnościowe, bo tylko część działek należy do powiatu a wtedy będziemy mogli wybrać jedną z trzech opracowanych przez nas koncepcji i ruszyć z inwestycją.
W niedługim czasie proponowane koncepcje powinny zostać opublikowane w Internecie, by mieszkańcy mogli zapoznać się z nimi, wnieść swoje uwagi czy spostrzeżenia.
Prawdopodobnie koszt całego przedsięwzięcia, w zależności od tego, który wariant wybierzemy stanowiłby ok. 600-700 tysięcy złotych.
Nasza koncepcja, jak już wspomniałem nie jest konkurencją dla Park&Ride, które ma być realizowane przez miasto gminę Sochaczew. Ma stanowić jego uzupełnienie. Chcemy dać mieszkańcom możliwość, w takim zakresie, w jakim pozwala na to teren – bezpiecznego i bezpłatnego pozostawiania samochodu na wyznaczonych miejscach postojowych.

Jak Zarząd Powiatu inwestuje w placówki mu podległe? Mam na myśli komentarz do inwestycji w Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie polegającej na zamontowaniu instalacji solarnej.
- Jesteśmy naprawdę zadowoleni z tej inwestycji, ponieważ zrealizowaliśmy ją taniej niż planowano i to o jakieś 20%, szybciej niż planowano a i efekt ekonomiczny zapowiada się większy niż początkowo zakładano.
Inwestycja ta jest zrealizowana szybko i pomyślnie. Pozostaje nam tylko poczekać i sprawdzić czy wyliczenia, którymi dysponujemy dotyczące okresu zwrotu, czyli zwrotu poprzez oszczędności na wytwarzaniu ciepłej wody użytkowej potwierdzą się w rzeczywistości i w jakim zakresie. Bo przypomnę, że w audycie energetycznym, który był robiony kilka lat temu stopa zwrotu z solarów zaplanowana była na 9 lat. Według obecnych parametrów i programu funkcjonalno-użytkowego, jaki przygotowaliśmy oraz obecnej technologii wyliczyliśmy, że zwrot powinien nastąpić w przeciągu 4 lat. Przedstawiciele firmy wykonującej instalację twierdzą, że nastąpi to w jeszcze krótszym okresie. Jeżeli tak będzie, to super, bo będzie to oznaczać, że dobrze wydaliśmy pieniądze.
Jeżeli wyniki efektywności i skuteczności się potwierdzą to następnym obiektem powiatu, nad którym należałoby się w przyszłości pochylić i zainstalować solary - jest Szpital Powiatowy. Co prawda byłaby to zdecydowanie większa inwestycja i powiat z własnych środków by jej nie zrealizował, ale efekt ekonomiczny szczególnie w tym przypadku byłby nieporównywalnie większy. Do tematu solarów w szpitalu podchodzono 15-20 lat temu. Przy ówczesnej technologii teoretyczna stopa zwrotu wynosiła 30 lat, a rzeczywista prawie 50 lat, zatem nie ma się co dziwić, że wówczas ten pomysł zarzucono. Jednak postęp technologiczny, jaki się dokonał przez ten czas w tej dziedzinie skłania nas do tego, by ponownie rozważyć tę kwestię. Po tym sezonie na przykładzie DPS-u będziemy wiedzieć jaką mamy faktyczną oszczędność.
Należy mieć jednak świadomość, że koszt tej inwestycji byłby w przypadku szpitala większy, ponieważ gdy budowano DPS było wiadomym, że solary tam powstaną i dach został od razu przystosowany. W przypadku szpitala będzie to wymagało przebudowy dachu, co wygeneruje dodatkowe koszty. Jest to kwestia do rozważenia, decyzję będziemy mogli podjąć w przyszłym roku.

Powiat rozpoczyna też istotną inwestycję w trzech placówkach oświatowych – termomodernizację budynków Ośrodka w Załuskowie i dwóch szkół ponadgimnazjalnych. Jakie są założenia do tych inwestycji.
- Termomodernizacji będzie podlegać w pierwszej kolejności Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie, jeden budynek ZS im. J. Iwaszkiewicza – w pasażu Duplickiego i obiekty ZS RCKU. Udało nam się wyłonić firmę i zmieścić w parametrach kosztowych, które zakładaliśmy początkowo.
Zależy nam, by inwestycja ta została wykonana zgodnie ze wszelkimi zasadami sztuki budowlanej, ponieważ pomimo tego, że nie jest zbyt skomplikowana to czasami przy tego typu pracach niedoróbki mogą dać się później we znaki. Dlatego tutaj skupimy się głównie na kwestiach jakościowych.
W jednym z budynków ZS RCKU dodatkowo ocieplona zostanie piwnica. Spodziewamy się, że inwestycja ta przełoży się na komfort użytkowników tych obiektów, czyli młodzieży i nauczycieli oraz na niższy koszt ogrzewania i co za tym idzie oszczędności na paliwie.
rozm. A. Syperek

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc