Dolar rządzi światem – historia i ciekawostki o amerykańskiej walucie

Zdjęcia i foto: Dolar rządzi światem – historia i ciekawostki o amerykańskiej walucie Komunikacja publiczna sochaczew

Dolar to jedna z najważniejszych walut na całym świecie – nie bez przyczyny znak $ to najbardziej rozpoznawalny symbol pieniędzy. Banknoty dolarowe uchodzą za niezwykle trudne do podrobienia, a dokładny skład papieru, na którym są drukowane, objęty jest tajemnicą. Jaka jest historia amerykańskiej waluty i dlaczego symbolem zamieszczone na banknotach wywołują tyle kontrowersji?

Etymologia słowa „dolar”

Nazwa amerykańskiej waluty pochodzi od talara – monety bitej w XVI wieku przez czeskiego hrabiego Schlicka, który zamieszkiwał w dolinie Joachimsthal. Waluta, zwana później Joachimsthalers dała początek nazwie „talar”, co miało bezpośredni wpływ na etymologię słowa „dolar”. Obecnie dolar jest walutą obowiązującą nie tylko na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, ale również w Portoryko, Ekwadorze, Salwadorze, Mikronezji, Timorze Wschodnim, Zimbabwe, na Wyspach Marshalla oraz wielu innych państwach.

Współczesne i dawne nominały

Początkowo wartość dolara oparta była na parytecie złota, jednak z czasem stał się on walutą płynną. Obecnie w obiegu funkcjonuje 7 rodzajów banknotów o nominałach 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 dolarów, a także monety o wartości 1, 5, 10, 25 i 50 centów – pojawiają się także monety okolicznościowe o nominale 1 dolara. Co ciekawe, dawniej emitowano również banknoty o wysokich nominałach – 500, 1000, 5000 i 10 000, a po roku 1865 – nawet 100 000$. Współcześnie nie są już one drukowane i chociaż można posługiwać się wszystkimi wydanymi po 1861 roku nominałami, jednak monety i banknoty ze starszych serii są spotykane niezwykle rzadko w powszechnym obiegu.

Jak zabezpieczone są dolary?

Banknoty amerykańskie uchodzą za wyjątkowo trudne do podrobienia, a to za sprawą zabezpieczeń oraz specjalnego papieru, który składa się w około 75% z bawełny, 25% z lnu oraz innych składników, objętych ścisłą tajemnicą. Papier, na którym drukowane są amerykańskie banknoty nie zawiera celulozy, a żeby jeszcze lepiej zabezpieczyć walutę przed fałszerstwem, do mieszanki dodaje się charakterystyczne nitki w kolorach niebieskim i czerwonym. W banknotach wtopiony jest również specjalny pasek z sitodrukiem oraz znak wodny, a technika druku stalorytniczego pozwala na stworzenie charakterystycznych wypukłości w obrębie portretu, oznaczenia nominału oraz nazwy emitenta. W latach 2004-2011 wprowadzono nowoczesne zabezpieczenia, które mają zmniejszyć ryzyko sfałszowania waluty dolarów. Warto także wspomnieć o bogatej symbolice amerykańskich banknotów – zamieszczone na nich symbole nie tylko stanowią doskonałe zabezpieczenie przez fałszowaniem, ale także wywołują ogromne kontrowersje. Dyskusje najczęściej dotyczą oka opatrzności ,umieszczonego w piramidionie na odwrocie banknotu o nominale 1$. Znak ten pochodzący z mitologii egipskej interpretowany jest jako oko Boga, ale bywa też utożsamiany z zakonem Iluminatów.

Interesujesz się historią waluty amerykańskiej? A może chcesz wymienić złotówki na dolary? Wszystkich klientów zainteresowanych kursem dolara w kantoronline.pl oraz zakupem waluty zapraszamy do skorzystania z usług kantoru internetowego. W treści artykułu pod tytułem Dobre kursy dolara amerykańskiego tylko w kantorze internetowym! znajdziesz na to potwierdzenie.

/Tekst sponsorowany/

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Autor tego artykułu: Redakcja wyłączył możliwość komentowania.

e-Sochaczew.pl poleca filmy