DPS w Młodzieszynie, tu nie ma miejsca na nudę

/ 6 zdjęć

Okres wakacji to dla mieszkańców DPS w Młodzieszynie intensywny czas, w którym nie było miejsca na nudę. Zapoczątkował go piknik zorganizowany 31 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Tego dnia Domem zawładnęła liczna gromadka uczniów z sochaczewskich szkół i okolicznych gmin a wśród nich uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4, Szkoły w Młodzieszynie, Szkoły w Brzozowie, Zespołu Szkół w Erminowie.

Specjalnie na tę okazję zostały przygotowane liczne konkursy o charakterze sportowym. Nasi mali goście próbowali także swoich sił w grze w szachy z Mistrzem Turnieju Szachowego Panem Adamem Pakułą oraz w grze w warcaby z Mistrzem Turnieju Warcabowego Panem Stanisławem Barszczem .
Główną konkurencją tegorocznego pikniku był bieg na 200m.
Wśród licznych konkurencji sportowych prym wiodła jak zwykle Szkoła Podstawowa w Brzozowie, która otrzymała w nagrodę puchar ufundowany przez Dyrektor DPS Panią Justynę Nowak-Sobotta , a fundatorem pozostałych nagród dla szkół za udział w pikniku było Starostwo Powiatowe w Sochaczewie.
Dzięki licznym sponsorom, zorganizowany został namiot „obfitości” pełen chłodnych napojów, rożnego rodzaju ciast i ciasteczek oraz pieczonej kiełbaski i kaszanki .
W tym dniu nie było ani wygranych ani przegranych liczyła się tylko dobra zabawa. DPS w Młodzieszynie, który na co dzień jest oazą spokoju i ciszy zamienił się w tętniące wielką radością miejsce. Z każdej strony słychać było śmiech dzieci i muzykę. Ogromna radość była widoczna na twarzach wszystkich, zarówno dzieci jak i mieszkańców Domu.
Imprezę prowadził jak zwykle profesjonalnie z dozą humoru Pan Sylwester Rozdżestwieński wraz z Kierownikiem Działu Administracyjno- Gospodarczego Panem Janem Piecką oraz Paniami terapeutkami.
W czerwcu gościliśmy w DPS w Brwilnie z okazji imienin tej placówki. Myślą przewodnią programu artystycznego przygotowanego przez gospodarzy były Mistrzostwa Europy 2012.
Podczas imprezy mieliśmy możliwość typować wyniki meczów drużyn biorących udział w mistrzostwach wykazując się przy tym dużą wiedzą sportową. Nie zabrakło zabawy tanecznej połączonej z konkursami i dobrego humoru.
Pierwszy dzień lata świętowaliśmy uczestnicząc w spotkaniu integracyjnym „Wianki 2012” zorganizowanym przez DPS w Bramkach. Spotkanie to także miało charakter sportowy podczas, którego braliśmy udział w licznych konkurencjach sportowych takich jak: rzut do celu, slalom z piłką, zbieranie piłek na czas, strzał do bramki oraz mecz piłki nożnej. Nie zabrakło również części artystycznej, podczas której prezentowana była moda sportowa zaprojektowana przez organizatorów spotkania.
26.06.2012r to dzień obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Z tej okazji braliśmy udział w imprezie rekreacyjno- sportowej pod hasłem „ Aktywność to lepsze życie seniora”. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „ Z Sercem do Wszystkich” z Sochaczewa, a partnerem projektu był Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Sochaczewie.
Impreza miała charakter rekreacyjny, konkurencje sportowe były dostosowane do wieku i sprawności uczestników. Podczas zawodów nie liczyła się wygrana lecz aktywność .
Zmęczenie jakie nam towarzyszyło po udziale w konkurencjach nie było dla nas przeszkodą, aby w dalszej części imprezy wziąć udział we wspólnej biesiadzie tanecznej, a siły regenerowaliśmy posilając się grillowaną kiełbaską i kaszanką.
Impreza zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i rozdaniem nagród rzeczowych.
Do Domu wróciliśmy zmęczeni, ale pełni satysfakcji, radości i dumni z wyróżnień i nagród jakie otrzymaliśmy za udział w zawodach.
Kolejnym dniem pełnym atrakcji był udział w imprezie integracyjnej zorganizowanej przez Dom Pomocy Społecznej w Koszelewie o nazwie „Noc Świętojańska 2012”
Najważniejszym punktem bogatego programu był konkurs na najładniejszy wianek świętojański. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Spośród wielu atrakcji przygotowanych przez gospodarzy największym powodzeniem cieszyły się przejażdżki końskimi zaprzęgami. Całość uwieńczyła zabawa taneczna oraz tradycyjne puszczanie wianków na wodzie.
29.06.2012 tego dnia w godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w V Festynie „ Urodziny u Rodziny”, w Giżycach. Organizatorami całej imprezy byli: Starosta Powiatu Sochaczewskiego, Wójt Gminy Iłów, Ks Proboszcz Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach oraz Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sochaczewie.
Oprócz tego, że mogliśmy wziąć udział w festynie i oglądać występy artystyczne zaproszonych gości to także mieliśmy możliwość zaprezentowania swoich prac wykonanych w ramach terapii zajęciowej, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród seniorów jak i młodzieży, a zainteresowanym zamieszkaniem w naszej placówce pracownicy udzielali informacji na ten temat.
W lipcu wzięliśmy udział w „ XIX Dniu Humoru i Satyry” zorganizowanym przez DPS w Zakrzewie. Myślą przewodnią tegorocznego przeglądu twórczości artystycznej osób niepełnosprawnych było przedstawienie scenki rodzajowej pt: „Dom Wczasowy w Zakrzewie”.
Dodatkowymi atrakcjami były : wystawy prac wykonanych w ramach terapii zajęciowej przez gospodarzy, prezentacja multimedialna przedstawiająca chwile z życia podopiecznych DPS w Zakrzewie.
07.08.2012r to dzień , który zaczął się deszczowo, ale nie zniechęciło to nas do wzięcia udziału w wycieczce do Żelazowej Woli. Na miejscu poprzez chmury zaczęło wyglądać słoneczko co spowodowało, że mogliśmy spacerować alejkami po parku i relaksować się przy muzyce tak wybitnego kompozytora jakim był Fryderyk Chopin. Skromne wnętrza Dworku niemal puste, tylko w salonie stojący fortepian, nieliczne portrety, nuty i listy. Ale nie to było najważniejsze dla nas tylko atmosfera, którą tworzyła muzyka dobiegająca z pomieszczenia w którym urodził się kompozytor, umieszczone nuty na szybach rzucające cienie na bijące bielą ściany oraz skrzypiące drewniane podłogi. Niepozorny, skromny dworek, minimalistyczny przekaz sprzyjały nam w skupieniu i uruchomieniu wyobraźni. Wyciszeni , zrelaksowani w godzinach popołudniowych wróciliśmy do domu.
15.08.2012r- Był bardzo ważnym dniem dla nas wszystkich , tego dnia obchodziliśmy święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pielgrzymki z całej Polski właśnie na to święto. Każde święto jest dla nas bardzo ważne, a zwłaszcza dla ludzi starszych, schorowanych. Dlatego tego dnia nie mogło zabraknąć w naszej placówce Ks. proboszcza Dariusza Kuźmińskiego, który odprawił dla nas mszę świętą .

Uroczystości i liczne wyjazdy minionych miesięcy dostarczyły mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie wielu wzruszeń i radości. Nie było w nich miejsca ani czasu, by wkradła się nuda były urozmaiceniem i odskocznią od dnia codziennego.

DPS Młodzieszyn
Ewa Krzemińska

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy