Drzewa w zabytkowej alei do Żelazowej Woli – konserwator zdecyduje co dalej

/ 3 komentarzy
Zdjęcia i foto: Drzewa w zabytkowej alei do Żelazowej Woli – konserwator zdecyduje co dalej Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Podczas sesji w dniu 25 czerwca poruszono bardzo ważny temat dotyczący zabytkowej alei jaka znajduje się przy drodze prowadzącej do Żelazowej Woli. 


Radna Jolanta Kulpa-Szczepanik zainteresowała się jednym z punktów, które wymienione zostały w dokumentach - Burmistrz Miasta zdecydował o przesłaniu do uzgodnienia do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie projektu uchwały rady miejskiej w sprawie zniesienia formy ochrony przyrody. Jakiego terenu dotyczy, jaki ma cel oraz uogólniając co zawiera cały ten zapis?


Wyjaśnieniem zajął się wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski – Mamy zabytkową aleję Chopina, która prowadzi od ronda Jana Pawła II do Żelazowej Woli. Teren ten objęty jest uchwałą, która mówi o tym, że jest to forma ochrony i aleja ta jest pomnikiem przyrody. Zarządcą tej drogi jest MZDW i on odpowiada za bezpieczeństwo na tej drodze a także za drzewa rosnące wzdłuż niej. MZDW zwróciło się do UM Sochaczew o możliwość pielęgnacji tej alei. My z kolei zwróciliśmy się do konserwatora zabytków, ponieważ obszar ten jest objęty prawem miejscowym i ochroną z pytaniem jakiej odpowiedź mamy udzielić Mazowieckiemu Zarządowi Dróg. Pismo takie skierowaliśmy również do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, żeby wydał w tej sprawie opinię, czego konsekwencją było spotkanie w tym terenie. Wypowiedział się w sprawie pielęgnacji alei także konserwator zabytków. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał opinię, iż samo zniesienie formy ochrony przyrody  nie wpłynie na poprawę jakości i stanu drzew. W związku z taką opinią nie przedstawiona została radzie uchwała w tej sprawie zdjęcia ochrony. Poszukiwane są natomiast inne rozwiązania między zarządcą MZDW a konserwatorem w celu przywrócenia lub porządkowania drzew rosnących w zabytkowej alei. Na dzień dzisiejszy informacja jest taka, iż chcieliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarządcy i procedować, że jeżeli jest taka konieczność to żeby zdjąć tą ochronę. Tak, żeby mogła być możliwość pielęgnacji. Aleja jest pomnikiem i jest chroniona i MZDW nie może jej pielęgnować. Natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Dyrektor wskazał, iż samo zniesienie tej ochrony nic nie wnosi i trzeba iść innymi drogami, żeby aleja lipowa wiodąca do Żelazowej Woli mogła być pielęgnowana. Dalsze wytyczne pozostawione zostały konserwatorowi zabytków i MZDW. 


Dalsze prace nad tematem są w toku. To konserwator wskazuje w jakim zakresie mogą być prowadzone prace przy zabytkowych drzewach . Jaki będzie ich rezultat o tym dowiemy się niebawem.

 1
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (3)

wespiwespi
0
A na czym ma ta 'pielęgnacja' polegać? (2019-06-26 14:39)
robroyrobroy
+1
@wespi (2019-06-26 18:16)
MitutoyoMitutoyo
+1
na zalaniu wszystkich drzew betonem od środka będą stały po sto lat (2019-06-26 20:48)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy