Dochody miasta będą niższe, a konsekwencją podwyżki?

Zdjęcia i foto: Dochody miasta będą niższe, a konsekwencją podwyżki?  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Od kilku lat miasto Sochaczew utrzymywało wysokość stawek podatku od nieruchomości na stałym poziomie. Mieszkańcy nie musieli mierzyć się z konsekwencjami zmian w uchwałach. 


Powoli, acz nieubłaganie nadchodzi czas zmian. Polityka na najwyższym szczeblu również wchodzi w fazę poszukiwań oszczędności i gromadzenia środków na programy, które już funkcjonują. Coraz więcej zatem będzie miało to odbicia w samorządach. Te z kolei będą musiały radzić sobie z tym co odgórnie zostanie narzucone. 


Można by powiedzieć, iż podwyżki rozpoczynają się małymi krokami, jednak ceny za odpady zarówno w Sochaczewie, jak i całym kraju pokazują, iż nie są to małe kwoty. Obecnie w Sochaczewie mamy zmianę ceny podatku od nieruchomości. Ta, rzeczywiście jest minimalna. Ale jak będzie wyglądała przyszłość?Urząd Miasta informuje:- Korekta wiąże się z przewidywanymi niższymi dochodami budżetu miasta w 2020 roku. Samorząd otrzyma mniej pieniędzy w związku z obniżeniem stawki PIT dla wszystkich zatrudnionych i zlikwidowaniem podatku PIT dla osób do 26 roku życia, a podatek PIT to bardzo ważne źródło dochodów. Z każdego tysiąca złotych odprowadzonego przez mieszkańca Sochaczewa do budżetu państwa - w formie podatku PIT – później do kasy miasta wraca niemal 400 zł. 


Udział w tym podatku zapewnia budżetowi miasta aż 25 procent rocznych dochodów. Kolejny większy wydatek, na jaki miasto musi się przygotować, związany jest z zapowiedzią podniesienia płacy minimalnej o ponad 15 procent, do 2,6 tys. zł. Tym samym od stycznia muszą wzrosnąć wynagrodzenia m.in. pracowników obsługi szkół i przedszkoli. Dziś trudno określić, jaki skutek finansowy wywołają te zmiany, ale może to być nawet kilka milionów złotych.


Czy wobec powyższego zapytania radnych o stan finansów miasta może być zasadny?

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy