Dożynki Powiatowe w gminie Iłów

Zdjęcia i foto: Dożynki Powiatowe w gminie Iłów Rolnictwo sochaczew

Święto Plonów to jedno z ważniejszych  wydarzeń dla mieszkańców powiatów. To ludowe święto wywodzi się jeszcze z czasów przedchrześcijańskich. Zawsze łączyło się ono z podziękowaniem za zebrane plony. Ciężka praca związana ze żniwami nagrodzona zostaje podczas dożynek. 


Co roku obchody święta organizuje Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Tym razem odbędą się one w gminie Iłów, która będzie gospodarzem oraz współorganizatorem Dożynek Powiatu Sochaczewskiego. Do obchodów włącza się również parafia w Giżycach, dla której jest to równie ważne wydarzenie. 


Dożynki odbędą się 15 września, a rozpocznie je msza święta w intencji rolników o godzinie 12.00 w kościele w Giżycach. Dożynki po mszy będą  odbywać się na terenie parafialnym, a na mieszkańców będzie czekać moc atrakcji. Festyn rozpocznie tradycyjne dzielenie chlebem oraz podziękowań delegacjom wieńcowym. 


W programie dożynek przewidziano między innymi występ Sochaczewskiej Orkiestry Dętej, prezentacja programów dzieci oraz seniorów. Na mieszkańców czekać będą konkursy, wesołe miasteczko dla dzieci, wiele stoisk z rękodziełem oraz wyrobami pszczelarskimi, ogródek gastronomiczny oraz darmowa grochówka. Ciekawą propozycją jest fotobudka, a także darmowa wata. Gości będzie bawić znany oraz lubiany zespół Exell. 


- Obchody dożynek w naszym powiecie to duże wydarzenie. Szczególnie ważne jest nie tylko ze względów podziękowań za plony, ale także dlatego, że związane jest z szczególnymi datami dla parafii w Giżycach. Jest to 780. rocznica powstania miejscowości Giżyce, jak również 580. rocznicą powstania parafii Iłów. Chcieliśmy podkreślić te ważne daty i rangę tych wydarzeń. Jestem wdzięczny, że starosta Jolanta Gonta wyraziła zgodę na organizację dożynek właśnie w naszej gminie. Konkursy, organizowane podczas dożynek będą między innymi nawiązywać do dat rocznic. Należy nadmienić, iż prężnie działające stowarzyszenie, które w ramach projektów realizuje wiele przedsięwzięć dotyczących parafii, w tym obchodów w/w rocznic. Starliśmy się połączyć ważne święto dla rolników czyli dożynki oraz obchody rocznic niezwykle istotne dla naszej gminy i miejscowości Giżyce. - mówi wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski Starostwo wraz z wójtem Iłowa zachęca twórców ludowych, zakłady produkcyjne, usługowe, firmy szkółkarskie do zaprezentowania swojej działalności podczas dożynek powiatowych. W tej sprawie można kontaktować się pod numerem telefonu 690 478 597).

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy