(Do)wolność czytania

/ 15 zdjęć
Zdjęcia i foto: (Do)wolność czytania  Słowo pisane sochaczew
+10

Jak co roku, nieprzerwanie od 2004 r., Pedagogiczna Biblioteka w Sochaczewie włącza się w  obchody Tygodnia Bibliotek, zapraszając na nie autorów książek, nauczycieli bibliotekarzy, laureatów konkursów czytelniczych, miłośników książek i przyjaciół Biblioteki.
Tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek (Do)wolność czytania, które było także tematem majowego spotkania, rozumiane jako nieprzymuszone, swobodne czytanie książek wszelkiego formatu, nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Czytanie było wówczas ważnym elementem zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury narodu.
Rok 2004 był początkiem zainicjowanego przez SBP programu rozwoju czytelnictwa Tygodnia Bibliotek, ale i sochaczewskiej edycji konkursu „Wydajemy własną książę”. W tym roku po raz czternasty biblioteka zachęcała dzieci i młodzież do podjęcia próby samodzielnej twórczości literackiej. Na tegoroczną edycję wpłynęły 33 książki na temat pasji autorów.
Wszystkie dotychczasowe edycje dotyczyły naszej Małej Ojczyzny, jej historii, tradycji, obyczajów i tego, co wyróżnia Sochaczew i okolice od innych miejsc w Polsce. Uczniowie  pisali o faunie i florze powiatu sochaczewskiego, zabawach podwórkowych, o szkole, regionalnych potrawach. Tegoroczne hasło to:  „Na tropie mojej pasji”. Miały to być książki z dowolnego obszaru zainteresowań, wybranej dziedziny nauki, dyscypliny sportowej, tańca, sztuki, turystyki, fotografii. I tak, jak oczekiwałyśmy dotyczyły sztuki, w tym malarstwa, gry na instrumentach, gry w piłkę, szycia, mody, historii, fotografii, tzw. planszówek,  zwierząt (konie, psy, koty), a nawet prac w gospodarstwie rolnym. Komisja nie oceniała talentu, miejsc gdzie są rozwijane, czy rodzaju zainteresowań, ale sposób w jaki o niech autorzy pisali. Jury doceniło oryginalność w ujęciu tematu, pomysł na książkę, poprawność językową, a przede wszystkim wkład pracy autora w powstanie książki. Mile widziane były ilustracje i zdjęcia.
Po zapoznaniu się z treścią wszystkich nadesłanych prac, Jury przyznało w trzech kategoriach wiekowych następujące miejsca:
Szkoły podstawowe – klasy 1-3
1. miejsce : Kalina Staszewska - SP Teresin kl. 3 „Muzyka moja pasja”
2. miejsce : nie przyznano
3. miejsce : Maria Łajca – SP Kąty kl. 3a „Kocia Mama”
Wyróżnienia:Katarzyna Matusiak - SP Kąty kl. 3 c „O moim psie”
Zofia Piasecka – SP Kąty kl. 3 a „Mój Pupil”
Kacper Liberek – SP Śladów kl. 2 „Moja farma”
Szkoły podstawowe – klasy 4-7
1.miejsce : Lena Figut - SP 4 Sochaczew kl. 4 b „Gdy jest nie trochę więcej”
2. miejsce:
Klaudia Kurzeja – SP 6 Sochaczew kl. 7 f „Z pamiętnika nastolatki, czyli jak znaleźć swoją pasję”
Agata Bylicka – SP nr 4 Sochaczew kl. 6a „W kadrze pasji”
3. miejsce:
Aleksandra Durma – SP Giżyce kl. 4 „Opowieść o mojej pasji , czyli jak spełniam marzenia”
Patryk Marczak – SP Iłów kl. VI a „Bezimienny. Człowiek, który zmienił los wielu ludzi”
Szkoły podstawowe – klasy gimnazjalne
1.miejsce:
Natalia Szematowicz – SP 6 Sochaczew (kl. 3 gimnazjum) „Na tropie mojej pasji”
Aleksandra Wojciechowska – SP Kozłów Biskupi (kl. 2 b gimnazjum) „Tworzenie komiksów jest takie pasjonujące (chyba)”
2.miejsce : Maria Górecka – SP Iłów (kl. 3 c gimnazjum) „Kraina pasji”
3.miejsce: Katarzyna Majorek - SP 1 Sochaczew (kl. 3 gimnazjum) „Odkrywać siebie”
Wyróżnienia:
Wiktoria Bury - SP Kozłów Szlachecki (2 gimnazjum) „Śladami mojej pasji”
Zuzanna Palasik – SP Iłów (kl. 2 b gimnazjum) „Na tropie mojej pasji”.
Nagrody wręczał Piotr Osiecki burmistrz Sochaczewa, który pełnił honorowy patronat nad konkursem  i Beata Zych, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN  w Warszawie. Na uroczystości obecny był Robert Miszczuk, pomysłodawca konkursu, wieloletni dyrektor PBW.
Uroczystość uświetniły występy tegorocznych laureatów innego powiatowego konkursu, organizowanego przez Bibliotekę "Tę książkę warto przeczytać". Usłyszeliśmy rekomendację "Czerwonego krzesła" w wykonaniu Kaliny Staszewskiej z SP w Teresinie i reklamę "Yellow Bahama w prążki”, przedstawioną przez Olę Rymarz z SP 1 w Sochaczewie.
W drugiej części spotkania, Milena Wiktoria Jaworska, pisarka i blogerka, tegoroczna maturzystka LO im. F. Chopina w Sochaczewie, barwnie i z entuzjazmem, opowiedziała o swojej pasji - pisaniu, czytaniu i recenzowaniu książek. Zadebiutowała w bardzo młodym wieku powieścią "Miles". Jest to pierwszy z tomów trylogii "Plejada". Książka ukazała się na rynku wydawniczym, gdy autorka miała 16 lat. Na dniach ukaże się kolejny tom. Czytelników zaskakuje dojrzałym warsztatem pisarskim i niezwykłym pomysłem. Prywatnie autorka lubi domowe zacisze, gdzie w otoczeniu książek czyta, pisze i aktualnie pracuje nad własnym kanałem YouTube. Ma wiele pomysłów na kolejne książki. Życzymy jej wielu czytelników i realizacji planów wydawniczych.
Dziękujemy lokalnym władzom i sponsorom, bez których trudno by było wynagrodzić trud dzieci przy tworzeniu książek. A naprawdę zasłużyły.
Nagrody ufundowali:
Burmistrz Miasta Sochaczew (nagrody książkowe dla wszystkich laureatów)
MOSIR (6 karnetów na basen)
Zbigniew Magdziarz Kino Mazowsze (karnety na wybrany film)
Agnieszka i Jakub Podlascy „Junior Odkrywca” (cztery podwójne zajęcia w „Juniorze”)
Pizzeria DaGrasso (2 vouchery na pizzę)
Dance Akademy Monika Osiecka-Jaworska (5 karnetów do Letniej Szkoły Tańca)
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie (3 vouchery rodzinne, każdy dla 4 osób, na przejazd Pociągiem Retro).
Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu. Czekamy na propozycje tematów.
E.Sz.

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy