Dobry rok UKS-ów

Komisja kultury, sportu i turystyki Rady Powiatu podsumowała działalność uczniowskich klubów sportowych w roku szkolnym 2004/2005.
Jak wynika ze sprawozdania dyrektora Wydziału Oświaty Marka Fergińskiego, w wydziale zarejestrowane są 33 stowarzyszenia kultury fizycznej, w tym 27 uczniowskich klubów sportowych. Podsumowując omówienie dyrektora, UKS-y można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich prowadzi regularne treningi, zajęcia pozaszkolne i bierze udział w rozgrywkach organizowanych przez Zrzeszenie Związków Sportowych woj. mazowieckiego, tym samym reprezentując w ten sposób nasz powiat.
Klub, który odnosi największe sukcesy sportowe to UKS „Siódemka” Judo Sochaczew. Prowadzi on systematyczne zajęcia z młodzieżą odnosząc sukcesy, także w Mistrzostwach Polski. Zajęcia prowadzą trenerzy Janusz Piechna i Marcin Niemiec nie posiadając własnej bazy sportowej.
Sekcja piłki ręcznej UKS „Fortuna Iłów II” to jedyny zespół halowych gier w powiecie. Mistrz Województwa Mazowieckiego w latach 2003/2004 młodzików SZS i Związku Piłki Ręcznej. Startuje w Centralnej Lidze Młodzików w edycji 2004/2005. Trzy zawodniczki zostały powołane do Kadry Województwa Mazowieckiego, a klub odbywa prowadzone przez Zenona Grąbczewskiego i Henryka Stępniaka – kierownika zespołu regularne treningi w Rybnie.
UKS „ORKAN” Sochaczew jest jedynym klubem lekkoatletycznym w powiecie sochaczewskim, biorącym udział w zawodach organizowanych przez Warszawsko – Mazowiecki Związek l.a. Klub zajął dziewiąte miejsce w punktacji Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Są medalistami Mistrzostw Mazowsza 100 m, 4 x 100 m. Cztery osoby w kadrze woj. mazowieckiego. Zajęcia odbywają się w MKS ORKAN i Szkole Podstawowej Nr 4, a trenerem jest Zenon Grąbczewski.
UKS Budki Piaseckie. Sekcja tenisa stołowego to czołowa drużyna III Ligi Mazowieckiej. UKS skupia młodzież z terenu gminy Teresin. Regularne treningi odbywają się w Szkole Podstawowej w Budkach Piaseckich, a trenerem głównym jest Radosław Jurzyk.
UKS Kozłów Biskupi to ćwierćfinalista Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w Piłce Ręcznej w rozgrywkach lat 2003/2004. Czołowi biegacze przełajowi Mazowsza. Głównym trenerem jest Urszula Mergner, a klub nie posiada własnej bazy.
Sekcja tenisa stołowego UKS Fortuna Iłów to drużyna zgłoszona do rozgrywek Ligi Mazowieckiej. Zajęcia odbywają się w Gimnazjum w Iłowie, a trenerem jest Piotr Piotrowski.
UKS „Unia Boryszew” to sekcja piłki nożnej. Drużyna biorąca udział w ligach Mazowieckich Młodzików. Rocznik 1988 to czołowa drużyna ligi, zaś rocznik 1994 drużyna odnosząca duże sukcesy. Organizator wielu obozów sportowo – wypoczynkowych dla dzieci. Od 2005 roku ruszyła najmłodsza grupa rocznika 1996. Odbywają regularne treningi. Trenerem głównym jest Roman Janiszek asystuje mu Dariusz Minczenon. Także nie posiadają własnej bazy.
UKS „Unia-97 Sochaczew” - drużyny ligi młodzików roczników ’91, ’92, ’93 to czołowe drużyny woj. mazowieckiego. Główny trener i koordynator to Kazimierz Mroczek – sponsor, organizator obozów sportowych. Odbywają regularne treningi na własnych obiektach.
Drugą grupą są kluby sportowe, które prowadzą statutową działalność na terenach własnych środowisk. Kluby te nie prowadzą systematycznych zajęć treningowych, jednak główną zasadą UKS-ów jest podniesienie ogólnej kultury fizycznej dzieci i młodzieży oraz nauczenia ich uprawiania sportu, umożliwiając dzieciom pierwszy kontakt ze sportem.
Halinę Pędziejewską, przewodniczącą komisji, interesował system finansowania klubów. Jak zwykle, największą bolączką są pieniądze, a właściwie ich brak. Wyrównuje to zaangażowanie opiekunów i sponsorów, co podkreślali Zbigniew Pakuła i Włodzimierz Gerasik. W ubiegłym roku Zarząd Powiatu postanowił pomóc dofinansowując obozy sportowe dla 7 najaktywniejszych UKS-ów. W Starostwie zatrudniony jest także sekretarz SZS, co wybitnie pomaga w organizacji i przygotowaniu zawodów. Powiat sochaczewski postrzegany jest na forum wojewódzkim jako jeden z najlepszych pod względem zarówno jakości i ilości organizacji imprez sportowych, jak i osiąganych wyników. Tak też oceniła to komisja sportu.
Andrzej Wach

 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy