Dwór w Chodakowie - nadal szuka inwestora

Zdjęcia i foto: Dwór w Chodakowie - nadal szuka inwestora  Sprawy urzędowo-administracyjne sochaczew

Dwór w Chodakowie, mimo iż jest jednym z najstarszych zabytków naszego miasta nie ma szczęścia. Wciąż szuka nabywcy, który uratowałby jego los. Powoli umiera na naszych oczach a mógłby być ozdobą miasta.


Przybliżając nieco historii należy sięgnąć do XV wieku w którym to właścicielami ziem chodakowskich był ród Zilazów. Kolejnymi posiadaczami majątku była rodzina Lasockich, wiek XVIII to obecność rodu Skarżyńskich. Sam budynek powstał najprawdopodobniej w roku 1820 w którym to właścicielem był Jan Ostrzewicz. 


Postać Jana Ostrzewicza przybliża nam rodzinę Chopinów, gdyż matka Fryderyka była spokrewniona z Janem. Dzięki tej rodzinnej koligacji można było usłyszeć grę młodego Fryderyka w dworze w Chodakowie.   


W wieku XIX oraz XX dwór tętnił życiem. Znajdujący się na trakcie pomiędzy Żelazową Wolą i Warszawą był centrum życia kulturalnego. Obok budynku, wielokrotnie rozbudowywanego, znajdował się piękny ogród ze stawem a także warzywniak i sad. 


Czasy wojny to obecność wojsk niemieckich w dworze a kolejno po zakończeniu walk osiedlenie się tam osób, które straciły dach nad głową. Od 1952 roku dwór pełnił funkcję ośrodka zdrowia aż do 1995. W 1996 roku budynek trafił w ręce rodziny Czarkowskich, którzy są spokrewnieni z dawnymi właścicielami państwem Krzyżanowskimi. Czas ten był momentem w którym obiekt nabrał nieco życia. Renowacja obiektu polegała na wymianie stolarki okiennej, tynków, podłóg, wkomponowaniu łazienek czy ogrodzenie terenu, który zabezpieczy obiekt. 


Do chwili obecnej dwór jest niezamieszkały. Szuka nabywcy, który chciałby podjąć się walki o przetrwanie i przywrócenie jego świetności. Słowo inwestor również chyba nie do końca jest bądź powinno być właściwe. Dwór w Chodakowie zasługuje na kogoś, kto odkryje na nowo jego piękno i tchnie życie jakim cieszył się w przeszłości. Do tego potrzeba pasji nowego właściciela. 


Foto: Wiktor Wachowski

 5
Oceń
(1 głosów)

 

Opinie i komentarze użytkowników (0)

skomentuj ten artykuł

e-Sochaczew.pl poleca filmy