Drożej za śmieci

/ 2 komentarzy

Sochaczewskie firmy śmieciowe z początkiem roku podwyższyły opłaty za wywóz nieczystości stałych. Zmiany wprowadziły firmy Remondis i Ekoserwis. Opłaty zostaly podwyższone średnio o 20%. W niektórych przypadkach podwyżki sięgają jednak nawet 40% (np. w kategorii dużych pojemników).
Remondis podwyższenie stawek argumentuje m. in.: przez zamknięcie dwóch wysypisk śmieci w województwie mazowieckim. Likwidacja składowisk to wymóg Unii Europejskiej, która nie zgadza się by w Polsce funkcjonowały wysypiska nie spełniające norm środowiskowych. Na tej podstawie zostało zamknięte jedyne w powiecie sochaczewskim wysypisko w Topołowej oraz wysypisko w Grabowcu w powiecie płockim. W roku 2010 i latach kolejnych czynne będą jedynie składowiska „regionalne”, niestety znacznie oddalone od Sochaczewa i droższe. Wymusi to oprócz wyższych kosztów składowania także transport odpadów na znaczne odległości.
- Czynniki te wpływają na końcową cenę usługi dla klienta, która przeciętnie zwiększy się o 20 %. I one są głównym powodem podwyżki, oprócz nich w kalkulacji ceny uwzględnia się szereg innych czynników jak np.: „opłata marszałkowska”, koszty pracy, amortyzacja sprzętu. Podwyżka w tej wysokości dotyczy zarówno klientów indywidualnych jak i zbiorowych np. wspólnot mieszkaniowych – mówi Marcin Borek, dyrektor sochaczewskiego oddziału Remondis sp. z o.o.
Podobnymi argumentami podwyżki uzasadnia firma Ekoserwis Sp. z o.o.: wyższa opłata marszałkowska, wyższe koszty utrzymania transportu, zamknięcie wysypisk w pobliżu Sochaczewa.
Podczas sesji, 26 stycznia 2010 r. Rada Miejska w Sochaczewie prawdopodobnie określi nowe, górne stawki opłat, jakie mogą stosować działające w Sochaczewie firmy zajmujące się odbiorem śmieci, oczyszczaniem szamb i transportem nieczystości płynnych.
Przypomnijmy że na początku 2009 roku radni także ustalili maksymalne stawki za odbiór śmieci. Nie rozwiązało to problemu dodatkowych opłat naliczanych klientom – za dzierżawę pojemników oraz utrzymanie ich w odpowiednim stanie technicznym i sanitarnym. Dodatkowe opłaty były ustalane nadal dowolnie. Rada Miejska nie ma na to wpływu gdyż może jedynie ustalić graniczne stawki za odbiór odpadów z pojemników przydomowych.
Przewidywania na kolejne lata nie są optymistyczne. Po roku 2014 na terenie województwa mazowieckiego ma funkcjonować tylko 15 obiektów posiadających status składowisk regionalnych. W pobliżu powiatu sochaczewskiego pozostanie jedynie składowisko odpadów komunalnych Krzyżówka – Słabomierz, w pobliżu Żyrardowa. Alternatywą dla zamykanych składowisk mają być instalacje do odzysku i unieszkodliwiania odpadów poza składowaniem.
Do podwyższania cen może także przyczyniać się brak przesypowni odpadów z prawdziwego zdarzenia w Sochaczewie. Na powstanie przesypowni przy ul. Żyrardowskiej nie zgadzają się mieszkańcy okolicznej wspólnoty mieszkaniowej.

D. G.

 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (2)

Kuba123Kuba123
0
I stała wymówka naszych władz: WSZYSTKIEMU WINNI SĄ MIESZKAŃCY - nawet podwyżki opłat za wywóz śmieci.
Tego to juz sie nawet nie chce komentować.
Źle zaparkowane samochody - wina mieszkańców! (nie tego, że nie ma parkingu).
Podwyżka opłat za wywóz śmieci - wina mieszkańców. (bo władze zamiast zająć się ważnymi dla nas sprawami, to są zajęte szukaniem firmy, która będzie "lepiej" współpracować w sprawie opłat za miejsca postojowe w Sochaczewie).
Zasypane śniegiem drogi - wina mieszkańców. (przecież można : łopata w rękę i na jezdnię mieszkańcu - akcja społeczna, jak za komuny).
Za chwilę będziemy tonąć w błocie - i to też będzie nasza wina, bo przecież MIASTO dba o swoich mieszkańców, ma nawet osiągnięcia i dostaje pochwały od innych, a przecież na obrzeżach nie musi być asfaltu).
Największą umiejętnością władz naszego miasta - jest umiejętne przekazywanie informacji _ ZAWSZE JEST WINNY, ALE TO NIE BURMISTRZ I RADNI! (2010-01-20 08:47)
dragon36dragon36
0
Zgadzam się w zupełności z moim przedmówca .Władze od wszystkiego umywają ręce .Szkoda ze jeszcze ksiądz się do tego nie dokłada i nie każą nam płacić podatku od spania z własna zona. (2010-01-24 14:11)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy