Zaloguj się do konta

,,Dotknij teatru w SCK"

Redakcja
2020-02-20
Sztuki sceniczne

28 marca o godzinie 18.00 w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. 15 Sierpnia 83 będzie miało miejsce wydarzenie ,,Dotknij teatru w SCK". Gościem specjalnym będzie aktorka Roma Gąsiorowska.


W ramach akcji „Dotknij Teatru w SCK” zaprezentowany zostanie spektakl „Hamlet no more” Teatru Maska w reżyserii Dawida Żakowskiego. Młodzi aktorzy sochaczewskiej grupy teatralnej, w odniesieniu do „Hamleta” Williama Szekspira, uruchomili system edukacyjny 4K, którego autorem jest Yuval Noah Harari. Według izraelskiego historyka, obecny system edukacyjny jest bezużyteczny, głos wewnętrzny młodych ludzi jest zagłuszany i manipulowany, a wszelkie autorytety można podważyć, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka wiedza i jakie umiejętności będą potrzebne nam za 25 lat. To, na czym powinien skupić się każdy młody człowiek, to 4K:

- krytyczne myślenie, 

- kreatywność, 

- komunikacja, 

- kooperacja.


W wyniku twórczego procesu opartego na tym systemie, powstał kontrowersyjny spektakl „Hamlet no more”, który:

– jest krytyczny wobec „Hamleta” Williama Szekspira;

– uruchomia kreatywność i wolność młodych performerów;

– bada marginalną komunikatywność cielesną;

– skupia się na kooperacji, wielomiesięcznej pracy zespołowej podważającej autorytety, autorytarność i badającej granice wolności; 


Tuż po spektaklu odbędzie się spotkanie/rozmowa z aktorką Romą Gąsiorowską.

Roma Gąsiorowska - to aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, urodzona w Bydgoszczy. Podczas nauki w liceum uczęszczała do Teatru Plastycznego Witryna w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, który był dla niej drugim domem. Ukończyła  PWST w Krakowie w toku indywidualnym. Już będąc na studiach debiutowała w filmie Jerzego Stuhra „Pogoda na jutro”. Za spektakl dyplomowy "Zimne  dziecko" otrzymała nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Kaliszu. Tuż po studiach, przeprowadziła się do Warszawy i, obok prężnie rozwijającej się kariery teatralnej i filmowej, rozpoczęła działania artystyczne o szerszym zakresie. Wraz z przyjaciółmi, artystami z różnych dziedzin, założyła Stowarzyszenie Twórców Sztuk Wszelkich z siedzibą na Pradze. W ramach stowarzyszenia artyści zrealizowali festiwal twórczości i przez dwa lata wymieniali się doświadczeniem. W STSW (obok Romy Gąsiorowskiej) byli m.in. Jan Komasa, Piotr Głowacki, Krzysztof Skonieczny, Wojtek Urbański, Dawid Żakowski, Marcin Cecko, Dorota Masłowska i Magdalena Popławska. Z czasem, idea  Stowarzyszenia Twórców Sztuk Wszelkich została znacznie zmodyfikowana, ale w pewnym stopniu nadal jest realizowana  przez Romę w jej W-arte Domu Produkcyjnym. Tam, oprócz edukacji artystycznej i  szkoły aktorskiej, realizowane są interdyscyplinarne projekty artystyczne, wspierające artystów z różnych dziedzin. Aktorka, przez ostatnie 15 lat kariery zawodowej, zrealizowała ponad 30 projektów filmowych. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród:  Złota kaczka (film "Ki" i "Sala Samobójców"), Złote Lwy (film "Ki"),  nagroda dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cottbus (film  "Ki") a także nominacje do "Orłów" i Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Roma Gąsiorowska jest jednak nie tylko aktorką. To kobieta wielu talentów -  matka, coach, producent, założyciel i wykładowca szkoły aktorskiej AktoRstudio, dyrektor artystyczny W-arte. Propaguje i praktykuje świadomy stylu życia SlowFastLife. Jest autorką warsztatów rozwoju osobistego dla kobiet CUD /Ciało Umysł / Dusza wg Romy Gąsiorowskiej oraz współautorką (z Sylwią Stano) książki ”Całe szczęście jestem  kobietą”. Nieustannie rozwija swoje pasje i realizuje biznesowe wizje, odważnie wprowadzając je w życie. 


Wstęp na wydarzenie - 20 zł. Sprzedaż biletów trwa do 2 marca. Rezerwacji można dokonać telefonicznie pod nr. (46) 863-07-68.


SCK

Informacje dodatkowe

  • Data: 2020-03-28

Opinie (0)

Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Portal Społeczności Sochaczewa 2000 - 2020 cmc