DOCENIAJMY - relacja z wyjazdu rekreacyjno – terapeutycznego

/ 15 zdjęć
Zdjęcia i foto: DOCENIAJMY - relacja z wyjazdu rekreacyjno – terapeutycznego  Imprezy cykliczne sochaczew
+10

W ramach projektu „MOC DOCENIANIA” dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego, nasze Stowarzyszenie zorganizowało wyjazd rekreacyjno – terapeutyczny pod hasłem „DOCENIAJMY”.

Od 26 do 30 sierpnia 2019 r. nad mazurskim jeziorem Wągiel działy się niesamowite rzeczy. Było nas ponad 60 osób w tym 20 rodzin zastępczych zarówno spokrewnionych jak i niespokrewnionych.

Część z nas już się znała, dla innych było to pierwsze spotkanie. Zaczęliśmy od obiadu, który zaspokoił głód po długiej podróży i dodał sił do rozpakowania walizek. Chwila na poznanie Ośrodka Wczasowego Piecki gdzie nocowaliśmy, jedno spojrzenie na jezioro i zaczęliśmy warsztaty.

Dzieci przy wsparciu naszych dzielnych wolontariuszy z Klubu Wolontariuszy przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sochaczewie uczestniczyły w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach prowadzonych przez psychologa Martynę Wojciechowską. Pierwszym punktem spotkania było odświeżenie znajomości z zeszłego roku jak również poznanie się nowych uczestników wyjazdu. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zabawie dotyczącej zapamiętywania imion oraz dzieliły się swoimi zainteresowaniami, chcąc w jak najlepszy sposób zaprezentować się rówieśnikom. Głównym celem warsztatów było ozdobienie listów przygotowanych specjalnie dla opiekunów. To zadanie wszystkie dzieci, bez względu na wiek, potraktowały bardzo poważnie, wkładając całe serce w przygotowanie swoich prac. Ponadto dzieci otrzymały upominki w postaci długopisów, kredek, gier planszowych, klocków lub zeszytów.

W tym czasie rodzice pod profesjonalnym okiem coacha i trenera Kaji Kozłowskiej mieli okazję poznać się nie tylko z imienia , ale również koloru oczu, daty urodzenia, a przede wszystkim wartości, które są dla nich ważne. To właśnie wartości, którymi rodzice chcą się  kierować w swoim rodzicielstwie były pierwszym tematem warsztatów.  Mieliśmy okazję przyjrzeć się temu co robimy, aby realizować te wartości w codziennym życiu i co jeszcze możemy robić ,aby się do nich zbliżyć.

Już  po tym pierwszym intensywnym dniu wszystkim nam było do siebie bliżej. 

Drugi dzień dla dzieci zaczął się od animowanych zabaw, a dla rodziców od kolejnych warsztatów . Oczywiście wcześniej zjedliśmy śniadanie. Warsztaty zaczęły się od niespodzianki dla rodziców. Otóż otrzymaliśmy pięknie ozdobione listy od swoich dzieci, a w nich taką oto treść:

Jeśli będziesz mnie szanować, będę słuchać tego co mówisz.

Jeśli mnie wysłuchasz, poczuję się zrozumiany.

Jeśli mnie zrozumiesz, poczuje się doceniony.

Jeśli mnie docenisz, będę wiedział, że mnie wspierasz.

Jeśli będziesz mnie wspierał w wypróbowywaniu nowych rozwiązań, będę stawał się odpowiedzialny.

Gdy będę czuł się odpowiedzialny, będę rozwijał moją niezależność.

W mojej niezależności będę szanował Cię i kochał przez całe moje życie.

 

Ten list prowadził nas przez resztę warsztatów. Zaczęliśmy więc od początku, czyli od szacunku. Pod przewodnictwem trenera odkryliśmy znaczenie tego słowa - co świadczy o szacunku, a co jest jego zaprzeczeniem. Zmierzyliśmy się z pytaniem: czy to uniwersalne pojęcie w praktyce stosujemy tak samo wobec dorosłych jak i dzieci? Co sprawia, że dzieci czują się szanowane? Co wartościowego znajdujemy w naszych dzieciach, w tym jakie i kim są? Odpowiedzi były wstępem do pracy domowej: zadaniem każdego z rodziców było powiedzenie dziecku co wartościowego w nim dostrzega.

 

Jeszcze przed obiadem zdążyliśmy zażyć kąpieli w jeziorze, a po obiedzie przyszedł czas na trochę aktywnego relaksu, który był też okazją do odrobienia zadanej pracy domowej. Pojechaliśmy więc do Krutyni, gdzie bardziej odważni zdecydowali się na spływ kajakowy po rzece Krutyni, a Ci równie „odważni inaczej” – na spływ łodzią. Obok pięknych krajobrazów najbardziej cieszył nas chłód jaki dawała rzeka, pozwalając odetchnąć od upału. Wróciliśmy pełni wrażeń, ale to nie był jeszcze koniec atrakcji. Wieczorową porą dzieci znalazły się pod opieką ojców, którzy zorganizowali dla nich wieczór planszówek. O nudzie nie było więc mowy.

 

Trzeci dzień był znów pracowity zarówno dla dzieci, na które czekał kolejny warsztat pod hasłem „JA to brzmi dumnie” , jak i dla rodziców. Dzieci szlifowały umiejętność dostrzegania swoich mocnych stron i pozytywny stosunek do samego siebie. W kilkuosobowych grupach uczestnicy definiowali takie pojęcia jak tolerancja, akceptacja i poczucie własnej wartości - z czym poradzili sobie doskonale. Wspólnie omówione zostały terminy samoakceptacji i samoodtrącenia, aby zwrócić uwagę małoletnich na to co pomaga poczuć się dobrze we własnej skórze, a co definitywnie wykreślić ze sposobu funkcjonowania. Dzieci miały też okazję obejrzeć film krótkometrażowy „Cyrk motyli”, w którym główny bohater pomimo własnych trudności i wewnętrznych uprzedzeń odzyskuje wiarę w siebie, swoje umiejętności i talenty. Uczestnicy spotkania mimo młodego wieku wykazali się ogromną wrażliwością i dojrzałością dzieląc się swoimi refleksjami i aktywnie biorąc udział w ćwiczeniu. Zwieńczeniem warsztatu było zwrócenie uwagi przez dzieci na swoje mocne strony , zalety i cechy charakteru, jak również zauważenie tych aspektów u swoich kolegów.

 

W tym samym czasie rodzice zajmowali się słuchaniem – co ułatwia, a co utrudnia słuchanie, czego i jak słuchamy, co sprawia, że czujemy się wysłuchani. Nie była to jednak tylko teoria, pod czujnym okiem naszego trenera ćwiczyliśmy słuchanie faktów, emocji i wartości. Po co – żeby dobrze wypełnić zadanie domowe, które zadała nam Kaja tj. posłuchać naszych dzieci – tylko tyle i aż tyle.

 

Wspólne popołudniowe spacery po Mrągowie i zabawy sportowe pod okiem ojców były okazją do takiego słuchania, podobnie jak ognisko, przy którym wszyscy spotkaliśmy się wieczorem.

 

Czwartego dnia oddaliśmy dzieci pod opiekę wolontariuszy, aby idąc w ślad za otrzymanym od naszych pociech listem, tym razem posłuchać o docenianiu i ćwiczyć je w praktyce. Ten ostatni warsztat uświadomił nam jak ważne jest wyrażanie uznania – szczerego, dawanego w jak najmniejszej odległości czasowej od zachowania, które chcemy docenić i adekwatnego tj. doceniającego te działania dziecka, które są ważnym osiągnięciem z perspektywy jego wieku i umiejętności.

 

Niezapomnianym, pełnym wzruszenia i pozytywnej energii okazało się ćwiczenie, które zaproponowała nam nasza trenerka Kaja, a polegające na wzajemnym wyrażaniu wobec siebie uznania poprzez powiedzenie co dostrzegam i doceniam w drugiej osobie i dlaczego jest to takie ważne – co mi daje, co zmienia, co mi robi, to co w tobie zauważam. Nie było to wcale łatwe, zwłaszcza że takim uznaniem trzeba było się podzielić z ponad 10 osobami i równolegle przyjąć  ponad 10 wyrazów uznania. UF! Energia tego ćwiczenia zbliżyła nas do siebie, otworzyła na drugiego i dała moc doceniania, którą możemy się dzielić z dziećmi.

 

Na zakończenie tym razem to rodzicie pisali listy do swoich dzieci, a że nie tylko dzieci, ale i rodzice, zwłaszcza zastępczy, zasługują na docenienie i chwilę tylko dla siebie, każdy z nich otrzymał bilet  do kina, a my jako Stowarzyszenie zapewnimy potrzebującym tego rodzicom, opiekę dla dziecka/dzieci na czas  wyjścia do kina.

 

Po tej ciężkiej pracy warsztatowej, kąpieli w jeziorze i pysznym obiedzie, wspólnie wybraliśmy się na safari do Parku w Kadzidłowie. Wilki, łosie, jelenie, sarny, daniele, sowy, żbiki, osiołki i wiele innych nieznanych dotąd zwierząt było na wyciągniecie ręki, a niektóre mieliśmy nawet okazję pogłaskać. I tylko upał nieznośnie dokuczał utrudniając wędrówkę. Pomimo zmęczenia znaleźliśmy jednak siły na kończącą nasz pobyt dyskotekę.

 

Następnego dnia czekało nas już tylko pakowanie i powrót do domu.

 

Z czym wróciliśmy? Każdy uczestnik sam musi odpowiedzieć na to pytanie.

Jako organizatorzy mamy nadzieję, że z nowymi umiejętnościami: okazywania szacunku, słuchania, wyrażania uznania  i doceniania, a przede wszystkim ze świadomością tego jakim rodzicem chcę być.  

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich otwartość, życzliwość, zaangażowanie w pracę warsztatową i wszystkie aktywności.  Dziękujemy za to że byliście z nami.

 

Podziękowania kierujemy również do prowadzących warsztaty:  Kai Kozłowskiej i Martyny Wojciechowskiej, które swoim wielkim sercem, profesjonalizmem i zaangażowaniem zmieniają nasz rodzinny świat na bardziej świadomy, przejrzysty i uporządkowany.

 

Z całego serca dziękujemy również Wolontariuszom, za ich pracę i zaangażowanie w opiece nad dziećmi. To dzięki Wam rodzice mogli skupić się na rozwijaniu swoich kompetencji rodzicielskich podczas warsztatów, a dzieci bezpiecznie, atrakcyjnie i aktywnie spędzać czas.

 

Niedługo kolejne spotkanie.

Do zobaczenia,

Zarząd Stowarzyszenia STACJA DOM

  

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy