Zaloguj się do konta

DUSZA I CIAŁO

Sochaczewski Klub Filmowy / św.Dominik
2020-02-07
Film, fotografia

W sobotę, 8 lutego 2020, Sochaczewski Klub Filmowy zaprasza na godz. 17.00 na specyficzną historię miłosną rozgrywającą się między osobami mającymi problem z wyrażaniem uczuć. Reżyserką i scenarzystką węgierskiej produkcji DUSZA I CIAŁO z 2017 roku jest Ildikó Enyedi.

 

Poznajcie Marię i Endre. Ona (Alexandra Borbély) jest młodą, zdradzającą objawy spektrum autyzmu, nowozatrudnioną kontrolerką jakości w budapesztańskiej rzeźni. On (Morcsányi Géza) jest mężczyzną w średnim wieku, z niedowładem ręki i trudnym charakterem, pełni tam rolę dyrektora finansowego.

Wbrew pierwszemu wrażeniu, różnicy wieku i pozycji społecznej, więcej ich łączy niż dzieli, o czym mogą się przekonać - o ile pokonają swoje psychofizyczne bariery. Z początku łączy ich to, że śnią ten sam sen…

 

Film to nietypowa historia skomplikowanej relacji, zarówno ze sobą jak i z otoczeniem. Nieco kontrowersyjna z uwagi na dobór środków wyrazu, rewelacyjne zestawienie kontrastów. Nie tylko ze względu na wprowadzenie nieszablonowych bohaterów, pracujących w specyficznym miejscu. Enyedi miesza tu sceny baśniowe z naturalistycznymi, zestawia sen i jawę, łączy dosłowność i metaforę, wymiar duchowy przeciwstawia cielesnemu. Pokazuje także  zwierzęta w ich naturalnym środowisku i takim, któremu do natury jak najdalej. Balansuje na krawędzi absurdu, manipuluje nastrojem widza, łączy elementy groteskowe z gorzką diagnozą osamotnienia.

 

M.in. jest to film o podejmowaniu ryzyka otworzenia się na drugiego człowieka, odwagi do doświadczania, odkrywaniu różnic i fascynującej niedoskonałości, wyrażaniu i przyjmowaniu emocji, dla ludzi chcących kochać, ale niepotrafiących o tym mówić.

 

Film otrzymał cztery nagrody na 67. MFF w Berlinie – Złotego Niedźwiedzia, Nagrodę Jury Ekumenicznego, Nagrodę FIPRESCI i Nagrodę Czytelników „Berliner Morgenpost”. Zdobył także Złotą Żabę na festiwalu Camerimage. Został nominowany do Europejskich Nagród Filmowych dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszego scenariusza oraz najlepszej aktorki (Alexandra Borbély), ostatecznie wygrywając w tej ostatniej kategorii. Wybrano go również węgierskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

Na film zapraszamy do Kramnic Miejskich na II piętro, wstęp jak zawsze wolny. Trwa 116 minut.

Informacje dodatkowe

  • Data: 2020-02-08

Czytaj więcej


e-Sochaczew Top 5

Sprawy urzędowo-administracyjne1

Plaża miejska Sochaczew - zakaz kąpieli z powodu zanieczyszczonej wody

Czarna kronika

13-latek utonął w basenie - tragedia w Kożuszkach Parcel

Sochaczewianie - sylwetki6

Polonistka pani Kasia

Rekreacja

Pożegnanie Lata w Iłowie - oświadczenie organizatorów na rok 2020

Sprawy urzędowo-administracyjne

Rośnie bezrobocie w powiecie sochaczewskim