Drama czy to dramat w bibliotece?

/ 12 zdjęć
Zdjęcia i foto: Drama czy to dramat w bibliotece? Słowo pisane sochaczew
+7

Drama czy to dramat w bibliotece? Zdecydowanie nie. To metoda uczenia aktywnej twórczości i doskonalenia umiejętności interpersonalnych. Drama bazuje na naturalnej skłonności ludzi do wcielania się w inne postacie, kamuflowania się, udawania, wyobrażania i tworzenia. Jest świetną metodą, którą można stosować w prowadzeniu warsztatów, zajęć, lekcji lub pracy z grupą. Przekonałyśmy się o tym na czerwcowym spotkaniu Sieci współpracy i samokształcenia.

Prowadzące warsztaty, panie Katarzyna Gołubiew i Barbara Szczepaniak z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie, zaproponowały nam wiele zabaw do „zagrania” w parach albo większych grupach.

Były to m.in. : Pokaż znak - należy gestem, ruchem ciała pokazać swój znak zodiaku i znaleźć taki sam znak. Scenka improwizowana – jedna z osób wykonuje rozmaite czynności, a druga jest jej „zwierciadłem” i stara się robić to samo. Rysunek - każda osoba rysuje zwierzę i oddaje swoją pracę prowadzącym zajęcia. Zadanie polega na wylosowaniu i pokazaniu ciałem narysowanego zwierzaka, owada itp…tak, by pozostałe osoby odgadły co jest na rysunku. Trójkąty i koła - uczestnicy losują figury geometryczne: trójkąty i koła. Jedna osoba z grupy czyta wybraną książeczkę, reszta „przedstawia” jej treść wykorzystując rekwizyty w postaci drewnianych figur geometrycznych. Wyraź to słowem - uczestnicy za pomocą frazy Wlazł kotek na płotek pokazują wylosowany zawód.

Ostatnim ćwiczeniem była Rada pedagogiczna. Każdy dostał rolę do odegrania, ale nie widział jaką, widział natomiast role pozostałych. Zadanie polega na tym, by tak kierować dyskusją, aby rozmówcy domyślili się w jakiej znaleźli się roli, a jednocześnie tak odbierać komunikaty od innych, by domyślić się jaka rola została przypisana. Do odegrania były następujące role: GWIAZDA, NAIWNY, NIEŚMIAŁY, KOZIOŁ OFIARNY, NIEWIDOCZNY, HISTERYK, SZEF, EKSPERT, KOMEDIANT.

Więcej zabaw związanych z grami dramowymi znajduje się na stronie http://www.pbw.waw.pl/

Warsztaty odbyły się w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie.Aneta Stępień

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy