Dwór w Brochowie - marzenia utracone

Zdjęcia i foto: Dwór w Brochowie - marzenia utracone Historia i tradycja sochaczew

Nie trudno go nie zauważyć. Stoi tuż obok Bazyliki św. Jana Chrzciciela. Mowa oczywiście o zespole parkowo-dworskim w Brochowie. Na kanwie ostatnich doniesień informujących, że zespół ten ma przejść na własność Wojskowej Akademii Technicznej, postanowiłam skreślić kilka zdań na ten temat.


Dwór, który obecnie znajduje się przy kościele nie pochodzi z czasów świetności rodu Lasockich, a tym bardziej Brochowskich. Należy jednak przypuszczać, że Brochowscy na pewno mieli w Brochowie jakąś okazałą siedzibę rodową. Mieszkali w niej zapewne potem również Lasoccy. Może go nawet przebudowywali. Obecnie dwór stanowi próbę rekonstrukcji tego z początków XIX w. Po 1820 r. Jan Nepomucen Lasocki ufundował parterowy, niewielki dwór z gankiem na osi. Najprawdopodobniej, w latach 1886-1890 dwór został przebudowany przez Jana Pawła Stanisława Lasockiego, przedostatniego Lasockiego na dobrach brochowskich. Dwór uległ zniszczeniu podczas I wojny światowej. W 1931 r. majątek został zlicytowany i trafił w ręce Franciszka Zdzisława Malanowskiego. Po II wojnie światowe dwór przeszedł na własność państwa i stanowił budynek użyteczności publicznej. Powoli niszczał... Pod koniec lat 80 XX w. dwór został przekazany Towarzystwu im. Fryderyka Chopina, które miało stworzyć Centrum Dydaktyczne. Na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Chopin ku przyszłości prowadzonej w latach 2003-2009 można przeczytać:


Rewitalizacja Parku w Brochowie


Renomowana projektantka krajobrazu z Francji, Christine Dalnoky, opracowuje dla NIFC koncepcję projektową rewitalizacji historycznego parku  w Brochowie. Według zamysłu projektantki ma powstać park wiejski, historyczny i ekologiczny.


Całość założenia, przy współpracy z gminą Brochów, zostanie wpisana w układ lokalnych dróg, gdzie stworzone zostaną m.in. ścieżki rowerowe oraz infrastruktura dla turystów.

[http://pl.chopin.nifc.pl/investments/brochow/txt]


Biorąc pod uwagę informację o przejęciu obiektu przez Wojskową Akademię Techniczną na centrum szkoleniowo-konferencyjne wiemy już dzisiaj, że rewitalizacja parku brochowskiego w duchu chopinowskim nie dojdzie do skutku.  


O przejęciu dworu przez WAT dowiedziałam się z artykułu na stronie ECHO POWIATU.


O sytuacji dworu w 2012 r. możesz przeczytać na stronie Sochaczewianin.pl


[Opracowano na podstawie Baraniewski W., Jaroszewski T. S., Pałace i dwory w okolicach Warszawy, Warszawa 1992] 


 0
Oceń
(0 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy