Duch Puszczy w Audioprzewodnikach

/ 3 zdjęć
Zdjęcia i foto: Duch Puszczy w Audioprzewodnikach Historia i tradycja sochaczew

Sochaczew ma swoje atrakcje i mieszkańcy dbają, aby okres wakacyjny obfitował w imprezy plenerowe. Jeśli jednak nie wszyscy lubią miejskie otoczenie mogą wybrać jedną z okolicznych atrakcji. Las, łąka , przyroda i zwiedzanie. Aktywnym bardzo zapewne spodoba się pomysł Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. Wraz ze Stowarzyszeniem Cztery Krajobrazy ze środków Unii  Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020,  powstały Audioprzewodniki. Autorem i beneficjentem jest Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy.

Urządzenia są całkowicie bezpłatnie. Są dostępne w Domu Pracy Twórczej w Granicy. Audioprzewodników jest dziesięć i dodatkowo przy zwiedzaniu indywidualnym otrzymujemy słuchawki.


Co to jest Audioprzewodnik?
Urządzenie, które otrzymują zwiedzający jest to przyrząd przypominający pilota telewizyjnego. W terenie jaki jest przeznaczony do poznania umieszczone są markety, które łączą się z audioprzewodnikiem. Wyznacza  on nam dalszą trasę oraz opowiada o miejscach, które poznajemy. Narratorem całej historii jest Duch Puszczy.


Co można zwiedzać ?
Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w miejscowości Granica, audioprzewodniki wyznaczają konkretne miejsca na określonej trasie. Dostajemy mapkę i zaczynamy naukę. Poprzez odcinek liczący około kilometra spacerujemy od 25 do 45 minut. Duch Puszczy zaczyna swoją opowieść w audioprzewodniku od Domu Pracy Twórczej w Granicy. Mamy osiem stacji jakie są do odkrycia. Między innymi Chata Kampinoska – Zagroda Połcia – jest to skansen Budownictwa Puszczańskiego, Kapliczka, Zagroda Widymajera , Zagroda Wiejcka z wystawą historyczną „Ballada Kampinoska”, Aleja Trzeciego Tysiąclecia oraz Muzeum KPN czy Wieża widokowa.


Całość przedsięwzięcia ma szerokie zastosowanie. Po wysłuchaniu i przejściu całej trasy można powrócić do Domu Pracy Twórczej „Granica”. Przygodę można zacząć raz jeszcze uczestnicząc w quizie. Wszystko co Duch Puszczy nam przekazał może przejść w fazę testową. Quiz polega na odgadnięciu miejsc wyznaczonych na zdjęciach. Sam audioprzewodnik uczy zwiedzających poruszania w lesie, w terenie. Mapka dołączona do quizu ma za zadanie nauczyć samodzielności, posługiwania się tradycyjnymi metodami w odnalezieniu danego miejsca. Jest to zabawa dla grup zorganizowanych a przede wszystkim rodzin. W konfiguracji opiekunowie oraz dzieci to proces, który pozwala na odkrycie pokładów odpowiedzialności w dzieciach oraz odwagi rodziców do uznania suwerenności dzieci.


Szczegółowe informacje uzyskać można w Domu Pracy Twórczej „Granica” oraz Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy. Z Sochaczewa do Granicy dzieli nas około dwudziestu kilometrów. Trasę można pokonać rowerem. Dalsze zwiedzanie z audioprzewodnikami również może odbywać się na rowerach. Jest to fantastyczny pomysł na niedzielną wycieczkę.


Zdjęcia dzięki uprzejmości Dom Pracy Twórczej „Granica”

 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy